ابلاغ پیام پوتین به معاون اول رئیسی/ درخواست فوری این کشور خارجی از ایران چه بود؟

ایرنا نوشت: معاون اول رئیس‌جمهور و نخست وزیر قرقیزستان توافقات مهمی برای توسعه همکاری‌های اقتصادی از جمله راه اندازی کریدور ریلی، کمک به ساخت پالایشگاه، خرید و فروش قیر و غلات، تاسیس مراکز تجاری و همچنین ساخت نیروگاه برق صورت گرفت.

ابلاغ پیام پوتین به معاون اول رئیسی/ درخواست فوری این کشور خارجی از ایران چه بود؟

محمد مخبر در اولین دیدار خود در سفر به قرقیزستان برای شرکت در نشست شورای نخست وزیران کشورهای عضو پیمان شانگهای با عاقلبیک جبار اف نخست وزیر این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور در این دیدار دو جانبه ضمن اظهار تاسف از وضعیت فعلی غزه و جنایات هولناک رژیم صهیونیستی از مسئولان کشور قرقیزستان خواست تا همراه با کشورهای آزاده و انسان‌دوست جهان تمام تلاش خود را برای توقف بمباران مردم مظلوم غزه و بازگشایی مسیر کمک های بشردوستانه به کار ببندند.

در ادامه این دیدار که وزرای نفت و راه و شهرسازی و برخی روسای دستگاه‌های ذیربط نیز در آن حضور داشتند، توافقات مهمی برای گسترش همکاری‌های فیمابین اتخاذ شد.

در نخستین گام در پی توافق مسئولان ارشد دو کشور وزرای راه مامور شدند تا در همین سفر با ادامه مذاکرات برای راه‌اندازی یک کریدور ریلی از قرقیزستان تا ازبکستان، ترکمنستان و ایران تفاهم کنند.

همچنین طبق درخواست نخست وزیر قرقیزستان وزرای نفت ایران و اقتصاد قرقیزستان ماموریت یافتند تا برای کمک به راه اندازی پالایشگاه و تولید بنزین در این کشور و همچنین خرید قیر برنامه‌ریزی لازم را انجام دهند.

راه اندازی مرکز تجاری در ایران توسط قرقیزستان و بالعکس و برگزاری نمایشگاه محصولات ایران در قرقیزستان و بالعکس از جمله دیگر توافقات این نشست بود.

همچنین درباره استفاده از پول ملی دو کشور در مبادلات تجاری و عملیاتی سازی فرایندهای تهاتر کالا از سوی دو طرف مخصوصا در خصوص کالاهای مورد نیاز مثل گوشت و غلات نیز تفاهم کامل حاصل شد.

نخست وزیر قرقیزستان در این دیدار ضمن اعلام شگفت‌زدگی خود از خدمات فنی مهندسی ایران درخواست کرد تا در اسرع وقت زمینه لازم برای ساخت نیروگاه برق در این کشور فراهم شود.

براساس این گزارش، بیست و دومین نشست شورای نخست وزیران کشورهای عضو پیمان شانگهای فردا در بیشکک آغاز به‌کار می‌کند.

مسکو به دنبال گسترش روابط اقتصادی با ایران است

محمد مخبر عصر چهارشنبه در جریان سفر به قرقیزستان در دیدار «میخائیل میشوستین» نخست وزیر روسیه، ضمن ابراز خرسندی از روند رو به رشد مناسبات تهران- مسکو گفت: سطح روابط راهبردی دو کشور از رشد خوبی برخوردار است و گامهای مهمی در زمینه تجارت و سرمایه گذاری برداشته شده که لازم است دو کشور برای رفع موانع و گسترش هرچه بیشتر این مناسبات تلاش کنند.

معاون اول‌ رئیس جمهور ضمن تبریک فرارسیدن چهارم نوامبر روز اتحاد فدراسیون روسیه، سلام رئیس جمهور کشورمان را به رئیس جمهور و نخست وزیر روسیه ابلاغ کرد.

مخبر گفت: نمی توانم‌ از فجایعی که امروز در غزه می‌گذرد و روح و روان بشریت را به درد آورده به سادگی عبور کنم و امیدوارم که فردا در نشست نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای با همکاری یکدیگر بتوانیم به توقف این جنایات و کمک رسانی به مردم مظلوم غزه کمک کنیم.

معاون اول رئیس جمهور همچنین از حمایت های دولت روسیه برای عضویت کامل ایران در سازمان همکاری شانگهای، عضویت در بریکس و قرارداد تجارت آزاد اتحادیه اوراسیا با ایران قدردانی کرد.

مخبر لغو روادید و یا تسهیل صدور ویزا را گامی مهم و ضروری در پیشبرد برنامه های اقتصادی و همکاری های مشترک دو کشور برشمرد و بر ضرورت اجرای توافقات فیمابین در زمینه های مختلف نظیر مشارکت در ساخت هواپیما، برنامه یکساله توسعه ترانزیت میان دو کشور، اجرای پروژه راه آهن رشت- آستارا و اتصال شبکه برق ایران، روسیه و آذربایجان تاکید کرد.
معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به روند اجرای برخی توافقات در حوزه نفت و گاز، بر اهمیت پیگیری مجدانه دو کشور برای سرعت بخشیدن به روند همکاری های دو کشور در این بخش تاکید کرد.

میخائیل میشوستین نخست وزیر روسیه نیز در این دیدار با اشاره به عضویت کامل ایران در سازمان همکاری شانگهای، گفت: روسیه از دعوت ایران برای عضویت در بریکس استقبال می‌کند و مطمئن هستم حضور و عضویت ایران در افزایش اعتبار این سازمانها در عرصه بین‌المللی اثرگذار خواهد بود.

وی روابط دو کشور را تنگاتنگ، دیرینه و در راستای منافع متقابل توصیف کرد و گفت: روابط تهران و مسکو بر اساس دوستی و حسن همجواری از روند رو به رشدی برخوردار است و ما اهمیت ویژه ای برای گسترش روابط با ایران قائل هستیم.

نخست وزیر روسیه همچنین با اشاره به شکسته شدن رکورد مبادلات تجاری دو کشور در سال گذشته با ۳۵۰ میلیارد روبل، بر علاقه مندی کشورش به توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی با ایران تاکید و اظهار امیدواری کرد طرح ها و برنامه همکاری های دوجانبه در چارچوب کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی که در ماه دسامبر در تهران برگزار خواهد شد با جدیت پیگیری شود.

میشوستین همچنین با تاکید بر لزوم ایجاد بستر مناسب برای همکاری و فعالیت شرکت های دو کشور، خاطرنشان کرد: روسیه خواستار توسعه روابط همکاری‌های گردشگری میان دو کشور است و در این راستا طرح صدور ویزای گردشگری اجرا شده است و برای اتباع ایرانی روادید الکترونیکی تجاری، گردشگری و علمی صادر می شود.

در این دیدار که با حضور برخی وزرا و اعضای دو هیات برگزار شد، آخرین وضعیت روابط اقتصادی و تجاری دو کشور بررسی شد و راهکارهای رفع موانع و ارتقاء سطح مناسبات اقتصادی تهران- مسکو در بخش های مختلف صنعت، کشاورزی، نفت و گاز، حمل و نقل و ترانزیت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

بر اساس این مذاکرات مقرر شد در خصوص ترانزیت گاز میان روسیه و ایران با همکاری کشورهای قزاقستان، ازبکستان و ترکمنستان بررسی های فنی و اقتصادی انجام شود. همچنین تسهیل حمل و نقل بار میان کشورهای ایران، آذربایجان و روسیه با حضور وزرای راه سه کشور مورد بررسی قرار گیرد.

۲۱۹۲۱۹

منبع: khabaronline-1829196

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار