توصیه‌های یک عضو شورای نگهبان خطاب به نهادهای نظارتی درباره آرای مردم

رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات در نشستی با حضور ناظران انتخاباتی، با تاکید بر اینکه آرای مردم امانت است، گفت: باید به دقت و درستی نظارت کرد تا فرآیندها طبق قانون انجام شود.

توصیه‌های یک عضو شورای نگهبان خطاب به نهادهای نظارتی درباره آرای مردم

به گزارش رویداد ایران و به نقل از خبرآنلاین، آیت‌الله سید محمدرضا مدرسی‌ یزدی، عضو فقیه شورای نگهبان و رئیس هیئت مرکزی نظارت، بر انتخابات در نشستی که در شورای نگهبان برگزار شد، ضمن گرامیداشت ماه شعبان و فرارسیدن سالروز میلاد حضرت بقیه‌الله الاعظم (عج) اظهار کرد: قانون اساسی اداره کشور را بر اساس دو رکن مهم یعنی «اسلام» و «مردم» معرفی کرده که در اصل ۴ قانون اساسی و سایر اصول این موضوع آمده است.

بنابر گزارش ایسنا، وی در ادامه با اشاره به نقش شورای نگهبان در تحقق این دو رکن، افزود: شورای نگهبان با بررسی مصوبات مجلس شورای اسلامی و تطبیق آن‌ها با احکام و موازین شرعی از دین مبین اسلام و شریعت پاسداری خواهد کرد.

رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات گقت: اراده مردم از طریق برگزاری انتخابات‌های ریاست‌جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری تبلور خواهد یافت که شورای نگهبان در این رابطه نقش نظارتی دارد؛ اگر نظارت بر انتخابات به درستی انجام گیرد، اراده مردم محقق خواهد شد اما اگر نظارت بر انتخابات به خوبی انجام نگیرد، انتخابات و نظام جمهوری اسلامی ایران در معرض آسیب خواهد بود.

آیت‌الله مدرسی‌یزدی با بیان اینکه شورای نگهبان در تمامی دوره‌ها تلاش داشته تا وظایف خود را به خوبی انجام دهد، عنوان کرد: از ابتدای آغاز فرآیند برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری، در هیات مرکزی نظارت تلاش کردیم تا وظایف را طبق قانون انجام بدهیم؛ از این رو به تدوین و تصویب آیین‌نامه نظارت پرداختیم و هیات‌های نظارت استانی و شهرستانی تشکیل شد.

قدردانی از راهنمایی‌های رهبر انقلاب در موضوع انتخابات

وی خاطرنشان کرد: علی‌رغم اینکه دشمنان تلاش داشتند تا استقبال خوبی از ثبت‌نام در انتخابات صورت نگیرد، حدود ۵۰ هزار نفر در مرحله پیش ثبت‌نام مدارک‌شان را بارگذاری کردند که این رقم در برگزاری ادوار انتخابات مجلس بی‌سابقه است.

رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات با اشاره به تائید ۷۵ درصد از داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: در بررسی پرونده‌های داوطلبان تلاش‌ها و دقت‌های بسیاری توسط هیات‌های نظارت استانی، هیات مرکزی نظارت بر انتخابات و شورای نگهبان صورت گرفت. در این دوره از انتخابات همچون گذشته از تجربیات شورای نگهبان در امر نظارت بر انتخابات و پیشرفت ابزار فناورانه استفاده شد و موجب شد تا کارها با دقت و سرعت بیشتری پیش برود.

آیت‌الله مدرسی‌یزدی از هدایت‌ها و راهنمایی‌های رهبر معظم انقلاب در این دوره از انتخابات نیز قدردانی و از تلاش‌ها و اقدامات هیات‌های نظارت و سازمان‌ها و نهادهایی که با هیات مرکزی و هیات‌های نظارت همکاری داشتند، تشکر کرد.

چرایی تفاوت نظر شورای نگهبان با هیات‌های نظارت؟

وی در بخش پایانی صحبت‌هایش در خصوص چرایی تفاوت برخی نظرهای شورای نگهبان و هیات‌های نظارت استانی گفت: نخست اینکه در مرحله شورای نگهبان ممکن است اطلاعات جدید، دقیق و کامل‌تری نسبت به برخی داوطلبان به دست آید و دوم اینکه فقها و حقوقدانان شورای نگهبان پرونده‌ها را تخصصی‌تر با معیارهای شرعی و حقوقی مورد بررسی دقیق قرار می‌دهند و چه بسا با تبادل‌نظر و بررسی‌های بیشتر نتایج دقیق‌تری به دست آورند.

رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات همچنین تاکید کرد: فقها و حقوقدانان شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها تحت تاثیر هیچ فرد و نهادی قرار نخواهند گرفت و آنچه برای آن‌ها مهم است معیارهای حقوقی و شرعی می‌باشد و گاهی برای بررسی یک پرونده مدتی طولانی بحث و گفتگو می‌نمایند و حتی تقاضای تحقیقات جدید می‌کنند.

آیت‌الله مدرسی یزدی انتخابات مجلس خبرگان رهبری را مهم و سرنوشت‌ساز و نقش مجلس شورای اسلامی را تعیین‌کننده خط مشی امور کشور دانست و خطاب به ناظران انتخاباتی گفت: آرای مردم امانت است و باید تلاش شود تمامی مراحل با رعایت بی‌طرفی کامل و در چارچوب قانون انجام شود.

وی ابراز امیدواری کرد که انتخابات روز جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ پرشور و با احساس مسئولیت عمیق برگزار شود و در نهایت دو مجلس قوی شکل بگیرد.

۲۷۲۱۵

منبع: khabaronline-1875961

ارسال نظر