محمد امین مهدی پور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهانپیرامون تصویب "قانون مقابله با اقدامات بی‌ثبات کننده ایران -2017" اظهار داشت: این قانون که موسوم به S722 نیز است، این روزها خیلی خبرساز شده و کم کم در حال تبدیل شدن به واقعیت است.
وی افزود: این لایحه را دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا، چندی پیش تقدیم مجلس سنای آمریکا کرد تا آن را به رای بگذارد، رأی‌گیری با 98 رای موافق و تنها 2 رای مخالف در سنا تصویب و برای امضای ترامپ به کاخ سفید ارسال شد.
دبیر جامعه اسلامی دانشگاه فرهنگیان اصفهان با بیان اینکه می‌توان اقدامات اخیر آمریکا را در سه محور اصلی افزایش سطح تنش‌ها در منطقه، شروع و استمرار بی‌سابقه فعالیت‌های تروریستی علیه ایران و وضع تحریم‌های جدید علیه ایران تقسیم‌بندی کرد، گفت: این اقدام آمریکا کاملاً ضد برجام و علیه وجهه جهانی آمریکاست، با این وجود نیز می‌توان از آن بهره‌برداری‌های خوبی انجام داد.
وی با بیان اینکه از همین الان هم می‌توان حدس زد که واکنش ترامپ نسبت به این لایحه چیست، افزود: واکنش ترامپ تنها یک لبخند و بعد امضای این قانون خواهد بود، امضایی که منجر به افزایش بی‌سابقه تحریم‌ها علیه ایران آن هم در سه محور موشک‌های بالستیک، تروریسم و تسلیحاتی خواهد شد و می‌توان آن را به‌عنوان بیانیه‌ خروج آمریکا از توافق برجام تلقی کرد.
مهدی پور ادامه داد: این اقدام آمریکا به قطع یقین برخلاف برجام و نقض آشکار بندهای 26 و 29 آن است که آمریکا در آن تعهد داده بود که تحریم‌هایی را که تعلیق کرده به‌هیچ‌عنوان باز نگرداند. با اجرای این لایحه نه‌تنها تحریم‌ها بازگشته بلکه میزان آن از قبل برجام نیز بیشتر می‌شود.
دبیر جامعه اسلامی دانشگاه فرهنگیان اصفهان بیان کرد: در تحلیل این ماجرا باید کمی به عقب‌تر بازگشت، جایی که ترامپ در وعده‌های انتخاباتی خود مدام از پاره کردن برجام خبر می‌داد اما این ادعا با واکنش بی‌سابقه و قاطع مقام معظم رهبری مواجه شد که "اگر آمریکا برجام را پاره کند، ما آن را آتش می‌زنیم" این واکنش رهبر انقلاب، آمریکایی‌ها را شوکه کرد چراکه از همان ابتدا قصد آمریکا بر این بود که برجام را به یک توافق به اصلاح یک‌طرفه تبدیل کند، به‌نحوی‌که ایران به تعهدات خود پایبند بماند اما هیچ نفعی از آن نبرد.
وی با بیان اینکه آمریکا مجبور به تغییر راهبرد خود در این مسئله شد، گفت: راهکار جدید آمریکا این بود که از یک طرف به اعمال تحریم‌های غیرهسته‌ای بپردازد و از طرفی ابراز به عدم تناقض تحریم‌های جدید با برجام کند. این اتفاق در حال وقوع است و آمریکا به طور علنی برجام را نقض کرده اما از طرفی در داخل تاکنون واکنش مسئولان دولتی متناسب با این اتفاق نبوده ‌است.
مهدی پور ادامه داد: از طرفی وزیر امور خارجه اقدامات اخیر آمریکا را در حد یک کوته نظری ساده می‌بیند و از طرف دیگر رئیس‌جمهور هنوز در فضای انتخابات است و از رای و انتخاب صحبت می‌کند. از طرفی آمریکا هم به خوبی می‌داند که امروزه در ایران تفکری حاکم است که می‌گوید ایرادی ندارد، فشارها را افزایش دهید ما آماده برجام‌های دیگر هستیم.
وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که در بند 37 برجام عملا حق شکایت نیز از ایران گرفته ‌شده است؛ چرا که در این  بند ذکر شده که کشور شاکی باید شکایت خود را به شورای امنیت سازمان ملل ببرد، شورای امنیتی که خود آمریکا در آن حق وتو دارد؛ این یعنی جفت پوچ؛ چندی پیش یعنی در ابتدای فروردین 96 که آمریکا وضع تحریم‌های یک‌جانبه علیه افراد و نهادهای مرتبط با ایران را اعلام کرد و آن را هم می‌توان نقض برجام خطاب کرد، وزارت امور خارجه چندان واکنش مقتدرانه‌ای از خود نشان نداد، به جز تحریم 15 شرکت آمریکایی که اصلا در ایران سرمایه‌گذاری نداشتند، این واکنش ضعیف، خود تأییدی بر وارد بودن اشکال در بند 37 برجام است.
دبیر جامعه اسلامی دانشگاه فرهنگیان اصفهان با بیان اینکه این بار در اقدامات آمریکا شاهد فشارهایی جهت تغییرات گسترده هستیم، گفت: چنانکه چندی پیش وزیر امور خارجه آمریکا در قسمتی از صحبت‌های خود، اذعان کرد: "سیاست ما، حمایت از عناصری در داخل ایران است، که منجر به انتقال مسالمت‌آمیز حکومت می‌شوند و البته همان‌طور که می‌دانیم، آن عناصر حضور دارند." جدای از این‌که این عناصر داخلی چه کسانی هستند و در کجای پازل دشمن قرار دارند.