الویری: مشکل خطرناک قهر با صندوق رأی فقط یک راه حل دارد /کاندیداها در قدوقواره رفتن به جنگ با مشکلات نیستند

چهره سیاسی اصلاح‌طلب می‌گوید: مردم به دنبال راه‌حلی برای حل مشکلاتشان هستند و بدون تردید اگر مشاهده کنند که مجلس می‌تواند مشکلات آنها را حل کند مطمئنا آمادگی دارند که حتی پنج ساعت در صف بایستند تا در رای‌گیری شرکت کنند.

الویری: مشکل خطرناک قهر با صندوق رأی فقط یک راه حل دارد /کاندیداها در قدوقواره رفتن به جنگ با مشکلات نیستند

به گزارش رویداد ایران و به نقل از خبرآنلاین، مرتضی الویری، چهره سیاسی اصلاح‌طلب در گفتگوی تفصیلی که اخیراً در «کافه خبر» خبرگزاری خبرآنلاین داشت کارآمدی مجلس را مورد ارزیابی قرار داد و گفت اگر مردم به این باور برسند که مجلس می‌تواند مشکلات آنها را حل کند، حاضرند برای شرکت در انتخابات و فرستادن کاندیدای مورد نظر خود به مجلس ساعت‌ها در صف بایستند. او با چنین مقدمه‌ای علت مشارکت پایین مردم در انتخابات را توضیح داد و تأکید کرد خالی بودن سبد انتخابات از کاندیدای قوی علت قهر مردم با صندوق رأی است.

در ادامه بخشی از گفتگوی خبرگزاری خبرآنلاین با مرتضی الویری، چهره سیاسی اصلاح‌طلب را می‌خوانید:

****

*ارزیابی و پیش بینی شما از درصد مشارکت مخصوصا در تهران به چه صورت است؟

من با سیستم‌های نظرسنجی ارتباط زیادی ندارم اما نسبت به مجلس دوره قبل برآوردم این است که اگر در انتخابات دوره قبل مجلس میزان مشارکت ۴۲ درصد بود، میزان مشارکت در این دوره به صورت میانگین در سراسر کشور بیش از حدود ۳۰ درصد نخواهد بود.

مردم احساس می‌کنند کاندیداها در قد و قواره رفتن به جنگ با مشکلات نیستند

*شما اشاره کردید که با وجود این ردصلاحیت‌ها مردم دیگر کاندیدایی ندارند و احساس می‌کنند که دستشان خالی است اما نکته دیگری مبنی بر این وجود دارد که مردم به دلیل مباحثی نظیر گرانی، تورم و فساد که اخیرا فساد چای دبش شوکی بر جامعه بود، بسیار ناامید هستند، این مسائل تا چه اندازه می‌تواند بر مشارکت‌ها اثر گذار باشد؟

مردم به دنبال راه‌حلی برای حل مشکلاتشان هستند و بدون تردید اگر مشاهده کنند که مجلس می‌تواند مشکلات آنها را حل کند مطمئنا آمادگی دارند که حتی پنج ساعت در صف بایستند تا در رای‌گیری شرکت کنند.

اما قضیه از این قرار است که مردم احساس می‌کنند نامزدهای پرتوان، پرانرژی و شجاع که می‌توانند با مشکلات مقابله کنند و راه‌حل ارائه دهند، بنا به دلایل مختلف از حضور در انتخابات محروم شده‌اند؛ لذا احساس می‌کنند اگر در انتخابات شرکت کنند باید به کاندیداهایی رای دهند که به هیچ‌وجه در قد و قواره رفتن به جنگ با مشکلات نیستند؛ از این‌رو انگیزه مردم کاهش پیدا می‌کند.

قهر با صندوق رأی یک پدیده شوم است

مردم به این باور رسیده اند که عدم شرکت آگاهانه در انتخابات بهتر از رای دادن به کسی است که مطمئن هستیم او نمی‌تواند مشکلات ما را حل کند. قهر با صندوق رای پدیده شومی است که باید کسانی که این صندوق بی‌بدیل را از اعتبار انداخته اند پاسخ دهند.

این مشکل بزرگ و خطرناک فقط یک راه حل دارد. حاکمیت از طریق اصلاح روش‌ها و برگزاری انتخابات عادلانه، منطقی، آزاد و با حضور نخبگان، اعتماد جامعه را به صندوق بازگردانند.آن وقت خواهید دید مردم بدون نیاز به هیچ تبلیغی می روند پنج ساعت هم که نیاز باشد در صف رای می‌ایستند.

۲۷۲۱۱

منبع: khabaronline-1866560

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار