۵ پاسخ نافرجام دولت رئیسی به انتقادهای معیشتی مردم/ ارز فرزین همان ارز جهانگیری است؟

همشهری نوشت: برخی معتقد هستند ارز ۲۸ و پانصد هزار  تومانی  همان  ارز ۴ هزار و دویست تومانی است که مدیر جدید بانک مرکزی به آن پاسخ داده است.

۵ پاسخ نافرجام دولت رئیسی به انتقادهای معیشتی مردم/ ارز فرزین همان ارز جهانگیری است؟

رئیس‌جمهور طی یک‌هفته گذشته در چند سخنرانی در پاسخ به انتقادهای معیشتی مردم وعده داد که طی ماه‌های آینده شرایط کشور بهتر و وضعیت پایدارتری ایجاد ‌شود. سایر اعضای کابینه نیز معتقدند جز در بخش مسکن برنامه‌های دولت در مسیر خودش پیش می‌رود. سیدابراهیم رئیسی در سخنانی با ارسال پیام ضمنی شنیده شدن صدای مردم در جمع استانداران گفته بود : «۴محور تأمین مواد خوراکی، تأمین سلامت، ساماندهی بازار خودرو و مسکن از مسائل اساسی مورد توجه دولت هستند و دولت سیزدهم تلاش می‌کند با تأمین نیاز مردم در این چهار عرصه، حال آنها را بهتر کند.»

اشتغال‌زایی با احیای کارخانه

دولت با احیای چند کارخانه تعطیل شده و افتتاح چند مجموعه جدید سعی کرده به تحقق شعار یک میلیون شغل عمل کند.
رئیسی: با تلاش دولت، تاکنون بیش از ۳هزار واحد تولیدی تعطیل یا نیمه‌تعطیل به چرخه فعالیت و تولید بازگشته‌اند.
محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهور: امروز با استناد به آمار و ارقام و کدملی متقاضیان اشتغال اعلام می‌کنیم که تاکنون بیش از ۹۰۰هزار شغل ایجاد شده است.
زمین حدود یک‌میلیون مسکن آماده شده ‌است و ان‌شاءالله تا حداکثر یک‌سال آینده، ۵۰۰هزار زمین مسکن تقدیم متقاضیان می‌شود.

ارز فرزین یا ارز جهانگیری؟

برخی معتقد هستند ارز ۲۸ و پانصد هزار تومانی همان ارز ۴ هزار و دویست تومانی است که مدیر جدید بانک مرکزی به آن پاسخ داده است.
محمدرضا فرزین، رئیس‌کل بانک مرکزی: ارز در سامانه نیما ۲۸هزار و ۵۰۰تومان عرضه خواهد شد که این ارز به کالاهای اساسی و تجهیزات و مواداولیه کارخانجات تعلق می‌گیرد. بخش زیادی از عرضه ارز در نیما مربوط به نفت و محصولات پتروشیمی است. در هفته آتی(جاری) عرضه ارز افزایش پیدا خواهد کرد و تلاش می‌کنیم تمامی نیازها را تامین کنیم.
علی بهادری‌جهرمی، دبیر هیأت دولت: ارز نیمایی با نرخ ۲۸هزار و ۵۰۰تومان فقط به کالاهای اساسی، مواداولیه و ماشین‌آلات اختصاص می‌یابد نه اینکه به همه حوزه‌ها تخصیص یابد تا باز هم توزیع رانت شود.

افزایش ۶۰درصدی درآمدهای ارزی

افزایش قیمت ارز شائبه‌ها نسبت به کاهش ذخیره ارزی دولت را تقویت کرده است. دولت معتقد است ارز به اندازه کافی در اختیار دارد:
علی بهادری‌جهرمی، سخنگوی دولت: در حوزه ارز بیش از ۳۵میلیارد دلار در ۱۰ماهه امسال در سامانه ارزی نیما عرضه شد؛ درحالی‌که این رقم در مدت مشابه پارسال ۲۲میلیارد دلار بود و بیانگر افزایش حدود ۶۰درصدی درآمدهای ارزی کشور است. همواره عرضه ارز در سامانه نیما بیش از تقاضای فعالان اقتصادی و واردکنندگان بوده است. حتی در مواردی میزان عرضه ۳برابر تقاضا بوده که نشان می‌دهد ارز مورد نیاز برای تامین مخارج کشور در دسترس قرار دارد.

تحقق منابع درآمدی بودجه

سخنان حسن روحانی، رئیس دولت سابق درباره وضعیت خزانه دولت جنجال‌ساز شد. دولت سیزدهم در این باره توضیح داد.
احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد: در ابتدای دولت سیزدهم نه‌تنها خزانه خالی بود بلکه بالاترین میزان استقراض، انتشار اوراق بدهی و استفاده از تنخواه بانک مرکزی به مبلغ ۵۴هزار میلیارد تومان ثبت شده بود.
ماه گذشته شاهد رکوردزنی صادرات نفت از آغاز دور جدید تحریم‌ها یعنی از سال۹۷ تاکنون بودیم. آمار تحقق ۱۰۰درصدی درآمدهای مالیاتی را داشتیم که برای نخستین‌بار پایه مالیاتی ۵درصد کاهش پیدا کرده است.

تورم کاهشی یا افزایشی؟

تورم حدود ۴۰ درصدی در حالی در دولت رئیسی رقم خورده که این دولت مدعی است در این زمینه میراث تلخی از روحانی تحویل گرفته است:
علی بهادری‌جهرمی، سخنگوی دولت: در ابتدای دولت سیزدهم تورم ناشی از خلق نقدینگی نزدیک به ۴۲.۸درصد بود که اکنون به ۳۴.۳درصد کاهش یافته است که این نرخ موفقیت دولت را در کنترل این بخش از تورم نشان می‌دهد.
تورم ۶۰درصدی شهریور۱۴۰۰ و نیز تورم ۴ساله منتهی به شهریور۱۴۰۰ که بیش از میانگین تورم ۱۰۰سال اخیر است، نتیجه شرطی کردن اقتصاد بود. کاهش تورم از ۶٠درصد به ۴٠درصد از دیگر دغدغه‌های دولت بود که با مدیریت پیگیری کرد.


۲۱۲۲۰

منبع: khabaronline-1716064

ارسال نظر