ماجرای بازداشت نماینده همدان به روایت آیت‌الله هاشمی/ اظهار نگرانی از منزوی‌ شدن حوزه

آیت الله هاشمی رفسنجانی در نهم بهمن سال ۷۹ دیداری با نماینده سپیدان داشته و روایتی از احضارها و بازداشت‌ها را نوشته‌ است.

ماجرای بازداشت نماینده همدان به روایت آیت‌الله هاشمی/ اظهار نگرانی از منزوی‌ شدن حوزه

به گزارش رویداد ایران و به نقل از خبرآنلاین، متن کامل خاطرات هاشمی رفسنجانی را می‌خوانید.

[آقای غلامحسین برزگر]، نماینده سپیدان آمد؛ در زمان دولت سازندگی، معاون استاندار فارس بود. از [حزب] کارگزاران [سازندگی] است. گفت، وضع مجلس و جامعه، خیلی ملتهب است و نمایندگان، حسرت حضور شما را دارند و معتقدند، اگر تو در مجلس بودی، وضع این‌ گونه نبود و نمایندگان انتظار دارند که در این موقعیت، به داد کشور برسید. خبر داد که امروز آقای [حسین] لقمانیان، نماینده همدان [و عضو شورای عالی سیاست‌گذاری ادوار تحکیم وحدت و رئیس شاخه همدان جبهه مشارکت] را بازداشت ‌کرده‌اند و نمایندگان نگران و ناراحت‌اند.

گویا در نطق پیش از دستور، به قوه قضائیه اهانت کرده و به دادگاه احضار شده و چون حاضر نشده، دستور جلب او صادر شده؛ از گروه ملی مذهبی‌ها است. بعد خبر رسید که پس از بازجویی آزاد شده و نیز از احضار [آقای رحمت‌الله خسروی]، رئیس شورای شهر تهران و بازداشت هُدی صابر و تعطیلی هفته‌نامه حدیث قزوین و بازداشت مدیرمسئول آن که پدر علی افشاری [دبیر سیاسی دفتر تحکیم وحدت] است، جو را بیشتر ملتهب کرده. خواست که دستور بدهم، شعبه‌ای از دانشگاه آزاد اسلامی در سپیدان تأسیس شود.

جمعی از جمعیت [علمی فرهنگی] حافظ ولایت از حوزه [علمیه] قم آمدند. ضمن اظهار نگرانی از منزوی‌شدن حوزه، به خاطر اینکه هنوز در هوای دوران سابق‌اند که روحانیت در حاشیه امور بوده، برای به‌روزترشدن روحانیت و حوزه، استمداد کردند. گفتم، به‌ هر حال حوزه‌ای که انتظار دارد، نظراتش در امور مملکت اجرا شود، باید فقه و تحصیل حکومتی و کاربردی داشته باشد.

آقای [بهروز] بوشهری، مدیرعامل سابق منطقه آزاد قشم آمد. از عزل خود، به شدت ناراحت و نگران است که زحماتش در فعال‌کردن قشم ضایع شود. از سیاست دولت انتقاد کرد که توجهی به امور عمرانی و توسعه اقتصادی ندارند و برای پذیرش دعوت وزرای نفت و صنایع، برای همکاری با آنها مشورت کرد.

شب، برای اصلاح دندان به بیمارستان اختر، نزد دکتر سعید لاهوتی [همسر فاطی] و دکتر [غلامرضا] محسنی رفتم.

۲۱۹۲۱۵

منبع: khabaronline-1866757

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار