به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، بازارهای مالی شهر نخستین روز از هفته کاری را با رشد 97 واحدی شاخص بورس، افت 5 هزار تومانی قیمت سکه تمام بهار آزادی و کاهش ارزش دلار در بازار صرافی‌های شهر همراه شد.

در این میان مهم‌ترین اخباری که پیرامون بازارهای مالی شکل گرفت و بر روند معاملات این بازارها تأثیر گذاشت؛ می‌توان گفت به 1.3 میلیون مؤدی مشمول مالیات مقطوع، ضربه جدی به بازرگانی و صنعت با تفکیک وزارتخانه، کمبود کارخانه فراوری چغندرقند در ایران، توسعه بندر چابهار توسط هندی‌ها در گرو تحریم‌ها و سیاست‌های نامشخص ترامپ، سود اندک صادرات گاز بر اساس قیمت کنونی نفت خام و تدوین صورت‌های مالی بانک‌ها بر اساس الگوی نمونه بانک مرکزی، اشاره کرد.

*کاهش هیجان در معاملات بورس

در پی معاملاتی که در بورس منطقه‌ای اصفهان به ثبت رسید، کاهش هیجان در داد و ستدهای این روز مشاهده شد که همین امر معاملات متعادلی را منجر شد.

نتیجه این معاملات رشد 97 واحدی شاخص بورس را به همراه داشت که این رشد با معاملات مثبت نمادهایی همچون فارس، آپ، رمپنا و اخابر به دست آمد.

هفته گذشته برآیند معاملات این بازار به شکل منفی به ثبت رسید که همین امر شاخص بورس را به زیر 80 هزار کشانده بود.

در بازار امروز بیش از 31 هزار معامله به ثبت رسید که ارزش این معاملات بالغ بر 937 میلیارد ریال بود و بیشترین افزایش ارزش بازار در سه نماد فارس، آپ و رمپنا ثبت شد.

در گروه بانکی معاملات مثبت نمادهایی همچون وبملت، وانصار و وخاور به افزایش ارزش سهام این شرکت‌ها منجر شد؛ رشد معاملات مثبت در نماد ونوین افزایش یافت به طوری که معاملات پایانی این نماد تا مثبت کامل این روز پیش رفت و بیشترین افزایش ارزش سهام در این گروه را از آن خود کرد.

خودرویی‌ها اندکی بیش از صفر قیمتی مورد معامله قرار گرفتند و این معاملات در حالی به وقوع پیوست که اخبار مثبت پیرامون این گروه از گوشه و کنار شنیده می‌شود.

در گروه محصولات شیمیایی نماد شپلی تا حوالی منفی کامل این روز خود پیش رفت و معاملات پرحجمی در این نماد به ثبت رسید؛ فارس اما در جهت دیگر داد و ستدهای خود را به ثبت رساند و معاملات مثبتی که در این نماد مشاهده شد به رشد شاخص بورس کمک شایانی کرد.

در گروه فلزات اساسی اکثر نمادها در جهت مثبت مورد معامله قرار گرفتند و کم‌ و بیش افزایش ارزش سهام خود را تجربه کردند؛ در این میان می‌توان به نمادهایی همچون فولاد، فولای، فملی و فنوال اشاره کرد، فولاد مبارکه در معاملات پایانی به ارزش 140 تومان رسید و رشد بیشتری را نسبت به معاملات ابتدایی خود تجربه کرد.

*افت مجدد دلار در بازار صرافی‌ها

ارزش هر دلار بار دیگر در صرافی‌های شهر کاهش یافت و نوسانات مثبت هفته گذشته کمرنگ‌تر از قبل ظاهر شد.

به گفته یکی از صرافان حاضر در خیابان سپه، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس مهم‌ترین عاملی که این روزها گریبان‌گیر تحرکات بازار ارز شده است، کمبود نقدینگی و عدم تمایل سرمایه‌گذاران به فعالیت بیشتر در این بازار است.

وی همچنین در رابطه با پیش‌بینی معاملات آینده این بازار گفت: تا زمانی که نقدینگی به این بازار روانه نشود و تقاضا برای خرید ارز افزایش نیابد، معاملات این بازار به همین شکل ادامه خواهد داشت.

بر همین اساس ارزش هر دلار به دنبال داد و ستدهای فعالان این حوزه در بازار امروز، به 3 هزار و 735 تومان رسید.

یورو و پوند انگلیس نیز به ترتیب 10 تومان و 33 تومان کاهش ارزش را برای نخستین روز معاملاتی در بازارهای داخلی تجربه کردند.

یورو ارزش 4 هزار و 244 تومان را به خود دید و پوند انگلیس نیز در قیمت 4 هزار و 845 تومان آرام گرفت.

*از سرگیری معاملات منفی در بازار سکه

ارزش هر سکه تمام بهار آزادی بار دیگر با افت قیمتی همراه شد و در پی معاملات این روز 5 هزار تومان ارزان‌تر از روز کاری قبل معامله شد.

عرضه‌ها در بازار سکه تنها به بخش معاملات نقدی ختم نشد و معاملات آتی سکه تمام بهار آزادی را نیز تحت تأثیر قرار داد.

ارزش هر یک از قراردادهای بازار آتی سکه از 10 هزار و 500 تومان تا 16 هزار و 500 تومان افت کرد و به ترتیب بیشترین افت ارزش در قرارداد آتی تحویل دی‌ ماه و کمترین افت ارزش در قرارداد آتی تحویل تیر ماه به ثبت رسید.

نیم‌سکه و ربع‌سکه بهار آزادی نیز هر دو 2 هزار تومان ارزان‌تر شدند و به ترتیب به ارزش 636 هزار تومان و 364 هزار تومان برای این روز رسیدند.