تمام هیات‌ های گزینش در سراسر کشور منحل شوند /تجسس در احوال اشخاص مطلقا ممنوع است

رهبر کبیر انقلاب در فرمانی تاکید کرده بودند؛«تجسس از احوال اشخاص در غیر مفسدین و گروه‌های خرابکار مطلقا ممنوع است و سوال از افراد به این‌که چند معصیت نمودی، چنان‌چه بنا به بعضی گزارشات این نحوه‌ی سوالات می‌شود مخالف اسلام و تجسس‌کننده معصیت‌کار است. باید در گزینش افراد این نحوه امور خلاف اخلاق اسلامی و خلاف شرع مطهر ممنوع شود.»

تمام هیات‌ های گزینش در سراسر کشور منحل شوند /تجسس در احوال اشخاص مطلقا ممنوع است

به گزارش رویداد ایران و به نقل از خبرآنلاین، روز چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۶۱ امام خمینی در ارتباط با هیات‌های گزینش‌، جزوات و کتب پرسش‌های دینی و ایدئولوژی اسلامی که برای گزینش در ادارات منتشر شده بود، فرمانی مهم صادر کردند. امام با اسف‌بار خواندن انتشار این جزوه‌ها و کتاب‌ها علاوه بر فرمان جمع‌آوری آن‌ها به ستاد پیگیری فرمان ۸ ماده‌ای دستور دادند که هیات‌های گزینش را نیز در سراسر کشور منحل کنند. متن این فرمان که همان روز در روزنامه‌ی کیهان منتشر شد به این شرح بود:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

ستاد پیگیری تخلفات قضایی و اداری!

اخیرا چند کتاب به عنوان سوالات دینی و ایدئولوژی اسلامی را ملاحظه نمودم و بسیار متاسف شدم از آن‌چه در این کتاب‌ها و جزواتی از این قبیل به اسم اسلام، این دین انسان‌ساز الهی برای گزینش عمومی مطرح شده است و آن‌ها را میزان رد و قبولی افراد قرار داده‌اند. این نوشته‌ها که مشحون از سوالات غیرمربوط به اسلام و دیانت و احیانا مستهجن و اسف‌آور است از آن‌جا که به اسم دیانت اسلام منتشر شده است از کتب و جزوات انحرافی است که برای حیثیت اسلام و جمهوری اسلامی مضر است و به وزیر ارشاد توصیه نمودم که امثال این کتب را در اسرع وقت جمع‌آوری و فروش و خرید و نشر آن‌ها را ممنوع شرعی اعلام نمایند. شاید بسیاری از افرادی که در تدوین آن‌ها دخالت داشته‌اند دارای حسن‌نیت بوده‌اند لکن احتمال نفوذ شیاطین در این نحو مسائل قوی است که برای مشوه نمودن چهره‌ی نورانی اسلام یا جمهوری اسلامی به این امر اقدام نموده‌اند. لهذا مراتب زیر را از ستاد محترم خواستارم:

۱- تمام هیات‌هایی را که به نام گزینش در سراسر کشور تشکیل شده‌اند منحل اعلام می‌نمایم، چه در قوای مسلح یا در وزارتخانه‌ها و ادارات و چه در مراکز آموزش و پرورش تا برسد به دانشگاه‌ها. تمام آن‌ها منحل است و ستاد انحلال را اعلام نماید.

۲- ستاد موظف است در اسرع وقت دستور دهد تا هیات‌هایی به جای هیات‌های منحله از افراد صالح، متعهد، عاقل و صاحب اخلاق کریمه و فاضل و متوجه به مسائل روز تعیین تا در گزینش افراد صالح بدون ملاحظه‌ی روابط اقدام نمایند و گزینش زیر نظر آن‌ها انجام گیرد و دقت شود تا این افراد تنگ‌نظر و تندخو و نیز مسامحه‌کار و سهل‌انگار نباشند و چنان‌چه قبلا تذکر داده‌ام میزان در گزینش، حال فعلی افراد است مگر آن‌که از گروهک‌ها و مفسدین باشند یا حال فعلی آن‌ها مفسده‌جویی و اخلال‌گری باشد. و اما کسانی که در رژیم سابق به واسطه‌ی جو حاکم یا الزام رژیم ستمگر مرتکب بعضی نارواها شده‌اند ولی فعلا به حال عادی و اخلاق صحیح برگشته‌اند تندروی‌های جاهلانه در حق آن‌ها نشود که این ظلم است و مخالف دستور اسلام و باید ممنوع اعلام شود.

از آن‌جا که بسیاری از سوال‌های اسلامی این کتابچه‌ها از مسائل غیر محل اطلاع می‌باشد که شاید فضلا و علمای زحمتکش نیز در جواب آن‌ها عاجز باشند و نیز بعضی آن‌ها غلط و بعضی از سوال و جواب‌ها برخلاف است. این نحوه‌ی سوالات به هیچ وجه معیار در گزینش افراد نیست و ندانستن آن‌ها برای آنان اشکال و عیبی ندارد.

لازم است ستاد محترم اشخاصی را مامور کنند که اگر افرادی چه به واسطه‌ی سوال‌های شرعی که دانستن آن‌ها برای این اشخاص لزوم ندارد و چه سوال‌های ناروایی که به اسلام ارتباط ندارد از ادارات و یا وزارتخانه‌ها یا دیگر مراکز خارج شده‌اند یا به واسطه‌ی آن استخدام نشده‌اند تشخیص داده تا اگر اخراج یا عدم پذیرش به صرف این امور یا اشباه آن بوده است آنان را به محل خود برای خدمت برگردانند که این نحوه‌ی عمل که با آن‌ها شده است ظلم فاحش است و محروم نمودن کشور از اشخاص مفید می‌باشد که از همه‌ی این‌ها باید جلوگیری شود و نیز از افراد صحیحی که در هیات‌های گزینش بوده‌اند قدردانی شود و به افراد دیگر آن‌ها نصیحت شود تا نظیر این افعال در کشور اسلامی واقع نشود.

۴- ستاد محترم دستور دهد کتابچه‌های مختصری شامل بعضی از مسائل شرعی که محل اطلاع عمومی است و مسائل اعتقادی که دانستن آن‌ها در اسلام لازم است به طور ساده بدون معماها که در این کتب و نشریات انحرافی موجود است و بعضی مسائل مناسب با شغل افراد با نظارت اشخاص مطلع از احکام اسلام و متوجه به اطراف مسائل سیاسی و اجتماعی تهیه شود و آن‌ها را در دسترس افراد قرار داده و در صورت احتیاج اشخاص را آموزش دهند و بدون آموزش سوال از آن‌ها نشود و میزان رد و قبول موازین اسلام و انسانی باشد که هدایت جاهلان منظور نظر اصلی است.

۵- تجسس از احوال اشخاص در غیر مفسدین و گروه‌های خرابکار مطلقا ممنوع است و سوال از افراد به این‌که چند معصیت نمودی، چنان‌چه بنا به بعضی گزارشات این نحوه‌ی سوالات می‌شود مخالف اسلام و تجسس‌کننده معصیت‌کار است. باید در گزینش افراد این نحوه امور خلاف اخلاق اسلامی و خلاف شرع مطهر ممنوع شود.

۶- بنا به گزارش رسیده بعضی از کلاس‌های درسی که در ارتش، سپاه و سایر مراکز نظامی و انتظامی تاسیس شده است بسیار مستهجن و مبتذل است. باید این کلاس‌ها به وسیله‌ی اشخاص عالم، عاقل و متعهد اداره شود و نمایندگان اینجانب در نیروهای نظامی و انتظامی با کمال جدیت به اصلاح آنان پرداخته و به کار خود ادامه دهند.

این ستاد موظف است برای هر وزارتخانه یا مراکز دیگر کتابچه‌هایی مناسب با حال آنان به صورتی معقول و اسلامی تهیه نموه و از تعلیمات جاهلانه و احیانا ضدانقلابی جلوگیری نمایند. از خداوند تعالی توفیق آقایان را در امور محموله و حسن جریان آن را خواستارم.

والسلام علیکم و رحمت‌الله
روح‌الله الموسوی خمینی
پانزدهم دی‌ماه ۱۳۶۱ - برابر با بیستم ربیع‌الاول ۱۴۰۳ هجری قمری.

۲۷۲۱۸

منبع: khabaronline-1857889

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار