خانه / نوسانات نرخ ارز ناشی از تحریم ها نیست

نوسانات نرخ ارز ناشی از تحریم ها نیست

نماینده مردم اصفهان در مجلس با انتقاد از افزایش لحظه ای نوسانات نرخ ارز در کشور، گفت: زمانی که بحث از «هیجینگ پوشش نوسانات قیمت ارزی» است، تنها ۱۰ درصد آن قابل بیمه کردن بوده که متاسفانه با نزدیک شدن نرخ دلار به ۵۰۰۰ تومان این رقم اکنون به بیش از ۱۰ درصد افزایش یافته است.

 حمیدرضا فولادگر در گفتگو با ایمنا در خصوص افزایش نرخ دلار و رسیدن آن به مرز ۵۰۰۰ تومان، اظهار کرد: متاسفانه دولت آقای روحانی در حالی که خود منتقد نوسانات نرخ ارز و بالارفتن ساعتی و لحظه ای بهای دلار در دولت گذشته بود، اکنون خود گرفتار این مسئله شده است. البته باید توجه کرد که در آن زمان نوسانات نرخ ارز ناشی از تحریم ها و مسائل مدیریتی بود.

وی با تاکید بر اینکه از دولت می خواهیم با تدبیر خود، هر چه زودتر به نوسانات ارز پایان دهد، ابراز امیدواری کرد: با توجه به اینکه عرضه و تقاضا ارزی بر هم خورده، دولت هر چه زودتر باید این مسئله را سامان دهد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس در پاسخ به این سوال که «آیا اکنون کمبود ارزی در کشور داریم؟» گفت: یکی از دلایل نوسانات نرخ ارز، عدم تعادل و ایجاد فاصله بین عرضه و تقاضا است، همچنین دولت در تامین نقدینگی ارز دچار مشکل شده و از سوی دیگر وجود دلالان، واسطه ها و سودجویان سبب افزایش نرخ دلار و دیگر ارزهای رسمی شده است.

وی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه دولت موظف به مدیریت شناور در سیستم ارزی کشور شده است، اظهار کرد: قیمت ارز و مدیریت آن باید به گونه ای شناور باشد و آنچه اکنون مورد اهمیت است ساماندهی هر چه زودتر بازار ارزی است.

فولادگر در پاسخ به این سوال که «آیا تفاوت نرخ دلار ۳۵۰۰ در بودجه ۹۷ با بازار آزاد، بودجه را دچار مشکل نخواهد کرد؟»، گفت: به طور معمول تفاوت قیمت ارز در بودجه دیده می شود اما زمانی که بحث از «هیجینگ پوشش نوسانات قیمت ارزی» است، تنها ۱۰ درصد آن قابل بیمه کردن بوده که متاسفانه در حال حاضر این رقم به بیش از ۱۰ درصد افزایش یافته و دلار در مرز ۵۰۰۰ تومان است.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر نوسانات نرخ ارز ناشی از تحریم ها نیست و دولت باید آن را مدیریت کند، گفت: در حال حاضر شرایط برای تک نرخی شدن ارز وجود ندارد و تا زمانی که عرضه و تقاضای ارزی مدیریت نشود نمی توان به این مهم دست یافت.

نماینده مردم اصفهان در مجلس تصریح کرد: در گام نخست عرضه وتقاضای ارزی باید انجام شود تا کم کم به سمت تک نرخی شدن ارز پیش رویم.

24 بهمن 1396, 19:45
بازگشت