آخرین وضعیت بررسی طرح ساماندهی تجمعات در مجلس

ایلنا نوشت: نایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس گفت: طبیعی است که زمانی که مطالبه‌گران اقشار مختلف مشاهده کنند که صدای آن‌ها با تفاهم با دولت پیگیری می‌شود، قطعا روی اینکه تجمعات کمتر باشد تاثیر دارد.

آخرین وضعیت بررسی طرح ساماندهی تجمعات در مجلس

حمیدرضا کاظمی نایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها درخصوص آخرین وضعیت بررسی طرح ساماندهی تجمعات گفت: طرح ساماندهی هفته گذشته در جلسه کمیسیون مطرح شد، دستگاه‌ها نقطه نظری داشتند، بعضی از مواد آن نیاز به ارجاع به کارگروه داشت و به کارگروه ارجاع شد که باید سریع بیاید در دستور کار صحن کمیسیون قرار گیرد.

وی ادامه داد: تقریبا به نظر من ۷۰ تا ۸۰ درصد طرح جمع‌بندی نهایی شده و باید آن ۲۰ درصد پایانی هم با کسب نظر کارشناسان هرچه زودتر تعیین تکلیف شود.

حسین شریعتمداری: دلار و خودرو و پنیر و مسکن و بلیت هواپیما و دارو و مرغ و گوشت و شیر و برنج گران شده؟ خب، اصلا ربطی به دولت رئیسی و مجلس ندارد

ترقی: اصلاح‌طلبان برای انتخابات اسفند لیست کامل دارند /هر کسی دنبال سهم‌خواهی باشد، موضع ضدارزشی و ضد «مجلس قوی» دارد

کاظمی در پاسخ به این سوال که چرا بررسی این طرح برخلاف طرح‌هایی مانند صیانت یا حجاب و عفاف چندان با فوریت رسیدگی نشد و چند سالی است صرفاً بحث آن در رسانه‌ها مطرح می‌شود، تصریح کرد: مسأله تجمعات یک موضوع مهمی است و دستگاه‌های مختلف نظراتی روی آن دارند و ما به عنوان قانون‌گذار باید نظرات دستگاه‌های مختلف، مرکز پژوهش‌ها و نمایندگان مجلس در کمیسیون‌های مختلف را داشته باشیم. این جمع‌بندی نظرات مقداری کار را به تاخیر می‌اندازد و از سوی دیگر ما هم تلاش داریم که با دقت و وسواس این موضوع را پیگیری کنیم و می‌خواهیم تصمیمی اتخاذ شود که حداقل یک دهه پاسخگوی نیازهای جامعه باشد و ما بتوانیم فضایی به وجود بیاوریم که افرادی که به دنبال ابراز نظرات خود هستند، در جایگاه قانونی و ظرفیت‌های قانونی بتوانند این اقدام را انجام دهند.

وی ادامه داد: یعنی مثلا اگر گروهی یا صنفی نظر یا مطلبی دارند و می‌خواهند اعتراض خود را به گوش مسئولین و تصمیم‌گیران برسانند، ما باید امنیت این‌ها و فضای مناسب برای تجمعات اینها را ایجاد کنیم تا بتوانند نظر خود را اعلام کنند.

نایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در پاسخ به این سوال که «شاید حدود یک سال است که ما جلوی مجلس تجمعی نمی‌بینیم، از سوی گروه‌های مختلف کارگران، فرهنگیان، پرستاران و ... دیگر تجمعی در مقابل مجلس برگزار نمی‌شود، به‌نظر شما آیا این احتمال وجود دارد که از پیگیری مجلس ناامید شده باشند؟» گفت: خیر، از یک زاویه دیگر هم می‌توان دید و آن اینکه طرح رتبه‌بندی در مجلس با هماهنگی با دولت پیگیری و تصویب شد و الان در حال اجرا است و پیگیری اجرای آن وجود دارد؛ یا بحث بازنشستگان و دغدغه‌هایی که برای همسان‌سازی حقوق‌شان داشتند هم در برنامه هفتم مورد توجه قرار گرفت و هم در بودجه مدنظر بود که امسال دومین بار است که بعد از انقلاب بودجه به دولت برگشت داده می‌شود و یکی از دلایل عمده آن هم بحث عدم توجه دولت به همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در بودجه ۱۴۰۳ بود و علیرغم اینکه حتی دولت در صحن آمد و ۵۰ هزار میلیارد را پذیرفت، ما گفتیم که باید در قانون بودجه این را اصلاح کنید.

وی افزود: خب طبیعی است که زمانی که مطالبه‌گران اقشار مختلف مشاهده کنند که صدای آن‌ها با تفاهم با دولت پیگیری می‌شود، قطعا روی اینکه تجمعات کمتر باشد تاثیر دارد، به نظر من بی‌تاثیر نیست چرا که اکنون به مطالبات دو قشر بسیار بزرگ جامعه ما توجه شده و خواسته‌های آنها مورد رسیدگی قرار گرفته است.

۲۷۲۱۸

منبع: khabaronline-1860986

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار