مدیر مجموعه فرهنگی و مذهبی تخت فولاد گفت: از آنجایی که استقبال شهروندان برای بازدید از این مجموعه بسیار زیاد بوده و در مواقعی مثل ایام نوروز با کمبود راهنمای گردشگری تخت فولاد رو برو بودیم اولین دوره تربیت راهنمای گردشگری تخت فولاد برگزار می شود.

سید علی معرک نژاد در گفتگو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: هرساله مجموعه تخت فولاد دوره های تخت فولاد شناسی را  برگزار می کرد و امسال علاوه بر آن، اقدام به برگزاری اولین دوره تربیت راهنمای گردشگری تخت فولاد در سه سطح عمومی، تخصصی و مهارت افزایی کرده است.

وی ادامه داد: هدف از برگزاری این دوره ها آشنایی عموم شهروندان با سیره و سبک زندگی مفاخر تخت فولاد و ظرفیت های ویژه معماری و هنری موجود در این مجموعه است.

مدیر مجموعه فرهنگی و مذهبی تخت فولاد عنوان کرد: هرساله تعداد زیادی از شهروندان از این مجموعه بازدید می کنند به طوری آمار بازدید ها در سال گذشته به بیش از ۱۱ هزار نفر رسید.

وی افزود: یکی از زیرساخت هایی که در حال حاضر به خوبی احساس می شد تربیت راهنمای گردشگری بود چرا که در ایامی مثل نوروز و هفته نکوداشت اصفهان با کمبود نیروی راهنما روبرو بودیم به همین دلیل دوره راهنمای گردشگری تخت فولاد تعریف شد.

معرک نژاد یاد آور شد: به کسانی که هر سه دوره را شرکت کرده و آن را با موفقیت بگذرانند کارت راهنمای گردشگری تخت فولاد داده می شود و در طول سال پیرامون پروژه های گردشگری، این افراد با مجموعه فرهنگی و مذهبی تخت فولاد تعامل خواهند داشت.

وی اضافه کرد: دوره عمومی راهنمای گردشگری تخت فولاد ۳۲ ساعت است و یک ماه به طول می انجامد؛ در این دوره که از ۱۵ تیرماه آغاز می شود پیرامون شخصیت های مفاخر و مباحث عمومی تخت فولاد شرح داده می شود. دوره تخصصی یک دوره ۳۲ ساعته است که در طول یک ماه آموزش داده می شود و دوره مهارت افزایی هم یک دوره ۳۰ ساعته است که شرکت کنندگان با سرفصل هایی مثل فن بیان، شناخت مخاطب، کمک های اولیه و ریزه کاری هایی که یک راهنمای گردشگری باید بداند آشنایی پیدا می کنند.

این مقام مسئول شهری با اشاره به اینکه برآیند ما این است که طی ۳ ماه هر سه دوره عمومی، تخصصی و مهارت افزایی را برگزار کنیم، بیان کرد: کلاس های این دوره ۵ شنبه ها بعدازظهر و صبح های جمعه و در هر روز دو جلسه کلاسی برگزار می شود.

وی با تاکید بر اینکه استادان مدرس این دوره ها از استادان صاحب نام دانشگاهی هستند، گفت: در پایان هر دوره، گواهی نامه معتبر داده می شود که گواهی مرحله عمومی از سوی مجموعه تخت فولاد و گواهی دوره تخصصی و مهارت افزایی از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعطا می شود.

 مدیر مجموعه فرهنگی و مذهبی تخت فولاد خاطر نشان کرد: همه دوره ها دارای افتتاحیه و اختتامیه است و از نفرات برتر تجلیل می شود. این دوره ها شهریه هم دارند اما تسهیلاتی برای علاقه مندان به شرکت در آن ها در نظر گرفته ایم به طور مثال کسانی که در همه جلسات دوره شرکت داشته باشند از تخفیف ۷۰ درصدی و اگر در آزمون نهایی نمره بالای ۹۰ کسب کرده باشند تخفیف ۳۰ درصدی داده می شود.