سخنگوی حزب اعتدال و توسعه: لیست ناقص نخواهیم بست/ وارد شدن به گود رقابت بدون نیرو کاملا بی‌معناست/ احتمال ائتلاف وجود دارد

سخنگوی حزب اعتدال و توسعه گفت: ما سعی می‌کنیم که اگر لیستی در تهران بسته می‌شود، ۳۰ نفره باشد. اما احتمال دارد با برخی از گروه‌های سیاسی معتدل ائتلاف داشته باشیم ولی لیستی ناقص نخواهیم، بست.

سخنگوی حزب اعتدال و توسعه: لیست ناقص نخواهیم بست/ وارد شدن به گود رقابت بدون نیرو کاملا بی‌معناست/ احتمال ائتلاف وجود دارد

به گزارش رویداد ایران و به نقل از خبرآنلاین، با اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان، اصلاح‌طلبان و اعتدالیون اعلام کردند که بستن لیست برای انتخابات پیش رو سخت خواهد بود. در این میان اسماعیل گرامی مقدم، سخنگوی حزب اعتمادملی، در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین بیان کرد: «تعداد زیاد و گسترده‌ای از نامزدهای حزب ما و جریان اصلاح‌طلب ردصلاحیت شدند. شاید در ۹۰ درصد حوزه‌ها نتوانیم لیستی ارائه کرده یا از نامزدی که گرایش به اصلاح‌طلبی دارند، حمایت کنیم. نامزدهای انتخابات مختص به جریان اصولگرا هستند.»

در این میان، جواد هروی، سخنگوی حزب اعتدال و توسعه، به خبرگزاری خبرآنلاین گفت: «ما در حال حاضر در شهرهای بزرگ مثل تهران، دچار مشکلی اساسی هستیم. مشکل این است که تعداد افرادی که برای ما باقی مانده تا بتوانیم با آن‌ها یک لیست را تنظیم کنیم، بسیار کم شده و کار دشواری است. به همین جهت شاید کار در نواحی تک نماینده یا دو نماینده برایمان راحت‌تر باشد اما در وضعیت کنونی، شهرهای بزرگمان خیلی در وضع مناسبی قرار ندارند.»

احتمال ائتلاف اصلاح طلبان و اعتدالیون در انتخابات مجلس به روایت گرامی مقدم /در ۹۰ درصد حوزه ها کاندیدا نداریم

وی همچنین بیان کرد: «ما سعی می‌کنیم که اگر لیستی در تهران بسته می‌شود، ۳۰ نفره باشد. اما احتمال دارد با برخی از گروه‌های سیاسی معتدل ائتلاف داشته باشیم ولی لیستی ناقص نخواهیم، بست.»

در ادامه مشروح گفتگو جواد هروی، سخنگوی حزب اعتدال و توسعه را می خوانید؛

***************

* آقای هروی! وضعیت تایید صلاحیت‌شدگان در حزب مطبوع شما به چه صورت است؟

بعد از اعلام نتایج توسط شورای نگهبان و ردصلاحیت‌های گسترده، بسیاری از اعضای شورای مرکزی، دفتر سیاسی و دبیران استانی ما متاسفانه ردصلاحیت شدند و این مسئله تا حدی است که ما کاندیدایی برای اعلام نخواهیم داشت. البته باید دید هیأت محترم نظارت تجدیدنظری خواهد داشت یا خیر تا افرادی را در ستادهای استانی و تهران داشته باشیم. ما حدود ۲۰۰ را در کل کشور مشخص کرده بودیم که این افراد در ردصلاحیت‌ها به زیر ۱۰۰ نفر کاهش پیدا کردند.

طبق آخرین خبر ما از استان تهران، تعداد نیروهای عضو ستاد که کاندیدای انتخابات شدند، اندک است؛ به همین دلیل برای بررسی وضعیت موجود کاندیدایمان، جلساتی را برگزار کردیم که ببینیم وضعیت به چه صورت خواهد بود یا در صورت لزوم، از گروه دیگر معتدلین اصولگرا یا معتدلین اصلاح‌طلب استفاده کنیم که همه این‌ها منوط به نظر نهایی شورای نگهبان است. لذا همه این آمارها و وضعیت فعلی‌مان به وضعیت تایید صلاحیت کاندیداها در دور دوم موکول می‌شود.

لیست ناقص نخواهیم

* در شهرهای کلیدی و بزرگ چند کاندیدا دارید؟

ما در حال حاضر در شهرهای بزرگ مثل تهران، دچار مشکلی اساسی هستیم. مشکل این است که تعداد افرادی که برای ما باقی مانده تا بتوانیم با آن‌ها یک لیست را تنظیم کنیم، بسیار کم شده و کار دشواری است. به همین جهت شاید کار در نواحی تک نماینده یا دو نماینده برایمان راحت‌تر باشد اما در وضعیت کنونی، شهرهای بزرگ مان خیلی در وضع مناسبی قرار ندارند.

* ممکن است در تهران لیستی با کمتر از ۳۰ نفر ببندید؟

ما سعی می‌کنیم که اگر لیستی در تهران بسته می‌شود، ۳۰ نفره باشد. اما احتمال دارد با برخی از گروه‌های سیاسی معتدل ائتلاف داشته باشیم ولی لیستی ناقص نخواهیم، بست.

جایی برای رایزنی باقی نمانده است

* شما قبلا اعلام کرده بودید که‌ یک سری رایزنی‌های انتخاباتی دارید که بعد از اعلام نتایح درباره‌شان صحبت خواهید کرد، آن رایزنی‌ها با چه کسانی بوده است؟

آن رایزنی‌ها در واقع در حال صورت گرفتن بود اما متاسفانه ردصلاحیت‌های گسترده روند رایزنی ما با سایر احزاب را متوقف کرد. چرا که تعداد کاندیداهای برخی از احزاب در تهران به صفر رسیده و طبیعتا جایی برای رایزنی باقی نمانده است که بخواهیم با آن‌ها وارد صحبت شویم.

هر چه در جریان انتخابات مجلس ۱۴۰۲ جلوتر آمدیم با یک بن‌بست بیشتر روبه‌رو شدیم. من احساس می‌کنم که وزارت کشور و هیأت‌های نظارت بر اساس کاندیداهایی پوشالی که در ابتدا به آن روی آوردند، بعد هم در کنار اعلام اسامی تاییدشدگان، بیان نشد که تعداد ردصلاحیت‌شدگان بسیار بیشتر از تاییدشدگان است.

اگر بخواهیم درست حساب کنیم، تعداد ردشدگان در انتخابات ۱۴۰۲، بیشتر از همه انتخابات دیگر بود؛ باید به این موارد اشاره و بیان می‌شد. من معتقد هستم کثرت و کمیت تعداد داوطلبان پوشالی هیچ‌گاه نمی‌تواند مسئله داوطلبان کیفی و چهره‌های برتر اقتصادی، سیاسی و فرهنگی را بپوشاند. لذا متاسفانه، این روند که از پشت صحنه‌ها و عقبه‌های زمینه‌دار برخوردار است، انتخابات را به سمتی می‌برد که خلاف فرمایش مقام معظم رهبری است. رهبری اشاره کردند که باید انتخابات در عین امنیت، سلامت و ایجاد رقابت با هدف مشارکت باشد و تصور می‌کنم فرمایش ایشان روی زمین مانده است.

بیان رایزنی‌ها کاملا بی‌فایده است

* می‌توانید مشخصا نام ببرید با چه کسانی رایزنی کردید؟

ما با طیف‌ها و گروه‌های مختلفی از اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان رایزنی داشته‌ایم که تعدادشان زیاد بوده و گاه رایزنی‌های محدود یا گاه گسترده بوده است. گاهی‌ هم از سوی طیف‌های دیگر بوده که‌ با ما وارد رایزنی می‌شدند و چند و چون آن‌ را به مرحله دوم اعلام صلاحیت‌ها موکول می‌کنیم. بعد از اعلام مرحله دوم بررسی صلاحیت‌ها، ما می‌توانیم کاملا اسامی و آنچه را که در رایزنی‌های این ایام انجام داده‌ایم را به مردم بازگو کنیم اما در حال حاضر چون تمام این رایزنی‌ها محکوم به شکست شده و رد صلاحیت‌ها چنان از این قضیه عبور کرده‌ که تمام تحرکات سیاسی احزاب را تحت‌الشعاع خود قرار داده است؛ متاسفانه بیان ‌این رایزنی‌ها کاملا بی‌فایده است.

وارد شدن به گود رقابت بدون نیرو کاملا بی‌معناست

* شما تا چه میزان امید دارید که شورای نگهبان پس از بررسیِ دوباره افراد را تایید کند؟

ما بسیار امید داریم. امیدمان از این جهت است که رهبری در این مسئله دخالت کردند و باید ببینیم که شورای نگهبان منویات ایشان را اجرا می کند یا خیر. اگر منویات رهبری از جانب اقلیت حاکم به‌جا آورده نشود، طبیعتا حزب اعتدال و توسعه توانی برای اجرای حضور نخواهد داشت. یا به تعبیر دیگر زمانی‌ که دست ما را بسته باشند، وارد شدن به گود رقابت بدون نیرو کاملا بی‌معناست. لذا آن‌جا باید تجدید نظرکرده و وضعیت حزب را اعلام کنیم. طبیعتا دیدگاه ما به روند تایید صلاحیت‌ها به گونه‌ای است که هنوز ناامید نشده‌ایم. اما اگر روند برهمین اساس پیش رود امید زیادی به داشتن حضور فعال انتخابات، نداریم.

اقلیت حاکم به صراحت می گوید نیاز به مشارکت حداکثری ندارد

* چقدر عملکرد این روزهای دولت مانند گران کردن اینترنت، توقیف خودروها به علت حجاب و ... می تواند مشارکت زدا باشد؟

متاسفانه، عملکرد دولت به گونه‌ای نبوده که رغبت عمومی ایجاد کند. ما انتظار داشتیم با نزدیک شدن به فضای انتخابات، شرایط به گونه‌ای پیش برود که موجبات دلگرمی مردم را برای حضور پای صندوق‌ها فراهم کند. اما برخی از حرکات به علت کج سلیقه ای موجب شده تا فضای عمومی و رسانه‌ای به سمتی حرکت کنند که به جای دلگرم کردن مردم برای مشارکت در انتخابات، آنان را از مشارکت باز بدارند. این کار باعث می‌شود عملکرد اقلیت حاکم شبیه اپوزیسیون شود.

انتظار ما این است که بتوانیم در مسیری که رهبری برای مشارکت حداکثری فرمودند، گام برداریم اما مشاهده می‌کنید که طیف حاکم به صراحت اعلام کردند که نیاز به مشارکت حداکثری ندارند و با مشارکت حداقلی به نتیجه می‌رسند.

این موضوع باعث شده که کلیت تحرکات سیاسی زیر سوال رفته و بی معنا شود. اگر تصمیم بر این بود که احزاب را از صحنه رقابت خارج کنند، پس چرا هیاهو به راه انداختند و از احزاب و گروه های سیاسی دعوت کردند؟ این نشان‌دهنده آن است که احزاب به تمسخر گرفته شدند.

۲۷۲۱۵

منبع: khabaronline-1860726

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار