توضیحات دبیر ستاد انتخابات درباره رد صلاحیت کاندیداهای مجلس /عملکرد هیات های اجرایی در تاریخ وزارت کشور باقی خواهد ماند!

ایسنا نوشت: دبیر ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه هیئت‌های اجرایی انتخابات به مُرقانون عمل کردند، گفت: در این دوره از انتخابات هیئت‌های اجرایی کنش‌گری پیدا کردند و این امر در تاریخ وزارت کشور باقی خواهد ماند.

توضیحات دبیر ستاد انتخابات درباره رد صلاحیت کاندیداهای مجلس /عملکرد هیات های اجرایی در تاریخ وزارت کشور باقی خواهد ماند!

محسن اسلامی، امروز(دوشنبه، ۲۲ آبان‌) در کارگاه آموزشی انتخابات بخشداران استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد که به میزبانی اصفهان در حال برگزاری است، ضمن محکوم کردن جنایات رژیم سفاک صهیونیستی علیه مردم فلسطین، گفت: مردم مظلوم و بی‌دفاع غزه در برابر چشم همگان و رسانه‌ها متحمل سخت‌ترین و خشن‌ترین جنایت‌ها و نسل‌کشی می‌شوند.

واکنش ستاد انتخابات به موج انتقادات از رد صلاحیت کاندیداهای انتخابات مجلس توسط هیات های اجرایی

وی ضمن اشاره به برگزاری فرآیند انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری، ادامه داد: در فرآیند انتخابات مجلس شورای اسلامی، هیئت‌های اجرایی به درستی عمل کردند. وزارت کشور بر اساس قانون بستر انتخابات را فراهم می‌کند و اجرای انتخابات را بر عهده دارد.

خباز: ردصلاحیت شدم، چون دولت دنبال نمایندگان مطیع است/دهقانی: گفتند بخاطر دخالت در انتصابات، ردصلاحیت شده ام

اسلامی ادامه داد: هیئت اجرایی متشکل از سه نفر ارکان حقوقی شامل فرماندار، رئیس ثبت احوال و نماینده دادگستری به همراه هشت تن از معتمدان مردم یک شخصیت مستقل حقوقی دارد.

وی ضمن اشاره به اینکه هیئت‌های اجرایی شخصیت مستقل دارند، اظهار کرد: هیئت‌های اجرایی در سراسر کشور به‌صورت منظم و براساس استعلام‌ها از پنج دستگاه وزارت اطلاعات، فراجا، دادستانی، سازمان اطلاعات سپاه و ثبت احوال کشور و همچنین بررسی‌های محلی در مورد افراد تشکیل جلسه داده و اعلام نتیجه کرده‌اند.

دبیر ستاد انتخابات کشور، اظهار کرد: فرآیند علمی با محور دانش در هیئت‌های اجرایی انتخابات نیز طی شد. بر اساس تبصره ماده ۶۰ قانون باید تصمیم‌گیری‌های هیأت های اجرایی مُستند و بر اساس مدارک و اسناد معتبر باشد.

وی ادامه داد: بیشترین داوطلبانی که نقص پرونده داشته‌اند مربوط به بند ۹ ماده ۳۱ قانون انتخابات مبنی بر سابقه پنج سال فعالیت اجرایی، آموزشی و یا پژوهشی است که برخی افراد اطلاعات مورد نظر را در هنگام ثبت نام درست بارگذاری نکرده‌اند و بر همین اساس شرایط احراز برای هیأت های اجرایی شکل نگرفته است.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی استانداری اصفهان، دبیر ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه هیأت‌های اجرایی انتخابات به مُرقانون عمل کردند، گفت: در این دوره از انتخابات هیأت‌های اجرایی کنش‌گری پیدا کردند و این امر در تاریخ وزارت کشور باقی خواهد ماند.

وی ضمن اشاره به سامانه شفافیت انتخابات خاطرنشان کرد: در روزهای آینده این سامانه رونمایی خواهد شد و تأثیر به سزایی در انتخابات خواهد داشت. بر اساس قانون، هرگونه بررسی اعتراض منوط به ثبت آن از سوی داوطلب نمایندگی مجلس است.

اسلامی افزود: چنانچه داوطلب نسبت به نتیجه بررسی صلاحیت در هیات اجرایی معترض باشد بر اساس قانون باید از ۲۱ تا ۲۴ آبان ماه از ساعت ۸ تا ۱۸ به صورت الکترونیکی به سامانه پنجره واحد وزارت کشور مراجعه و از طریق لینک «میز خدمت شورای نگهبان» اعتراض خود را ثبت کند.

دبیر ستاد انتخابات کشور افزود: فرآیند بررسی اعتراض‌ها در هیات نظارت استان تحت هیأت مرکزی نظارت از ۲۵ آبان ماه شروع می‌شود و تا ۱۴ دی‌ماه ادامه دارد.

اسلامی خاطرنشان کرد: سپس هیأت نظارت استان اعلام نظر خواهد کرد و چنانچه داوطلب نسبت به نتیجه بررسی اعتراض مجدد داشته باشد نظر خود را ثبت می‌کند که در مدت زمان ۳۰ روز این اعتراض فرد در شورای نگهبان بررسی می‌شود. بر اساس قانون شورای نگهبان از ۲۰ دی‌ماه تا ۱۹ بهمن‌ماه به موضوع اعتراض‌ها ورود خواهد کرد.

دبیر ستاد انتخابات کشور در خصوص الزامات افزایش مشارکت مردم در انتخابات، اظهار کرد: تأمین سلامت و امنیت انتخابات دو کار ویژه وزارت کشور است که باید در این زمینه برنامه‌ریزی داشته باشد و با در نظر گرفتن همه جوانب در بحث مشارکت همه مجموعه‌ها نقش‌آفرینی کند.

وی افزود: آنچه در قانون اشاره شده این است که همه دستگاه‌ها باید با وزارت کشور در حوزه مشارکت و اجرا همکاری کرده و به برگزاری هر چه بهتر انتخابات و ارتقای مشارکت یا مشارکت حداکثری کمک حال وزارت کشور باشند.

دبیر ستاد انتخابات کشور ادامه داد: افزایش مشارکت نیازمند بسترهای اجرایی و محتوایی است که به نظر می‌رسد با برنامه ریزی‌های صورت گرفته توسط مجموعه دست‌اندرکاران از رئیس وزارت کشور تا سایر نهادها ارتقای مشارکت شکل خواهد گرفت. ادبیات سیاسی مردم به گونه‌ای است که از انتخابات به عنوان یک نقطه سرنوشت ساز یاد می‌شود؛ از این رو به نظر می‌رسد مردم در انتخابات کنش‌گرانه و فعالانه شرکت خواهند کرد.

اسلامی در پاسخ به این سؤال که چند درصد از نمایندگان فعلی مجلس نامزد و احراز یا تأیید صلاحیت شده‌اند، اذعان کرد: چون فرآیند تأیید صلاحیت‌ها هنوز تکمیل نشده است، آمار قطعی نیست و باید منتظر تکمیل این فرآیند بود، اما از میان نمایندگان مجلس خبرگان فعلی ۶۵ نفر برای دور جدید ثبت نام کرده‌اند.

وی با بیان اینکه امسال نیز ۲۹۰ نفر منتخب مجلس شورای اسلامی و ۸۸ نفر منتخب مجلس خبرگان رهبری خواهند بود، گفت: هیچ افزایشی در تعداد کرسی‌های مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری نداشته‌ایم.

دبیر ستاد انتخابات کشور با اشاره به انتخابات مجلس خبرگان رهبری، تصریح کرد: طی هفت روز ثبت نام داوطلبان خبرگان رهبری، ۵۱ نفر داوطلب خبرگان ثبت نهایی داشتند که طبق قانون جدید این افراد همگی از دارا بودن مدرک سطح چهار حوزوی معادل دکترا و ۴۰ سال تمام سن برخوردار بودند.

وی از پیش بینی ۶۵ هزار شعبه اخذ رأی در سراسر کشور خبر داد و در خصوص انتخابات الکترونیک، گفت: در انتخابات الکترونیک به دنبال این هستیم که تمام خلاءهای پوشش دهی برطرف شود و به دنبال آن بتوان آرای مردم ساکن در نقاط صعب‌العبور را اخذ کرده و نیز به دنبال کاهش آسیب‌ها و بالاترین سطح پوشش دهی باشیم.

219219

منبع: khabaronline-1836475

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار