سیاست تغییر نظام ایران هیچ‌گاه از سوی امریکا کنار گذاشته نشده است


اصفهان امروز آنلاین | 27 خرداد 1396, 15:33 | کد خبر: 8793

نظریه‌پرداز برجسته معاصر با اشاره به کینه تاریخی آمریکا از ایران گفت: سیاست تغییر نظام جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه از سوی ایالات‌متحده کنار گذاشته نشده است. «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه آمریکا در نشست استماع سنا روز چهارشنبه هفته گذشته گفته بود که از عناصر داخلی ایران برای تغییر نظام سیاسی ایران حمایت می‌کند. وی درباره نظر دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا درباره تغییر نظام حاکم ایران گفت: سیاست ما در قبال ایران در حال تدوین است و هنوز به رئیس‌جمهور ارائه نشده است. باوجوداین، ما از نقش بی‌ثبات کننده ایران در منطقه باخبریم و در حال اقدام برای مقابله با هژمونی ایران هستیم. در خصوص این اظهارات خبرگزاری مهر گفتگویی با پروفسور «نوآم چامسکی» نظریه‌پرداز برجسته آمریکایی انجام داده است که در ادامه می‌آید. چامسکی استاد دانشگاه MIT آمریکا و بنیان‌گذار زبان‌شناسی مدرن است.

رکس تیلرسون اخیراً اعلام کرده که امریکا از گروه‌هایی برای تغییر نظام ایران حمایت می‌کند. منظور وی کدام گروه‌ها هستند و چرا دولت ترامپ بر سیاست منسوخ «تغییر رژیم ایران» متمرکزشده است؟

لازم است بگویم که سیاست «تغییر رژیم» جمهوری اسلامی ایران از سوی ایالات‌متحده آمریکا هیچ زمان منسوخ نشده است. این سیاست همواره در قبال ایران از سوی ایالات‌متحده آمریکا دنبال شده است. ایالات‌متحده آمریکا تمایلی ندارد که یک نیرو و کشور مستقلی را در منطقه تحمل کند. از سوی دیگر دلیل دشمنی آمریکا با ایران این است که رهبران آمریکا نمی‌توانند ایران را به سبب براندازی حکومت دیکتاتوری پهلوی ببخشند. آن‌ها ایران را به سبب اینکه یک دیکتاتور دست‌نشانده آن‌ها را سرنگون کرده نمی‌بخشند؛ حکومتی که در کودتای سال ۱۹۵۳ میلادی از سوی آمریکا به قدرت بازگشته بود و دست‌نشانده آن‌ها بود.

به نظر شما آمریکا چه سیاستی را باید در خصوص روابط ایران با همسایگان ازجمله مناقشه با عربستان سعودی دنبال کند؟

سیاست خارجی ایالات‌متحده آمریکا مبنی بر حمایت از عربستان سعودی باید کنار گذاشته شود. همچنین ایالات‌متحده امریکا باید نیروها و کشورهای مستقل منطقه را بربتابد و با آن‌ها مشکلی نداشته باشد.

آیا اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران که در سنا تصویب شد منافع آمریکا و غرب را تأمین خواهد کرد؟

بستگی به این دارد که منافع را چه چیزی تعریف کنیم. اینکه منافع غرب و آمریکا چیست حائز اهمیت است. اگر این منافع عدالت، آزادی و صلح باشد در این صورت منافع آن‌ها تأمین نخواهد شد. درواقع تحریم‌ها منجر به عدالت، آزادی و صلح نخواهد شد و اینها هم منافع غرب نیستند.

آیا تصویب تحریمهای غیرهسته‌ای جدید علیه ایران این تلقی را ایجاد نخواهد کرد که آمریکا هر تحریمی را که در قالب برجام برداشته در قالب جدیدی احیا می‌کند؟

به نظر من دولت کنونی آمریکا هیچ سیاست مشخص و مدونی ندارد. در این دولت سیاست واضحی را شاهد نیستیم.

لینک خبر:
http://esfahanemrooz.ir/?newsid=8793


بازگشت