هشدار سیدحسن خمینی: به حذف گروه دیگر نیندیشید

یادگار امام در مراسم تجدید میثاق نمایندگان مجلس با آرمان های امام (ره)،با بیان اینکه کار جمعی حتما اقلیت و اکثریت پیدا می‌کند، اظهار داشت: اینکه چرا اقلیت باید تن به نظر اکثریت بدهند، منطق قرآنی دارد؛ البته نماد صفت «شورا» بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در مجلس شورای اسلامی هم شکل گرفت.

هشدار سیدحسن خمینی: به حذف گروه دیگر نیندیشید

به‌ گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سید حسن خمینی تولیت حرم مطهر امام خمینی (ره) در تجدید میثاق نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آرمان‌های امام، مبعث پیامبر(ص) را شیرین‌ترین روز در ذائقه جهانی دانست و گفت: امروز نام پیامبر (ص) بر همه گلدسته‌ها فریاد زده می‌شود ولی روزی که مبعوث شدند این وضعیت نبود؛ در ابتدای بعثت پیامبر (ص) خیلی آزار دیده است. روزهای غربت، او بود و چند تن محدود از جمله علی بن ابیطالب (ع) که یک تنه دفاع کرد.

آنگونه که ایسنا روایت کرده، تولیت حرم مطهر امام خمینی (ره) با اشاره به هجرت پیامبر(ص) از مکه به مدینه، یادآور شد: قرآن در دو آیه سوره‌ شورا هفت صفت برای‌ انصار بر می‌شمارد. اولین ویژگی مهم انصار این بود که از گناهان کبیره و فواحش اجتناب‌ می‌کردند؛ اخلاق را پاس می‌داشتند و پا روی اخلاق نمی‌گذاشتند. قرآن می‌گوید آنها مثل برخی از اهل مکه و قریش نیستند؛ آنها از زشتی‌های اخلاقی‌ اجتناب می‌کردند. وقتی هم عصبانی می‌شوند همدیگر را می‌بخشند و می‌توانند بر گذشته‌ها قلم عفو بکشند.

وی اظهار کرد: وقتی پیامبر (ص) وارد مکه شد، مسلمانان فریاد زدند «امروز روز انتقام است» و پیامبر(ص) گفت فریاد بزنید «امروز روز رحمت است»؛ هرکس وارد خانه ابوسفیان شود در امان است. ابوسفیان نماد جنگ با پیامبر(ص) است‌ اما پیامبر(ص) گفت خانه او امن است. در تاریخ نقل شده که هند(زن ابوسفیان) گفت ببین چطور دارد از درها به داخل می‌آید؛ ابوسفیان گفت نه، او از دل‌ها می‌آید.

سید حسن خمینی تأکید کرد: ویژگی دیگر انصار این است که دعوت خدا را استجابت کردند. اولین نماز جماعت را انصار بر پا کردند؛ قبل از اینکه پیامبر(ص) به مدینه برود. بنا بر نقل مفسرین، در مکه نمازها فرادی بود. بعد از بیعت عقبه، انصار از پیامبر(ص) خواستند که گروهی را بفرستید تا برای ما نماز اقامه کنند. پیامبر(ص) یکی از اصحاب را فرستادند و او آنجا اقامه نماز جماعت کرد.

وی گفت: ششمین ویژگی پسندیده و اخلاق حمیده انصار این است که کارهایشان را با شورا پیش می‌بردند. اصل اینکه از پیامبر(ص) دعوت کنند که بیاید، در خانه یکی از انصار شکل گرفته است. بزرگان جمع شدند و با هم مشورت کردند که از حضرت محمد بن عبدالله(ص) دعوت کنیم یا دعوت نکنیم؟ جمع‌بندی این شد که دعوت کنند. آخرین ویژگی هم این است که انفاق می‌کنند و به فقرا می‌رسند.

تولیت حرم مطهر امام خمینی (ره) با اشاره به اینکه صفت «شورا» در یک آیه دیگر هم‌ هست، تصریح کرد: آن آیه مربوط به مقام مشورت‌ است‌. خیلی وقت‌ها مشورت با شورا اشتباه می‌شود. مشورت‌ یعنی شما می‌خواهی کار خودت را انجام بدهی و مالک الرغاب کار خودت هستی و طبیعتا از عقل و خرد دیگران هم بهره می‌گیری. لذا در آیه هست که تو تصمیم بگیر؛ و در روایات هست کسی‌ که مشورت‌ می‌کند کمتر دچار گرفتاری و اشتباه می‌شود.

وی با بیان اینکه کار جمعی حتما اقلیت و اکثریت پیدا می‌کند، اظهار داشت: اینکه چرا اقلیت باید تن به نظر اکثریت بدهند، منطق قرآنی دارد؛ البته نماد صفت «شورا» بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در مجلس شورای اسلامی هم شکل گرفت.

به گزارش جماران، سید حسن خمینی با بیان اینکه ما هم بعد از ۱۴۰۰ سال باید این صفات انصار را به گوش بگیریم، افزود: امام هم دوره سختی داشت. امروز را نبینید که‌ نام او را بر برگ زر می‌برند و اگر اسم او را بیاورند، تحسین می‌شوند؛ روزگاری آوردن‌ نام آن بزرگوار جرم بوده‌ است. مرحوم آیت‌الله شیخ حسن صانعی نقل می‌کرد که روزها می‌گذشت و من و حاج احمد آقا در خانه یخچال قاضی چشم‌مان به در بود که یک نفر بیاید و هیچ کس جرأت نمی‌کرد.

وی ادامه داد: چه بسیار کسانی که با نام او شکنجه شدند و به خاطر او زندان رفتند؛ اینها را هم نباید فراموش کرد. کسانی که روز قبل از فتح بودند چوبش را خوردند، کتک خوردند و زندان رفتند. بعد انقلاب پیروز شد و بر در و دیوار شهر نام امام را آوردند. برخی به خاطر او جبهه رفتند و شهید شدند؛ به‌ یاد او و با پیام او جانشان را دادند و خم به ابرو نیاوردند.

تولیت حرم مطهر امام خمینی (ره) گفت: مادر شهیدی از استان فارس به دیدار امام آمده‌ بود و گفته بودند مادر سه شهید است. امام متأثر شدند و اشکی هم در چهره مبارک ایشان گرد آمده بود. مادر شهیدان با دیدن اشک امام گفت که من سه تا بچه نداده‌ام که اشک بریزی! یک پسر دیگر هم دارم که او را هم می‌دهم‌ که اشک را در چشمان تو نبینم!

وی اظهار کرد: صفت «شورا» از این اندیشه برآمد. این صفت حمیده انصار که تا امروز آمد، حجیّت هم دارد را پاس بداریم. تعبیر «همه با هم» امام تعبیر خیلی بزرگی است. خدای ناکرده گروهی به حذف گروه دیگر نیندیشد؛ اگر دل‌های یک قوم در هم گره بخورد، پیروز هستند.

سید حسن خمینی با اشاره به اینکه روزهای شکوهمند چهل و پنجمین سال پیروزی انقلاب است، گفت: چند روز آینده هم ۲۲ بهمن است و باید راهپیمایی بزرگی وعده همه ما باشد که ان شاء الله بتوانیم ارزش بنیادینی که انقلاب ایجاد کرد را پاسداری و در میان دل‌های خودمان و نسل‌های بعد نهادینه کنیم.

وی در پایان اظهار داشت: بعضی اسامی نماد هستند و نام امام بزرگوار ما چنین نمادی است و باید از رهبر معظم انقلاب هم یاد کرد که همواره بر این مسأله تأکید دارند و یکی از بیشترین تذکارها در کلام ایشان همین مطلب است که نه امام را فراموش کنیم، نه کنار بگذاریم و نه خدای ناکرده به او بی توجه باشیم.

۲۱۹۲۱۸

منبع: khabaronline-1870418

ارسال نظر