سخنگوی حزب اعتدال و توسعه: یک دیکتاتوری سیاسی برخلاف منویات رهبری رخ داده /ردصلاحیت‌های گسترده، تصادفی نیست

سخنگوی حزب اعتدال و توسعه می‌گوید: رد صلاحیت‌های گسترده روزهای گذشته نشان داد که یک مهندسی انتخاباتی در پشت صحنه و به صورتی هدفمند احزاب را سیبل خودش کرده و عملاً یک دیکتاتوری سیاسی را برخلاف فرمایشات مقام معظم رهبری دارد اجرا می‌کند.

سخنگوی حزب اعتدال و توسعه: یک دیکتاتوری سیاسی برخلاف منویات رهبری رخ داده /ردصلاحیت‌های گسترده، تصادفی نیست

به گزارش رویداد ایران و به نقل از خبرآنلاین، چند روزی از اعلام نتایج صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان می‌گذرد اما همچنان اعتراضات به روند تایید و ردصلاحیت‌ها ادامه دارد. برخی از اهالی سیاست معتقدند که درپی ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداها، تنور انتخابات مجلس دوازدهم همچنان سرد بوده و حضور مردم پای صندوق‌های آرا کم فروغ خواهد بود. موضوعی که جواد هروی، سخنگوی اعتدال و توسعه در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین به آن اشاره کرده و هشدار می‌دهد که؛ «وضعیت کنونی رد صلاحیت‌ها در وهله اول موجب دلسردی مردم و در وهله دوم ناتوانی پرشور احزاب در انتخابات خواهد شد.»

وی همچنین می‌گوید: «اینکه چند نفر مثل آقای پزشکیان یا آقای علی مطهری یا آقای نوری قزلجه تایید می‌شوند و در کنارش قربانگاه عظیمی از کاندیداهای احزاب را شاهد هستیم، نشان می‌دهد که یک دیکتاتوری سیاسی در رد صلاحیت‌ها قابل مشاهده است.»

سیگنال منفی شورای نگهبان به اعتدالیون و اصلاح طلبان /خالص سازان نفس راحت کشیدند

اعتراض نماینده اهل سنت مجلس به ردصلاحیتش از سوی شورای نگهبان /انتظار چنین برخوردی را نداشتم /موافق استیضاح وزیر کشور بودم

در ادامه مشروح گفتگو جواد هروی، سخنگوی حزب اعتدال و توسعه را می خوانید.

****************

* آقای هروی! با توجه به ردصلاحیت گسترده اعضای حزب اعتدال و توسعه، شما و دیگر اعضای ردصلاحیت شده حزب متبوع شما اعتراض خواهند کرد؟

حزب اعتدال و توسعه رسماً اعتراض خودش را نسبت به عملکرد غیرقابل باور نهادهای نظارتی و اجرایی اعلام می‌کند. این رد صلاحیت‌های گسترده نشانگر حذف آشکار رقبا و پدیده رقیب‌کشی و خالص‌سازی است. طیف حاکم با کمک جبهه پایداری با هدف رقیب‌کشی وارد میدان شده و اساساً مشارکت حداکثری منظور نظرش نیست. بیش از ۹۰ درصد کاندیداهای ما در تهران و بیش از ۸۰ درصد کاندیداهای حزب در استان‌های دیگر رد صلاحیت شده‌اند.

یک دیکتاتوری سیاسی برخلاف منویات رهبری در ردصلاحیت ها رخ داده است

لذا اینجا داریم رسماً اعلام می‌کنیم که اگر برای حزب اعتدال و توسعه، کاندیدایی باقی نماند تا بتوانند درانتخابات شرکت کنند، آن وقت نگویند چرا حزب اعتدال و توسعه، کرکره انتخابات را پایین کشیده است؟ مسبب این قضیه هیات‌های نظارت و اجرایی بودند که انتخابات را به سمت سرد کردن این تنور هدایت کردند.

رد صلاحیت‌های گسترده روزهای گذشته نشان داد که یک مهندسی انتخاباتی در پشت صحنه و به صورتی هدفمند احزاب را سیبل خودش کرده و عملاً یک دیکتاتوری سیاسی را برخلاف فرمایشات مقام معظم رهبری دارد اجرا می‌کند. گویا به نظر می‌رسد که پیام رهبری کاملاً از چشم نهادهای اجرایی و نظارتی مغفول مانده و فراموش شده است.

اینکه چند نفر مثل آقای پزشکیان یا آقای علی مطهری یا آقای نوری قزلجه تایید می‌شوند و در کنارش قربانگاه عظیمی از کاندیداهای احزاب را شاهد هستیم، نشان می‌دهد که یک دیکتاتوری سیاسی در رد صلاحیت‌ها قابل مشاهده است.

آمارهایی که الان وجود دارد حاکی از یک رویه نکوهیده در امر سیاسی و کاملاً غیراخلاقی است. من رسماً به عنوان سخنگوی حزب اعتدال و توسعه هشدار می‌دهم که وضعیت کنونی رد صلاحیت‌ها در وهله اول موجب دلسردی مردم و در وهله دوم ناتوانی پرشور احزاب در انتخابات خواهد شد.

ردصلاحیت گسترده تصادفی نیست

الان برای ما روشن شده که افزایش صددرصدی تعداد داوطلبان انتخابات مجلس تصادفی نبوده و مضافاً به اینکه تعداد گسترده ردصلاحیت‌ها هم تصادفی به نظر نمی‌رسد.

پایین ترین میزان مشارکت تاریخ جمهوی اسلامی رقم خواهد خورد اگر...

*با این وضعیت پیش بینی شما از میزان مشارکت در انتخابات چیست؟

پیش‌بینی حزب اعتدال و توسعه رسماً در دو ماه مانده به انتخابات اعلام می‌کنیم که با این وضعیت ردصلاحیت‌ها ما در ۱۱ اسفندماه، پایین‌ترین میزان مشارکت در تاریخ جمهوری اسلامی ایران رقم خواهد خورد. شاید ما تا الآن نگران کارشکنی اپوزیسیون خارج بودیم اما امروز باورمان شده که جناح حاکم با خالص‌سازی خودش در امر انتخابات، بیشتر از اپوزیسیون خارج‌نشین در امر مشارکت در انتخابات، کارشکنی می‌کند.

سخنگوی حزب اعتدال و توسعه: یک دیکتاتوری سیاسی برخلاف منویات رهبری رخ داده /ردصلاحیت‌های گسترده، تصادفی نیست

کاندیداهای احزاب قتل عام سیاسی شده اند

با چنین وضعیتی، پیش‌بینی حزب اعتدال و توسعه این است که با این روند رد صلاحیت‌ها، ضعیف‌ترین مجلس بعد از انقلاب را باید در مجلس دوازدهم انتظار داشته باشیم.

بسیاری از بزرگواران اعلام می‌کنند که ۱۱ هزار نفر تایید صلاحیت شده اما چرا نمی‌گویند که ۱۴ هزار نفر، بیشتر بر اساس بند یک و دو اصل ۳۱ قانون انتخابات رد شده‌اند. چرا گفته نمی‌شود که کاندیداهای احزاب قتل عام سیاسی شده‌اند.

اگر این فاجعه ردصلاحیت‌ها را با چشم باز مشاهده نکنیم، باید منتظر اوضاع فجیع‌تری باشیم. ما از دستگاه‌های نظارتی و اجرایی خواهش می‌کنیم که این روند را متوقف کنند. حجم رد صلاحیت‌ها به اندازه تمام رد صلاحیت‌های ادوار مجلس شورای اسلامی بوده است.

نگاه حقوقی به بحث صلاحیت ها داریم نه نگاه حقیقی

ما در حزب نگاه حزبی و جمعی داریم و عقل جمعی در حزب عمل می‌کند نه بحث فردی و بحث حقیقی. نگاه ما در حزب یک نگاه حقوقی است نه یک نگاه حقیقی. لذا با وجود اینکه می‌دانیم آقای دکتر نوبخت، دبیرکل محترم حزب ما را تایید کرده‌اند اما در کنارش می‌بینیم که ۹۰ درصد کاندیداهای ما را هم قتل عام کرده‌اند؛ این برای حزب قابل قبول نیست.

هدف ما این بود که بتوانیم در مجلس آینده یک طیف نسبتاً قابل قبول را داشته باشیم نه فقط یک فرد را. لذا تایید بزرگوارانی مثل آقای دکتر نوبخت به منزله عدم اعتراض حزب نسبت به رویه رد صلاحیت‌های گسترده که منتج به دیکتاتوری سیاسی خواهد شد، نیست.

۲۷۲۱۵

منبع: khabaronline-1858428

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار