انتقاد نماینده تهران از بلاتکلیفی سؤال از روحانی/ ابزار نظارتی را نباید از نمایندگان گرفت


اصفهان امروز آنلاین | 15 مرداد 1399, 12:43 | کد خبر: 733356
علی خضریان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه 14 مرداد) قوه مقننه، در تذکری با استناد به ماده 210 آیین نامه داخلی مجلس و اصل 88 قانون اساسی گفت: بر این اساس در صورتی که حداقل یک چهارم نمایندگان بخواهند درباره یک یا چند وظیفه رئیس جمهور سوال کنند، باید سوال یا سؤالات خود را به صورت صریح و مختصر تقدیم رئیس مجلس کنند. رئیس مجلس نیز باید موضوع را به کمیسیون های مربوطه ارجاع نماید و هر کمیسیون موظف است حداکثر ظرف یک هفته با حضور نماینده معرفی شده رئیس جمهور به آن کمیسیون و نماینده منتخب سوال کنندگان تشکیل جلسه دهد.
وی خطاب به قاضی‌زاده هاشمی که ریاست جلسه را بر عهده داشت اظهار داشت: امروز نزدیک به 20 روز است که 200 نماینده مجلس سوالی را به رئیس مجلس تقدیم کرده اند. ما نمی توانیم در جایگاه رئیس مجلس و هیات رئیسه حق نمایندگان را تضییع کنیم، سوال این است؛ ما در اصل تعامل با دولت شکی نداریم، اما این تعامل ابزار نظارتی در اختیار ما گذاشته که اگر آن را کنار بگذاریم، ما نمی توانیم چشم انداز ایران قوی را دنبال کنیم.
نماینده مردم تهران در مجلس، ادامه داد:ما می خواهیم رئیس جمهور به مجلس بیاید و ببینیم در شرایطی که مردم مشکلات اقتصادی، کشاورزی و غیره دارند و همه جا قفل شده، طرح رئیس جمهور برای برون رفت از این شرایط چیست؟
خضریان در همین راستا ادامه داد: حتی اگر دریابیم رئیس جمهور طرح و برنامه‌ای برای برون رفت از این شرایط ندارد، چه بسا استیضاح وی را در دستور کار قرار دهیم. این ابزار نظارتی را نباید از نمایندگان گرفت. در صورت ادامه این روند مجلس و ریاست مجلس در کم‌کاری دولت شریک خواهند بود و من به عنوان نماینده مجلس اجازه تضییع حق نمایندگان را نمی دهم.
قاضی‌زاده هاشمی که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت در پاسخ به تذکر نماینده تهران، اظهار داشت: این حق مسلم در قانون اساسی و آیین نامه داخلی به وضوح قید شده و مجلس می تواند از وزرا و رئیس جمهور در خصوص روند مسائل اجرایی کشور از دولت سوال کند. هیئت رئیسه نیز در خدمت نمایندگان  مجلس است و ما تلاشی برای سلب این حق قانونی نداریم.
وی بیان داشت: در چندین جلسه هیئت رئیسه در رابطه با این موضوع بحث و مقرر شد در قالب های مختلف نحوه انجام این وظیفه قانونی به گونه‌ای باشد که موجب ایجاد مشکلات و مسائل جدید نباشد؛ بنابراین مقدماتی با توجه به متن آیین نامه در حال انجام است تا این وظیفه قانونی مثمر ثمر واقع شود.

لینک خبر:
http://esfahanemrooz.ir/?newsid=733356


بازگشت