اصفهان امروز: امروزه بسیاری از هنر دوستان طرفدار سبک نقاشی واترهاوس که موضوعاتی اساطیری دارند هستند. این سبک در بسیاری از تابلوهای واترهاوس به چشم می خورد.
جان ویلیام واترهاوس نقاش انگلیسی معروف  "پیش رافائلی"  قرن 19 و 20 است. امروزه طرفدارانی که علاقمند به موضوعات اساطیری هستند از نقاشی های واترهاوس  لذت می برند و بسیاری سبک پیش رافائلی را در نقاشی های خود برگزیده اند و ادامه می دهند.

جان ویلیام واترهاوس (1849-1917) ، در 6 آوریل 1849 در رم متولد شد. والدینش نقاش بودند و برای ادامه راه هنر به ایتالیا نقل مکان کردند. واترهاوس به همراه پدر و مادرش اواخر دهه 1850 به انگلستان بازگشتند.
او در استودیوی هنری  پدرش کمک حال بود و در دوران جوانی استعدادهای خود را در مجسمه سازی و نقاشی تقویت کرد.
در انگلستان، پس از چند بار تلاش برای ورود به آکادمی سلطنتی، در نهایت در سال 1870 مورد پذیرش قرار گرفت و در سال 1885 ،دانشیار آکادمی سلطنتی شد و در سال 1895به عنوان عضو ثابت پذیرفته شد.
واترهاوس به عنوان یک عضو مدرن به جنبش پیش رافائلی پیوست  و این عضویت همچون دیگر سبک های هنری مانند امپرسیونیسم فرانسوی بر کارهایش تأثیر داشت.
این انجمن به او در رسیدن به سبک کاری اش کمک کرد. در پی آن، او در رابطه با تکنیک ها و ایده هایش از ویژگی های آثار الهام بخشی هنرمندانی مانند روزتی و میلایس  و همچنین کسانی که  جنبش امپرسیونیسم را بوجود آوردند استفاده می کرد.
واترهاوس یکی از هنرمندان نادری بود که محبوب شد و نسبتاً در شرایط مالی خوبی زندگی می کرد. او نقاشی کردن را تا زمان مرگش در تاریخ 10 فوریه سال 1917 ادامه داد. واترهاوس به دلیل یک بیماری طولانی مدت از دنیا رفت.


باد شمال (۱۹۰۳)


افلیا (۱۸۸۹)


افلیا(1894)دیوژن کلبی (۱۸۸۲)


ژولیت (۱۸۹۸)


بانوی شالوت (۱۹۱۶)


اودیسئوس و سیرن‌ها (۱۸۹۱)


میراندا (۱۹۱۶)


بانوی شلات در حال نگاه کردن به لانسلو (۱۸۹۴)
از جمله  آثار واترهاوس:
بانوی شالوت
لامیا 2
اوفلیا
مسحور کننده
کلئوپاترا
ژولیت
اکو و نارسیس
منبع:prlog