مظلوم‌ترین قشر در نظام جمهوری اسلامی «طلاب» هستند/ فقر مشکلات بسیاری برای طلبه‌ها به وجود آورده است

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه امروز قشر روحانیت مظلوم است، عنوان کرد: فقر مشکلات بسیاری برای طلبه‌ها به وجود آورده است و باید در رسیدگی مسائل طلاب، شرائط زندگی آنان را هم در نظر بگیریم و سعی کنیم که در اولیات زندگی نمانند.

مظلوم‌ترین قشر در نظام جمهوری اسلامی «طلاب» هستند/ فقر مشکلات بسیاری برای طلبه‌ها به وجود آورده است

به گزارش رویداد ایران و به نقل از خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری در دیدار معاون اول رئیس قوه قضائیه و معاونین پیشگیری دادسرای ویژه، اظهار کرد: نفس وجود دادگاه ویژه روحانیت، جنبه پیشگیرانه دارد و موجب صیانت از روحانیت است.

وی ادامه داد: همان‌طور که آیات نهی از منکر قرآن کریم در پرهیز دادن از گناه جنبه بازدارندگی دارند، جایگاه دادسرای ویژه موجب می‌شود که افراد بیشتر نسبت به رفتار خود و حفظ زی طلبگی مراعات داشته باشند.

نایب رئیس مجلس خبرگان: مقام معظم رهبری تنها رهبری است که وقتی سخنرانی دارند، تمام حاکمان دنیا همزمان آن را گوش می‌دهند

لحن رئیس کنونی جامعه مدرسین بسیار معتدل تر و محترمانه تر از مرحوم آیت الله یزدی است

وی با بیان اینکه در گام نخست باید تدابیری بیاندیشیم که افراد مرتکب جرمی در جامعه نشوند تا نیاز به ورود به دادسرا و دادگاه نباشد، اضافه کرد: اگر امر به معروف و نهی از منکر در جامعه به معنای کامل ترویج پیدا کند، موجب پیشگیری از وقوع جرم و رشد و تعالی جامعه خواهد بود.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه رفتار ما انسان‌ها متناسب با جهان ‌بینی ماست، خاطرنشان کرد: باید تلاش ما این باشد که بنیان‌های اعتقادی، اخلاقی و رفتاری که برگرفته از جهان بینی ماست را راجع به عموم جامعه و خصوصا قشر روحانیت تقویت کنیم.

وی با اشاره به روند پذیرش طلاب جدید گفت: باید دقت‌های لازم از زمان گزینش طلاب انجام شود و این بخش مهمی از کار برای ورود به حوزه‌های علمیه است.

وی با بیان اینکه در عرصه پذیرش و گزینش هرچقدر درست‌تر اقدام کنیم، خروجی بهتری خواهیم داشت، یادآور شد: اگر تعداد پذیرش پایین باشد ولی افراد پذیرش شده، بهترین‌ها باشند، موفق خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه آگاهی بخشی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، بیان کرد: اگر آگاهی بخشی صورت گیرد، بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد و فضای معنوی بیشتر در حوزه‌های علمیه و روحانیت حاکم خواهد شد و در این صورت است که می‌توانند برای جامعه الگو باشند.

حسینی بوشهری با بیان اینکه معاونت‌های پیشگیری باید با شناسایی دشمنان، موانع سر راه روحانیت را برطرف کنند، ابراز کرد: دشمن دام‌های بسیاری در اختیار دارد و شناخت توطئه‌های آنان و آگاهی بخشی نسبت به آن‌ها، این معضلات را از بین خواهد برد.

وی اظهار کرد: پیشگیری دارای دو جنبه است. نخست پیشگیری از وقوع یک جرم و در مرحله دوم، جلوگیری از گسترش جرمی که نشانه‌هایی از آن دیده شده است.

وی با بیان اینکه امروز قشر روحانیت مظلوم است، عنوان کرد: فقر مشکلات بسیاری برای طلبه‌ها به وجود آورده است و باید در رسیدگی مسائل طلاب، شرائط زندگی آنان را هم در نظر بگیریم و سعی کنیم که در اولیات زندگی نمانند.

امروز مظلوم‌ترین قشر در نظام جمهوری اسلامی طلاب هستند

بنابراین گزارش، در ابتدای این جلسه، حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق، معاون اول رئیس قوه قضائیه ضمن ارائه گزارشی اظهار کرد: برنامه‌های متنوع آموزشی در یک همایش سه روزه بررای معاونین پیشگیری دادسرای ویژه روحانیت برگزار شده است.

وی اضافه کرد: حدود ۴۰ درصد از پرونده‌هایی که در گذشته ثبت کیفری می‌شد، توسط معاونت‌های پیشگیری حل شده است.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به اینکه رویکرد حمایتی نسبت به طلبه‌ها داریم، مطرح کرد: امروز مظلوم‌ترین قشر در نظام جمهوری اسلامی طلاب هستند و باید از آن‌ها حمایت داشته باشیم.

وی در پایان تاکید کرد: امروز رویکرد دادسرای ویژه صلح و سازش و حمایت است و در همکاری کامل با حوزه‌های علمیه قرار داریم.

۲۱۹۲۱۸

منبع: khabaronline-1863428

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار