واکنش های سیاسی و مجازی به حذف یک نظرسنجی انتخاباتی /نتیجه را قبول ندارید یا از آگاهی مردم می‌ترسید؟/نه مردم نامحرمند نه رسانه ها!

برخی فعالان شبکه های اجتماعی و چهره های سیاسی به حذف یافته های یک نظرسنجی انتخاباتی در خبرگزاری خبرآنلاین، واکنش نشان دادند.

واکنش های سیاسی و مجازی به حذف یک نظرسنجی انتخاباتی /نتیجه را قبول ندارید یا از آگاهی مردم می‌ترسید؟/نه مردم نامحرمند نه رسانه ها!

خبرگزاری خبرآنلاین در روزهای گذشته خبری درباره نتایج نظرسنجی انتخاباتی انجام شده از سوی یک مرکز معتبر دولتی درباره میزان مشارکت مردم در انتخابات اسفند ماه را منتشر کرد؛ اما در تماسی تلفنی از خبرآنلاین خواسته شد تا این خبر را از خروجی خود حذف کند. در تماس تلفنی با خبرآنلاین اعلام شده که «انتشار هر گونه نظرسنجی درباره انتخابات، خلاف مصوبه است» اما معلوم نیست مصوبه مورد استناد و تاکید مرجع تماس‌گیرنده، مستند به کدام مصوبه قانونی است و چنین مصوبه‌ای، خروجی تصمیم کدام نهاد ذیصلاح و تصمیم‌گیر است؟ و چرا تاکنون به رسانه ها ابلاغ رسمی نشده و ابلاغ شفاهی و تلفنی، جایگزین ابلاغ رسمی شده است؟

رسانه ها و مردم را نامحرم ندانیم

این موضوع واکنش هایی از سوی کاربران فضای مجازی و برخی چهره های سیاسی در پی داشته است.

سیدعباس صالحی، وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد و مدیرمسئول روزنامه اطلاعات و نماینده ولی فقیه در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: ‏«قانون دسترسی آزاد به اطلاعات باید راهنمای تکلیفی نظام اطلاع‌رسانی کشور باشد. این که رسانه‌ها محروم یا ممنوع از انتشار نظرسنجی‌ها- از جمله در مورد انتخابات- باشند، ناسازگار با قانون یادشده است. مردم را نامحرم ندانیم.»

سیدمحمد صحفی فعال سیاسی و مدیر فرهنگی نیز با کنایه نوشت: «خبرآنلاین⁩ را بخاطر انتشار نتیجه یک نظرسنجی⁩ حکومتی وادار به سانسور می‌کنید؟ ‏نتیجه را قبول ندارید یا از آگاهی مردم می‌ترسید؟ ‏متوجه شدم. هر سه!»

عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح طلب نیز به این موضوع واکنش نشان داد و در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «دیروز خبرآنلاین نتایج نظرسنجی نهادی دولتی را از میزان مشارکت مردم در انتخابات منتشر کرد. امروز در تماسی تلفنی از آنان خواستند تا خبر را از خروجی خود حذف کنند. و تأکید کردند: «انتشار هر گونه نظرسنجی درباره انتخابات، خلاف مصوبه است»؛ نشانه‌ای از میزان اعتماد به نفس سیاسی.»

کانال تلگرامی باشگاه روزنامه نگاران ایران و برخی دیگر از کانال های خبری نیز حذف این خبر را بازتاب داده اند.

۲۷۲۱۹

منبع: khabaronline-1866683

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار