خانه / اصفهان درگیر آنفولانزای فوق حاد پرندگان هستند

اصفهان درگیر آنفولانزای فوق حاد پرندگان هستند

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه ۱۵ استان کشور درگیر بیماری آنفولانزا بوده‌اند، گفت: استان البرز پاکسازی شده و کانون‌ها شناسایی شده و برخی از استان‌ها مانند قم از نظر این بیماری فعال است و استان اصفهان هم درگیر این امر است.
علیرضا رفیعی‌پور در گفت‌وگو با  تسنیم  اظهار داشت: آنفولانزای فوق حاد پرندگان از فروردین ماه سال جاری ادامه داشته و تعداد کانونهای متفاوت در استان‌های گوناگون گزارش شده است.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه 15 استان کشور درگیر بیماری آنفولانزا بوده‌اند، ادامه داد: استان البرز پاکسازی شده و کانون‌ها شناسایی شده و برخی از استان‌ها مانند قم از نظر این بیماری فعال است و استان اصفهان هم درگیر این امر است.
وی با اشاره به اینکه در سال جاری 17 میلیون قطعه مرغ مبتلا به بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان معدوم شده است، عنوان کرد: این امر به سبب جلوگیری از شیوع بیماری است که 85 درصد مرغ تخم‌گذار و مرغ گوشتی، مادر، سنتی و روستایی 15 درصد درگیر این بیماری است.
رفیعی پور با بیان اینکه از 24 هزار فعال کشوری، 400 مرغداری شناسایی و معدوم سازی شده است، اضافه کرد: در سال جاری 35 کشور درگیر این ویروس شده‌اند و 64 کشور اروپایی و آسیایی شرقی در سال گذشته درگیر این بیماری بودند.
وی با اشاره به اینکه ایران از حیث تعداد کانونها و معدوم‌سازی موفق بوده است، اظهار داشت: در حوزه کمبود تخم مرغ با واردات جبران و در مورد معدوم‌سازی جایگزین انجام شده است.
رفیعی پور با بیان اینکه در استان البرز بیش از 60 واحد مرغ تخم‌گذار از چرخه تولید خارج شده است، افزود: تا کنون 14 میلیون جوجه در استانهای امن در حال پرورش هستند.

24 دی 1396, 13:00
بازگشت