«عضویت» پر سر و صدا، برگشت خورد/ شورای نگهبان: لایحه الحاق ایران به سازمان شانگهای،«ایرادات و ابهاماتی» داشت / لایحه را به مجلس برگرداندیم

 مهر نوشت :سخنگوی شورای نگهبان گفت: لایحه الحاق ایران به سازمان شانگهای ایرادات و ابهاماتی داشت که به مجلس شورای اسلامی جهت اصلاح، ارسال شد.

«عضویت» پر سر و صدا، برگشت خورد/ شورای نگهبان: لایحه الحاق ایران به سازمان شانگهای،«ایرادات و ابهاماتی» داشت / لایحه را به مجلس برگرداندیم

سخنگوی شورای نگهبان گفت: لایحه الحاق ایران به سازمان شانگهای ایرادات و ابهاماتی داشت که به مجلس شورای اسلامی جهت اصلاح، ارسال شد.

هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان صبح امروز (شنبه ۱۷ دی ماه) در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار داشت: لایحه معافیت واردات مواد اولیه دارویی، شیرخشک و تجهیزات پزشکی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در جلسه اخیر شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و مغایر با موازین شرع مقدس اسلام و قانون اساسی شناخته نشد و تأیید شد.

وی بیان کرد: مصوبه مجلس درباره لایحه الحاق ایران به سازمان همکاری شانگهای بسیار مفصل بود که در شورای نگهبان بررسی شد. این لایحه ایرادات و ابهاماتی داشت که به مجلس شورای اسلامی جهت اصلاح، ارسال شد. البته اغلب این موارد ایرادات شکلی است و گویا در یکی از کمیسیون‌های مجلس در حال اصلاح است.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: طرح بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ۶۷ ماده دارد که مصوبه مجلس درباره این طرح طی ۱۷ جلسه فشرده بررسی شد. نظرات کارشناسان مختلف را در این حوزه مورد توجه قرار دادیم. این طرح هم یکسری ابهامات و مغایرت‌ها داشت که به مجلس ارسال شد.

لایحه ساماندهی صنعت خودرو تایید شد

طحان نظیف ادامه داد: لایحه اصلاح ماده ۱۰ ساماندهی صنعت خودرو که به دنبال اصلاح فرایند اسقاط خودرو است، از سوی شورای نگهبان تایید شد و مشکل بخشی از کامیون داران از طریق اجرای این قانون حل می‌شود.

وی اظهار داشت: طرح الحاق یک ماده به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت نیز در جلسه اخیر شورای نگهبان بررسی شد که ابهاماتی داشت و مجلس باید آن را رفع کند.

اشکال به طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل کشور

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل کشور هم در جلسه اخیر شورای نگهبان بررسی شد که دو ایراد و چند ابهام داشت و باید از سوی مجلس شورای اسلامی اصلاح شود.

طحان نظیف گفت: در مصوباتی که مفصل است، ممکن است ایرادات و ابهامات شورای نگهبان هم بیشتر باشد اما قطعاً همین موارد قابلیت اصلاح شدن دارد. قانون باید خالی از ابهام و ایراد باشد.

وی درباره ارائه لایحه بودجه ۱۴۰۲ به مجلس و عدم اعلام وصول آن در صحن علنی، بیان کرد: لایحه بودجه و برنامه هفتم توسعه مهم است و ما هم اهتمام ویژه‌ای باید در بررسی این دو لایحه داشته باشیم و شورای نگهبان هر کدام از لوایح رو زودتر دریافت کند، بررسی می کند. قانون اساسی پیش‌بینی نکرده است که کدام یک زودتر در مجلس بررسی شود.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: هنوز در مجلس مصوبه‌ای درباره افزایش تعداد نمایندگان به تصویب نرسیده است و در شورای نگهبان هم در این زمینه اظهارنظری نشده است.

۲۱۲۲۰

منبع: khabaronline-1716101

ارسال نظر