سخنگوی وزارت دفاع: ماهواره‌بر «سروش» ۱۵ تن محموله را به فضا خواهد برد /فعالیت فضایی ایران و وزارت دفاع غیرنظامی است

سخنگوی فضایی وزارت دفاع با بیان اینکه فعالیت فضایی ایران و وزارت دفاع کاملا علمی و فناورانه است، گفت: ما حق داریم از این فرصت استفاده کنیم و در این مسیر منتظر اجازه هیچکس نخواهیم ماند.

سخنگوی وزارت دفاع: ماهواره‌بر «سروش» ۱۵ تن محموله را به فضا خواهد برد /فعالیت فضایی ایران و وزارت دفاع غیرنظامی است

به گزارش رویداد ایران و به نقل از خبرآنلاین، سیداحمد حسینی مونس سخنگوی فضایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح صبح امروز سه‌شنبه در نشست خبری طی سخنانی اظهار داشت: فناوری فضایی در دنیا به عنوان پیشران فناوری در جهان تعریف شده و بدون این فناوری ابعاد مختلف زندگی بشر دچار مشکل خواهد شد و این موضوع جزو مولفه‌های اصلی فناوری خواهد بود.

آنگونه که تسنیم روایت کرده، وی افزود: اگر امروز ما از این فرصت استفاده نکنیم شاید نتوان در آینده آن را جبران کرد و نیاز است تا رسانه‌ها در این زمینه بتوانند فعالیت لازم را انجام دهند.

حسینی مونس ادامه داد: فعالیت فضایی ایران و وزرات دفاع کاملا علمی و فناورانه است.

سخنگوی فضایی وزارت دفاع تاکید کرد: پرتاب اخیر در پایگاه امام خمینی(ره) انجام شد که کاملا شناخته شده است.

وی اظهار داشت: پرتابگر سیمرغ نیز با وزن برخاست ۸۰ تن کاملا شناخته شده و مولفه‌های آن با کار نظامی کاملا متفاوت است و اکثر واکنش‌ها در دنیا ناشی از نگرانی آنها از انحصار شکنی ایران است.

حسینی مونس ادامه داد: فضا یک ثروت خدادادی است و ما هم حق داریم از این فرصت استفاده کنیم و در این مسیر منتظر اجازه هیچکس نخواهیم ماند و این‌ مسیر را با قدرت ادامه می‌دهیم.

وی تاکید کرد: وزارت دفاع تاکنون ۷ ماهواره را در فضا قرار داده و در آینده هم پرتاب‌هایی خواهد داشت و نوع ارتقا یافته آن هم در ادامه پرتاب خواهد داشت. ماهواره‌ها هم در رده‌های وزنی متفاوت توسط صاایران و دانشگاه مالک اشتر در دست ساخت است و در نوبتهای زمانی متفاوت پرتاب خواهند شد.

حسینی مونس افزود: در مجموعه صنعت فضایی وزارت دفاع جمعی از خبرگان جوان در حال کار هستند. در کنار تجربیاتی که جوانان کسب کردند از نخبگان دانشگاهی در جمع خودمان و در شرکتهای دانش بنیان استفاده می‌کنیم. امروز شبکه‌ای از این شرکتها در لایه‌های مختلف در حال فعالیت هستند.

سخنگوی فضایی وزارت دفاع گفت: مطابق نقشه راهی که داریم انشاالله در نسخه‌های بعدی، ماهواره‌بر «سریر» را خواهیم داشت که وزنی معادل یک و نیم تن را در مدارات نزدیک زمین قرار خواهد داد.

وی افزود: سریر می‌تواند شش یا هفت ماهواره را در مدارات پایین قرار می‌دهد یا یک ماهواره را در مدار ۳۶ هزار کیلومتری قرار می‌دهد ‌در آینده دورتر ماهواره‌برهای خانواده سروش را خواهیم داشت که محموله‌هایی از ۶ تا ۱۵ تن را به فضا خواهند برد.

سخنگوی فضایی وزارت دفاع تصریح کرد: اولویت ما تکیه بر توانمندی‌های داخلی است اما با سایر کشورها هم همکاری می‌کنیم اما منتظر کسی نخواهیم بود لذا از پنجره‌هایی که به ما فرصت استفاده از فناوری‌ها را می‌دهد استفاده می‌کنیم.

حسینی مونس همچنین گفت: دلیل افزایش نرخ پرتاب‌ها نگاه ویژه‌ای است که دولت سیزدهم به حوزه فضایی دارد. تاکید بر برنامه فضایی در بالاترین سطح خودش توسط رییس جمهور بر این روند تاثیرگذار بوده و ایشان خیلی صمیمانه این حوزه را دنبال می‌کنند.

وی گفت: بخش دیگر به دلیل آن است که ما چند محصول را همزمان دنبال می‌کردیم و در این‌حوزه حمایتی که از لحاظ بودجه‌ای انجام شده با قبل متفاوت است البته هنوز با دریافت بودجه مطلوب فاصله داریم که امیدواریم در آینده به اندازه نیاز به این حوزه بودجه تزریق شود.

سخنگوی فضایی وزارت دفاع اظهار داشت: با توجه به اینکه پرتابگرهای ما مراحل آخر تثبیت را طی می‌کنند در حوزه پرتابهای زیرمداری هیچ مشکلی نداریم و می‌توانیم‌ برای کشورهای مختلف این کار را انجام دهیم و در حوزه مداری هم در رده وزنی ۱۵۰ کیلو می‌توانیم پرتاب را برای کشورهای همسو انجام دهیم و مذاکراتی با برخی کشورها هم در این حوزه انجام شده که خبرهای خوبی به زودی از این مذاکرات شنیده خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: بستر فضایی آینده روی‌ ماهواره‌برهای سوخت مایع خواهد بود تا بتوان محموله‌های سنگین را در مدار ۳۶ هزار کیلومتری قرار داد اما در کنار آن ماهواره‌برهای سوخت جامد را هم در دستور کار داریم و پرتابهای تحقیقاتی ماهواره‌بر ذوالجناح را در دستور کار داریم که در آینده پرتاب عملیاتی هم خواهد داشت.

حسینی مونس درباره دستیابی به پیشرانه‌های کرایوژنیک یا سرمازا گفت: ساخت پیشرانه‌های سرد شونده در دستور کار ما قرار دارد. سال‌های گذشته فن چالشی برای توسعه یک موتور سرمازا کوچک زیر یک تن برگزار کردیم که هم اکنون در مراحل ساخت است.

سخنگوی فضایی وزارت دفاع اظهار داشت: در مجموعه وزارت دفاع ساخت موتور سرمازا تعریف شده که در آینده نه چندان دور تست موتور متوسط سرمازا را خواهیم داشت. نقشه راه تولید این دست موتورها درحال اجرا است که به ماهواره بر سروش ختم خواهد شد.

وی در ادامه گفت: ماهواره‌بر سیمرغ تا کنون مراحل تحقیقات را پشت سر می‌گذاشته است اما امروز می‌شود اینطور گفت که سیمرغ عملکرد بسیار عالی در مرحله اول داشته و گلوگاه‌های فناوری زیادی را پشت سرگذاشته است.

حسینی مونس تاکید کرد: در دنیا برای اینکه یک ماهواره‌بر تثبیت شود تعداد زیادی پرتاب انجام می‌دهند تا یک ماهواره‌بر به قابلیت اطمینان برسد و یک ماهواره‌بر باید ۴۰ پرتاب داشته باشد تا به نقطه اطمینان برسد اما امیدواریم در ماهواره‌بر سیمرغ با تعداد پرتاب کمتر بتوانیم به قابلیت اطمینان برسیم.

سخنگوی فضایی وزارت دفاع اظهار داشت: برای اینکه بتوانیم به سمت ۳۶ هزار کیلومتری برویم باید گام به گام پیش برویم و این در نقشه راه پرتابها تعریف شده و قدم به قدم به سمت مدار ژئو پیش خواهیم رفت.

وی با بیان اینکه سرفصل اکتشافات فضایی جزو سرفصل‌های چالشی فضایی کشور است، افزود: ما به عنوان وزارت دفاع و متولی پرتابگر آمادگی داریم که در صورت اعلام نیاز سازمان فضایی وارد این حوزه بشویم.

حسینی مونس گفت: برای پرتاب انسان به فضا یک ماهواره‌بر باید تست‌های بیشتری را برای رسیدن به قابلیت اطمینان انجام دهد. در این حوزه هم کار شروع شده است و پرتابگر سلمان بخوبی کپسول زیستی را پرتاب کرد و قدم‌های بعدی در این حوزه تعریف شده و به تدریج برداشته خواهد شد.

۲۷۲۱۸

منبع: khabaronline-1866978

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار