افشای جزئیات جدید از حمله تروریستی کرمان/ ۱۶ بمب آماده انفجار بود/ عامل انتحاری دوم کجا منفجر شد؟

ایسنا نوشت: استاندار کرمان با اشاره به تدابیر امنیتی مربوط به سالگرد شهادت سردار سلیمانی در گلزار شهدا و منطقه اطراف گفت: همه احتیاطات لازم در منطقه دیده شده بود و دستگاه‌های امنیتی تلاش بسیار زیادی انجام دادند.

افشای جزئیات جدید از حمله تروریستی کرمان/ ۱۶ بمب آماده انفجار بود/ عامل انتحاری دوم کجا منفجر شد؟

محمدمهدی فداکار، ظهر امروز ۲۴ دی ماه در جلسه شورای اداری استان کرمان با تاکید بر رسیدگی به خانواده‌هایی که در حمله تروریستی ۱۳ دی ماه دچار آسیب شده‌اند، اظهار کرد: حادثه بسیار تلخی بود و حتی در جنگ چنین حادثه‌ای تاکنون ندیده بودیم و عمدتا شهدا زنان و کودکان هستند و این حادثه دل همه را سوزاند.

وی با اشاره به اینکه بررسی‌ها درحال انجام است، افزود: باید به کسانی که به هر شکل آسیب دیده‌اند، کمک کنیم و از تلخی حادثه بکاهیم.

ایران به اطلاعات ارتش اسرائیل نفوذ کرد؟/ یکی دیگر از افسران کهنه‌کار کشته شد +عکس

عطریانفر: رفتارهای ضد مشارکتی برخی نهادهای مسوول انتخاباتی، اصلاح شود /کاندیدای مناسب پیدا کنیم، حتماً در انتخابات حمایتش می‌کنیم

فداکار با اشاره به اینکه هر کدام از شهدا پدیده خاصی در خانواده خود بودند، تصریح کرد: بیشتر شهدا از خانواده‌های متوسط به پایین جامعه بوده و باید به این خانواده‌ها رسیدگی شود.

استاندار کرمان بیان کرد: برخی در این اتفاق عقده خود از اشخاص و دستگاه‌ها را بروز دادند و به دستگاه‌های مسئول در حوزه امنیت حمله کردند در حالی که دستگاه‌ها تلاش بسیار زیادی کردند.

وی با بیان اینکه حمله به نیروهای متصدی حفظ امنیت بدترین کار ممکن است، گفت: برخی افراد عنود به شهدا توهین کردند که برخی دستگیر شدند و برخی دنبال عقده‌گشایی سیاسی بودند در حالی که برای حفظ امنیت و حفاظت از جان مردم کارهای بسیار زیادی انجام شد.

فداکار تصریح کرد: ما دشمنان کینه‌توزی داریم که ساختار ۴۵ ساله انقلاب را تحمل نمی‌کند و از روز نخست شروع کردند و توطئه ها کماکان ادامه دارد و هر کاری بتواند می‌کند.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه دوستان امنیتی مراقبت‌های دائمی دارند، افزود: بیش از ۶۰ بمب در کشور قبل از ماه محرم کشف شد که ۱۶ مورد بمب آماده آن در کرمان بود.

وی اظهار کرد: مراسم سالگرد قبل اولین سال بعد از کرونا و پیش بینی جمعیت زیاد بود که بعد از آن جلسه بررسی ضعف‌ها انجام و رفت و آمدها و ورود خودروها ارزیابی و تجربه شد.

فداکار با اشاره به اینکه دشمن از شهید حاج قاسم سلیمانی، راه، یاد و نام او وحشت دارد، گفت: دشمن حاج قاسم را ترور کرد اما دیدند بعد از شهادتش بدتر شد و حضور مردم از اقصی نقاط جهان را بر سر مزار او دیدند و مراسم تشییع و عشق مردم را مشاهده کردند و و فهمیدند اشتباه کردند.

وی بیان کرد: شرایط جغرافیایی استان کرمان خاص است و کویر در کنار ما از جنوب شرق تا شمال شرق گسترده است و با وجود راه‌های طولانی و مسیرهای زیاد، امکان تهدید وجود دارد و گروه‌های مختلف می‌توانند استفاده کنند.

استاندار کرمان با اشاره به حجم زیاد تردد اتباع از این استان گفت: ساماندهی اتباع و کویر دو مسئله ای است که در دستور کار ملی قرار گرفته زیرا تعداد زیادی اتباع غیرمجاز از استان کرمان عبور می‌کنند و در بحث برخورد با اتباع خلاء قانونی داریم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در روز ۱۳ دی ماه به موکب‌ها اعلام شد حق توزیع غذا ندارند، برای اینکه از تجمع جلوگیری شود، گفت: در حوزه ایمنی کارهای زیادی صورت گرفت و در بحث امنیتی نیز رینگ کاملی دیده و از بزرگراه و محدوده اطراف گلزار شهدا به عنوان منطقه امنیتی بسته و فنس کشیده و در کل منطقه بیش از ۱۲۰ دوربین نصب و روشنایی جنگل انجام شد و هیچ نقطه کوری در رینگ امنیتی نداشتیم.

وی افزود: همه احتیاطات لازم برای این منطقه امنیتی دیده شد و در نقطه انفجار اول گیت هوشمند، پلیس و سگ‌های مواد منفجره یاب بوده و عامل انتحاری قبل از این گیت خود را منفجر کرده بود.

فداکار با اشاره به اینکه تروریست‌ها توجیه شده بودند در مزار(گلزار شهدای کرمان) انفجار را انجام بدهند، افزود: همه ظرفیت استان پای کار بود و نیروی انتظامی و دیگر دستگاه‌ها از استان های دیگر فراخوان نیرو داده بودند تا به تامین امنیت کمک کنند.

وی ادامه داد: دوربین‌های چهره زن در منطقه فعال و به بانک‌های اطلاعاتی و امنیتی متصل بود که افراد مورد دار بلافاصله ردیابی و دستگیر می‌شدند و تعدادی زیادی از افراد متهم در این روزها دستگیر شدند.

وی با اشاره به اینکه عامل انتحاری دوم نیز نزدیک گیت ورودی از سمت تخت دریاقلی‌بیگ خود را منفجر کرده است، گفت: حداکثر آنچه به ذهن می‌آمد در بحث امنیت انجام شد و حتی در ارتفاعات دوربین نصب شده بود و علی رغم همه موارد این اتفاق افتاد و گروه‌های زیادی برای بررسی ابعاد حادثه به کرمان آمدند و کار انجام خواهد شد.

استاندار کرمان درباره اطلاع رسانی حادثه نیز گفت: هرکسی در این زمینه مسئولیتی دارد و علت تفاوت آمار شهدا برای این بود که آمار اولیه از یک بیمارستان اعلام و بعد از انتقال شهدا، همچنان آمار وجود داشت و یکی دیگر از موارد، مصاحبه افراد غیرمسئول بود.

فداکار افزود: علت تغییر مکان مراسم تشییع شهدا نیز به دلایل امنیتی بود زیرا با ارزیابی‌ها، تهدیداتی متصور شد و مجبور شدیم مکان را تغییر دهیم.

وی با اشاره به ادامه پیگیری‌ها برای روشن شدن ابعاد حمله تروریستی کرمان گفت: خائنانی که با این تروریست‌ها همکاری داشتند، پشتیبانی کردند و کسانی که منزل و کارت بانکی خود را در اختیار این افراد قرار داده‌اند، دستگیر شده‌اند و همچنان در حال پیگیری و بررسی هستند و به زودی مستندی از این موارد پخش خواهد شد.

استاندار کرمان در ادامه سخنانش با قدردانی از امدادرسانی به مجروحان این حمله تروریستی بیان کرد: هلال احمر و کادر بهداشت و درمان بعد از این حادثه تلاش و زحمات زیادی انجام دادند و برای جلوگیری از افزایش تلفات حادثه کمک کردند.

وی در بخش پایانی سخنانش با اشاره به مناسبت‌های بهمن ماه اظهار کرد: دستگاه‌ها برای دهه فجر آمادگی داشته باشند تا برخی پروژه‌ها در صورت امکان قبل از دهه فجر بهره‌برداری شود زیرا دهه فجر تعداد زیادی پروژه است و در سایه دیگر برنامه‌ها ارزش خبری دیده نمی‌شود.

فداکار بیان کرد: دستگاه‌ها هیچ پروژه‌ای را بدون هماهنگی افتتاح نکنند و پروژه‌ها حتماً با هماهنگی باشد که ارزش آن در استان و تلاش‌های صورت گرفته دیده شود.

۲۱۹۲۱۵

منبع: khabaronline-1860767

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار