چه کسانی بیشتر در معرض «کووید طولانی مدت» هستند؟


اصفهان امروز آنلاین | 6 بهمن 1399, 11:47 | کد خبر: 749513
برای اکثر افراد، عفونت با سندرم شدید حاد تنفسی (SARS-CoV-۲) ویروسی که منجر به بیماری کووید ۱۹ می شود، با علائم خفیف و کوتاه مدت بیماری حاد تنفسی یا احتمالاً هیچ علائمی بروز می کند، اما برخی از بیماران با علائمی از جمله خستگی طولانی مدت، درد مداوم و تنگی نفس برای ماه‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند که این شرایط «کووید طولانی» نام گرفته است.
از روزی که نخستین مبتلایان به بیماری تنفسی کووید در ووهان چین بروز پیدا کرد تا امروز، دانشمندان در حال تحقیق در مورد این بیماری و در حال حاضر نیز ماه هاست در حال تحقیق در خصوص کووید طولانی مدت هستند. مکانیسم این موضوع هنوز به خوبی درک نشده و فعلا تنها چیزی که می‌دانیم احتمال ریسک بیشتر برخی افراد برای ابتلا به این مسئله وجود دارد. اکنون می دانیم چه کسانی در معرض خطر ابتلا به کووید طولانی هستند، این موضوع چقدر شایع است و چه تأثیراتی بر بدن دارد؟
مهمترین علائم کووید ۱۹ را می‌توان به تنگی نفس، احساس خستگی، سر درد و از دست دادن توانایی چشایی و بویایی تقسیم کرد.
یک مطالعه نسبتا بزرگ بر روی ۴۷۴ نفر از افرادی که به دلیل ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در بیمارستان بستری بودند نشان داد که ۵۳ درصد آنها تا یک و یا دو ماه پس از مرخص شدن تنگی نفس داشتند، ۳۴ درصد آنها سرفه و ۶۹ درصد نیز داشتن خستگی دائم را گزارش کرده‌اند.
افراد مبتلا به حالت سخت بیماری بزرگترین گروه مستعد به ابتلا به کووید طولانی مدت 
نتایج این پژوهش نشان دهنده این است که افراد مبتلا به حالت سخت بیماری بزرگترین گروه مستعد به ابتلا به کووید طولانی مدت هستند. همچنین برخی دیگر از نتایج و تجزیه و تحلیل‌ها نشان داد که زنان و افراد با سن بالا نیز می تواند از عوامل افزایش خطر احتمال ابتلا به کووید طولانی مدت باشد.
کرونای طولانی درباره کسانی به کار می‌رود که دوره بهبودی کرونا را طی کرده اند، اما همچنان شاهد عوارض و علائم بلند مدت بیماری هستند. علائم بیماری در این افراد به طور معمول بسیار طولانی‌تر از دیگر بیماران است و ممکن است ماه‌ها پس از بهبودی نیز مشاهده شود.
یکی دیگر از تحقیقات اولیه (منتظر بررسی) نشان می دهد که SARS-CoV-۲ همچنین می تواند در دراز مدت بر اندام های افراد تأثیر بگذارد. اما مشخصات افرادی که در این مطالعه تحت تأثیر قرار گرفته اند با کسانی که علائم را از طریق برنامه گزارش می دهند متفاوت است.
این تحقیق که نمونه ۲۰۰ بیمار مبتلا به کووید را که بهبود یافته بودند مورد بررسی قرار داد، نشان می دهد که ۳۲ درصد از قلب افراد، ۳۳ درصد از ریه ها و ۱۲ درصد از کلیه افراد دچار اختلال خفیف و  آسیب چند عضوی نیز در ۲۵ درصد بیماران مشاهده شد.
به گزارش ایسنا و به نقل از " sciencealert"، بیماران در این مطالعه میانگین سنی ۴۴ سال داشتند، بنابراین قسمت اعظمی از جمعیت جوان و در سن کار بودند. تنها ۱۸ درصد آنها در بیمارستان بستری شدند و این نتایج بیانگر این است که حتی پس از یک عفونت غیر شدید نیز آسیب عضو ممکن است رخ دهد. داشتن بیماری که منجر به بروز شدیدتر کووید ۱۹ می شود، مانند دیابت نوع ۲ و بیماری ایسکمیک قلب، نیز لازمه آسیب اندام ها نیست.
در خصوص علائم خستگی می توان گفت که این علامت پس از کووید ۱۹ شایع است و در بیش از نیمی از موارد رخ می دهد و به نظر نمی رسد که با شدت بیماری اولیه ارتباطی نداشته باشد. علاوه بر این، آزمایشات نشان داد که افراد مورد بررسی سطح التهاب بالایی ندارند و این نشان می دهد خستگی آنها به دلیل ادامه عفونت یا کار بیش از حد سیستم ایمنی بدن آنها ایجاد نشده است.
در حالی که مردان در معرض خطر افزایش عفونت شدید هستند، به نظر می رسد که زنان بیشتر تحت تأثیر کووید طولانی قرار دارند، ممکن است وضعیت هورمون متفاوت یا متغیر آنها را نشان دهد که نه تنها در سطح سلول های تنفسی بلکه در سلول های بسیاری از اندام های تولید کننده هورمون از جمله تیروئید، غده فوق کلیه و تخمدان نیز وجود دارد.
برخی از علائم کووید طولانی با علائم یائسگی همپوشانی دارند و جایگزینی هورمون با استفاده از دارو ممکن است راهی برای کاهش تأثیر علائم باشد. با این حال، آزمایشات بالینی برای تعیین دقیق اینکه آیا این روش هم ایمن و هم موثر است ضروری خواهد بود.
آنچه روشن است، اینکه علائم طولانی مدت پس از کووید ۱۹ شایع است و تحقیقات در مورد علل و درمان طولانی مدت کووید احتمالاً مدتها پس از فروپاشی شیوع بیماری نیز مورد نیاز خواهد بود.
نتایج این تحقیق در theconversation منتشر شد.

لینک خبر:
http://esfahanemrooz.ir/?newsid=749513


بازگشت