خانه / واقفان اصفهانی یک میلیارد ریال به بخش سلامت کمک کردند

واقفان اصفهانی یک میلیارد ریال به بخش سلامت کمک کردند

مدیرکل اوقاف و امور خیریه اصفهان گفت: توسط این نهاد از اول سال جاری تاکنون بیش از یک میلیارد ریال از محل موقوفات منطبق با نیات به بهداشت و سلامت و دارو و درمان به افراد نیازمند و مراکز بهداشتی کمک مالی شده است.
حجت الاسلام و المسلمین رضا صادقی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : اداره اوقاف و امور خیریه در راستای اجرای وظیفه ذاتی خود مبنی بر اجرای نیات واقفان نیک اندیش تاکنون از محل موقوفات منطبق با کمک افراد نیازمند جهت تهیه دارو و درمان، کمک به بیماران صعب العلاج جهت تهیه دارو و کمک به بیمارستان ها و مراکز بهداشتی در قالب طرح مهر تندرستی کمک های مالی را انجام داده است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه از دیرباز خیرین و واقفان نیک اندیش به مساله بهداشت و سلامت همنوعان خود نگاه ویژه ای داشته اند و برای این امر موقوفاتی را از خود به یادگار گذاشتند ، گفت: در رمان حاضر در سامانه جامع موقوفات و بقاع متبرکه 166 موقوفه در استان با نیت دارو و درمان و 19 موقوفه با نیت کمک به مراکز درمانی به ثبت رسید که متاسفانه تعداد زیادی از این موقوفات به دلایل مختلفی همچون خشکسالی فاقد درآمد هستند و این امر برای این نهاد جهت اجرای نیات واقفان نیک اندیش مشکلاتی را ایجاد کرده است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان ادامه داد: در همین راستا و با وجود تمام مشکلاتی که وجود داشته است امسال تاکنون از محل موقوفات منطبق با نیات کمک به تهیه دارو و درمان افراد نیازمند و مراکز درمانی در قالب طرح مهر تندرستی توسط اوقاف مبلغ یاد شده کمک مالی پرداخت شده است.
صادقی بیان کرد : موقوفات شاخصی در اصفهان نظیر موقوفه گرمابه پاچنار در اصفهان، موقوفه حمامین محمد کریم بیک در اصفهان، موقوفه محمد تقی رزاز در اصفهان، موقوفه صفرعلی رهنما در فلاورجان، موقوفه دخت عبدالمطلبی در اصفهان، موقوفه حاجیه بانومنور فقیه در کاشان، موقوفه محمد جعفر حسب الوصیه محمد حسین در شهرضا و موقوفه مسجد و حسینیه امام حسین(ع) در شاهین شهر هستند که از محل درآمد این موقوفات به بیماران نیازمند جهت تهیه دارو و درمان کمک می شود.
وی اضافه کرد: همچنین 39 بیمارستان و مرکز درمانی در سراسر استان اصفهان در موقوفات ساخته شده اند که شاخص ترین این مراکز شامل؛ بیمارستان سید الشهدا در اصفهان، بیمارستان صدوقی در اصفهان، بیمارستان امیر المومنین در اصفهان، بیمارستان نقوی در کاشان، بیمارستان آیت الله گلپایگانی در گلپایگان و بیمارستان نیک آباد در جلگه و جرقویه هستند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه اصفهان یادآور شد: چنانکه خیرین و واقفان نیک اندیش همچون گذشته با هدف کمک به همنوعان خود به ایجاد وقف های جدیدی برای کمک به بیماران نیازمند و مراکز بهداشت و درمان اقدام کنند به طور قطع اداره اوقاف و امور خیریه در آینده می تواند گام های موثرتر و بلندی را جهت کمک به بهداشت و سلامت در جامعه بردارد.
در استان اصفهان 15 هزار و 200 موقوفه وجود دارد که از این تعداد پنج هزار و 316 مسجد، 980 حسینه، حدود 150 حوزه علمیه و بقیه موقوفات منفعتی است.
20 دی 1397, 12:29
بازگشت