خانه تاریخی صدوری کاشان مرمت شد


اصفهان امروز آنلاین | 9 بهمن 1396, 14:27 | کد خبر: 33114
ريیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان از مرمت و ساماندهی خانه تاریخی صدوری خبر داد.

به گزارش ايسنا، محسن جاوری اظهار كرد: مرمت این خانه با اعتباری بالغ بر 800 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی پایگاه میراث فرهنگی سیلک در حال انجام است.

جاوری، این بنا متعلق به دوره  قاجار دانست و افزود: این خانه در محله پنجه شاه کاشان بنا شدده و این خانه در گذشته بخشی از مجموعه تاریخی عطارها بوده که و وجه تسمیه فعلی آن مربوطه به آخرین مالک آن یعنی خاندان صدوری است.

رييس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان  ادامه داد: این خانه مشتمل بر دو حیاط است و با تعداد 12 اتاق به سبک معماری گودال باغچه بنا شده و از نکات جالب توجه در مورد این خانه، وجود حمام به عنوان یکی از فضاهای خدماتی در خانه است که سال ها پیش در هنگام مرمت از زیر آوار نمایان شد.

مسئول دفتر فنی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان نیز ادامه داد: از جمله ویژگی های این بنا می توان به سادگی و بی آلایشی، اما در عین حال همراه با خلاقیت و هنرنمایی معمارانه در ساخت و فضاسازی و بهره گیری از حیاط مرکزی و استفاده از مصالح بومی اشاره كرد.

وی گفت: پاکسازی حیاط و زیرزمین ها، مرمت بدنه های زیرزمین، اجرای خطایی فرش حیاط، تراشیدن و سفیدکاری بدنه ها، رنگ بردای از درب های سنتی، سفیدکاری مجدد بدنه ها، مرمت و ساماندهی پشت بام شامل سبک سازی، استحاک بخشی و اجرای اندود نهایی و خطایی فرش از اقدامات مهم این پروژه مرمتی است.

خانه تاریخی صدوری در تاریخ 19 خرداد ماه سال 1395 با شماره 31215  در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
لینک خبر:
http://esfahanemrooz.ir/?newsid=33114


بازگشت