جریانی اجازه نمی دهد برجام حل شود /ای کاش جریان حدادعادل یا پایداری تنها و بدون کمک می‌آمدند تا وزن‌کشی می کردیم

در نشست کاندیداهای صدای ملت با حضور منصور حقیقت پور، زهرا ساعی و پروین داداندیش، مواضع انتخاباتی و برنامه‌های این کاندیداها بررسی شد.

جریانی اجازه نمی دهد برجام حل شود /ای کاش جریان حدادعادل یا پایداری تنها و بدون کمک می‌آمدند تا وزن‌کشی می کردیم

به گزارش رویداد ایران و به نقل از خبرآنلاین، منصور حقیقت‌پور در نشست برخی اعضای صدای ملت در ایسنا با بیان اینکه برخی گروه‌های سیاسی اعلام کرده‌اند که خواهان ادامه وضع موجود هستند، اظهار کرد: ما نسبت به وضع موجود انتقاد داشته و به صورت جدی اعلام می‌کنیم وضع موجود کشور در تراز مردم ایران نیست. ما معتقدیم مردم ایران شایسته بهترین مدیران، تدابیر و قوانین هستند.

بهترین راه برای تغییر وضع موجود از مسیر صندوق رای است

بنا به گزارش ایسنا، وی افزود: ما معتقدیم باید با مردم که همه نوع فداکاری برای نظام کرده‌اند کریمانه‌تر برخورد شود و عزت و کرامت مردم را افزایش یابد. ما معتقدیم کشور ظرفیت فراوانی دارد و معتقدیم می‌توان شرایط موجود را که مناسب نیست تغییر دهیم و بهترین، معقول‌ترین و کوتاه‌ترین راه برای تغییر، تغییر از مسیر صندوق رای است.

حقیقت‌پور ادامه داد: برخی از دلسوزان نظام با گرایش‌های سیاسی مختلف در لیست صدای ملت جمع شده و امید دارند که مردم آنها را انتخاب کنند تا از مسیر مجلس بتوانیم تغییرات را دنبال کنیم. معتقدیم مجلس موفق نشده نقش خود را درست ایفا کند اما احساس می‌کنیم می‌توانیم مجلسی مستقل ایجاد کنیم که در راس امور باشد. امروز مجلس صدای ملت نیست بلکه صدای جریان خاص است. ما می‌خواهیم گوش شنوایی برای ملت باشیم و صدای آنها را بشنویم.

کنایه داداندیش به اظهارات جنجالی حدادعادل

در ادامه پروین داداندیش یکی از اعضای لیست صدای ملت با اشاره به اینکه مشکل مجلس از عملکرد نیست بلکه از رویکرد است، گفت: نمایندگان باید برای حل مشکلات کشور و مردم اقدام کنند نه اینکه دنبال حمایت از دولت باشند. نمی‌گویم مجلس با دولت وارد چالش شود بلکه می‌گویم باید از حق مردم دفاع کند.

وی افزود: آقای حداد عادل اعلام کرده از بین ۲۶۰۰ کاندیدا یک لیست تهیه کرده و گفته شاخص‌هایی داشته‌اند از جمله اینکه مخالف دولت نباشند یا مخالف اصول کلی مجلس نباشند. من در این شاخص‌ها، مردم را نمی‌بینم. مجلس باید حقوق ملت را پیگیری کند. اصول کلی مجلس چیست؟ مگر هر مجلس می‌تواند اصول کلی داشته باشد. این رویکرد ایراد دارد و در مقابل مردم است.

وی افزود: اشاره شده که یکی از شاخص‌ها عقلانیت است. اما اینکه با وضع قانون بین مردم شکاف ایجاد کنند، عقلانیت است؟ مجلس اگر قوی باشد می‌تواند دولت را راهنمایی کند.

در ادامه حقیقت‌پور درباره برنامه‌های لیست صدای ملت برای حل مشکلات کشور گفت: ما در مسائل اقتصادی و معیشتی چالش داریم. اگر دولت می‌توانست برنامه‌های اعلامی خود را اجرا کند با مشکل مواجه نمی‌شدیم. مجلس قطعا می‌تواند برای حل مشکلات اقتصادی موثر باشد.

با اقدامات زیرساختی می‌توانیم مشکلات را کاهش دهیم

وی افزود: ما در برنامه خود داریم که از معاش مردم بخصوص اقشار آسیب‌پذیر با ایجاد ساختاری حمایت کنیم البته موافق افزایش جامعه مددجو نیستم ولی معتقدم می‌توانیم به صورت ساختاری این مشکلات را حل کنیم. ما می‌توانیم با اقدامات زیرساختی مشکلات مسکن، بهداشت و آموزش مردم را کاهش داده و یا حل کنیم. مجلس فعلی با قانون کنترل فضای مجازی مانع فعالیت اقتصادی جوانان در فضای مجازی شد. اگر قانون علمی، مناسب و معقول تنظیم شود می‌تواند به حل مشکلات کشور کمک کند. در واقع مجلس با انتخاب بهترین قوانین می‌تواند فشار را از مردم کم کند.

مجلس دوازدهم باید برای رفع تحریم‌ها اقدام کند

در ادامه این نشست داداندیش درباره نقش مجلس در حل مشکلات اقتصادی کشور گفت: بسیاری از صاحب‌نظران معتقدند اگر تحریم‌ها ادامه یابد فشار زیادی به مردم وارد خواهد شد. ما در مجلس باید با استفاده از همه توان خود به سمت رفع تحریم‌ها حرکت کنیم. بسیار ضروری است که مجلس بعدی برای رفع تحریم‌ها اقدام کند. البته بحث این است که ما چقدر فرصت داریم. ما در تهران ۳۰ و در کل کشور ۸۰ نامزد داریم و می‌خواهیم با این افراد یک اقلیت قوی تشکیل دهیم.

این داوطلب انتخابات مجلس با اشاره به لزوم اصلاح برخی قوانین گفت: باید قوانینی وضع کنیم که در کشور سرمایه‌گذاری خارجی بیشتر شود. در مسائل خارجی باید به توازنی بین شرق و غرب برسیم تا مجبور نشویم از منافع ملت خرج کنیم. بودجه تورم‌زا سفره مردم را کوچک‌تر می‌کند. این مورد هم باید اصلاح شود. از سویی باید قوانین مربوط به حوزه فضای مجازی نیز اصلاح شود.

حقیقت‌پور نیز ادامه داد: مجلس نهم به مساله برجام ورود کرد. برجام تصویب شد اما یک رئیس‌جمهور در آمریکا آن را نقض کرد. اما دولت آن کشور که تغییر کرد آنها اعلام کردند که آماده اهدای برجام هستند. اما این اتفاق نیفتاد و بابت آن روزی ۵۰۰ میلیون دلار خسارت به کشور وارد می‌شود. جریانی وجود دارد که اجازه نمی‌دهد دولت وارد مساله برجام شده و مذاکره کند.

رای ندادن، رای به کسانی است که خود مردم آنها را قبول ندارند

در ادامه زهرا ساعی گفت: مردم فکر کنند که در دو انتخابات گذشته آیا مشارکت نکردن موجب بهبود شرایط شده‌ است؟ اگر عدم مشارکت به بهبود معیشت کمک کرده است می‌توانند باز هم رای ندهند اما اگر کمکی نکرده مردم وارد مشارکت شوند. رای ندادن در واقع رای به کسانی است که خود مردم آنها را قبول ندارند.

وی افزود: لیست صدای ملت با یک مانیفست مشخص، افرادی با کارنامه روشن را معرفی کرده است و محوریت را هم میانه‌روی و عقلانیت معرفی کرده است.

عهد بسته‌ایم گوش شنوای مردم باشیم

داداندیش نیز درباره عملکرد اصلاح‌طلبان در مجلس دهم بر میزان مشارکت در انتخابات گفت: در انتخابات مجلس دهم افراد شاخص رد صلاحیت شدند اما احزاب اصلاح‌طلب از برخی افراد حمایت کردند و مردم هم با روی خوش به آنها رای دادند ولی آن مجلس عملکرد خوبی نداشت. زیرا کم‌تجربه بود و اشتباهاتی داشت و نتوانست اقلیت قوی در مجلس تشکیل بدهد. از سویی الگوی سالمی هم برای رقابت نداریم. رقابت سیاسی در حد نابودی طرف مقابل انجام می‌شود. الان هم ما نامزد کافی نداریم. اعتدال توسعه در تهران به اندازه انگشتان یک دست کاندیدا ندارد. ولی مشارکت خیلی مهم است. ما اکنون روزنه‌گشایی کرده‌ایم و به مردم می‌گوییم یکبار هم به ما اعتماد کنند. اگر رای اعتراضی دارند و می‌خواهند دیده شوند به صدای ملت رای دهند. ما عهد بسته‌ایم که گوش شنوای مردم باشیم.

می‌توانیم مجلس را از یکدستی خارج کنیم

در ادامه زهرا ساعی درباره عملکرد فراکسیون امید گفت: ممکن است مردم بگویند در مجلس دهم تعداد شما کم بود و اکنون هم کم است و تغییری ایجاد نشده است اما شرایط را باید مقایسه کنیم. ما اگر وارد مجلس شویم باز هم در اقلیت هستیم اما می‌توانیم صدای ملت باشیم و مجلس را از یک دستی خارج کنیم. همان مجلس دهم را با مجلس یازدهم مقایسه کنید. در مجلس دهم قوانین بسیار خوبی داشته‌ایم. فراکسیون امید در اقلیت بود اما اثرگذار هم بود. اکنون هم اگر وارد مجلس شویم می‌خواهیم فراکسیون اقلیت قوی تشکیل دهیم.

وی خاطرنشان کرد: ما باید قوانینی که مانع تحرک سیاست خارجی می‌شود را اصلاح کنیم. ما می‌توانیم مجلس را از یکدستی خارج کنیم.

ملاک مقایسه بین جریان‌ها باید صندوق رای باشد

حقیقت‌پور هم گفت: من مستقل و آزاد وارد لیست صدای ملت شده‌ام. اما اگر قرار است محبوبیت‌سنجی و مقایسه‌ای بین جریان‌ها شود باید ملاک صندوق رای باشد و شرایط هم نباید نامتقارن باشد. نباید یک جریان دوپینگ کند اما در مقابل دست و پای یک جریان بسته شود. یک جریان نشست چهار هزار نفری برگزار کرد و به کسی هم جواب نداد چرا متینگ انتخاباتی برگزار کرده است. چون آن زمان هنوز فرصت تبلیغات نبود. ای کاش جریان حدادعادل یا پایداری تنها و بدون کمک می‌آمد تا بعد وزن‌کشی می‌کردیم. ۱۴۵ نماینده ادوار رد صلاحیت شده‌اند. من گفتم اگر این ۱۴۵ نفر تایید می‌شدند من قول می‌دادم پنج میلیون رای به آرای انتخابات اضافه کنم.

صدای ملت برای تمام مسائل کشور برنامه دارد

در ادامه ساعی با بیان اینکه حق رای دادن برای مردم محفوظ است و خودشان می‌توانند انتخاب کنند که رای بدهند یا نه، گفت: صدای ملت برای تمام مسائل کشور برنامه دارد و این برنامه را با عقلانیت، میانه‌روی، براساس منافع ملی و به دور از نگاه جناحی دنبال می‌کند. نگاه ما توسعه‌گراست. معتقدیم باید در سیاست خارجه متوازن عمل کنیم. ما امکانات به لحاظ انرژی و موقعیت ژئوپلتیک داریم و دنیا به سمت چند قطبی شدن می‌رود و قدرت‌های نوظهور در حال شکل‌گیری هستند. در این بین ما باید نگاه توأمان به شرق و غرب و رویکرد موازنه مثبت داشته باشیم.

وی تاکید کرد: در همه کشورها اقتصاد محور اصلی است. اما در کشور ما سیاست در اولویت است. در حالی که ما باید اقتصاد را محور قرار بدهیم.

ساعی ادامه داد: اعضای لیست صدای ملت دارای تخصص‌های مختلفی هستند و می‌توانند در مجلس مفید باشند. ما دنبال میانه‌روی بوده و از افراط و تفریط خودداری می‌کنیم. آقای مطهری فردی پاکدست، راستگو و میانه‌رو است و ما با این لیست می‌خواهیم به گرانی، تورم، دستمزد پایین کارگران، مشکلات دارو و درمان و سایر مشکلات نه بگوییم. ما می‌توانیم کشور را بهتر از شرایط فعلی اداره کنیم.

داداندیش یکی از اعضای لیست صدای ملت درباره این لیست گفت: ما هم اصولگرا، هم اصلاح‌طلب و هم مستقل در لیست داریم اما همه همسو بوده و روش اعتدالی انتخاب کرده‌ایم. ما دنبال سیاست‌ورزی بر مبنای عقلانیت هستیم. مردم اگر دنبال تغییر حتی اگر تغییر کوچکی هستند به لیست صدای ملت رای دهند. ما معتقد به تحول هستیم یعنی همانطور که رهبری در این زمینه فرمودند. الان مجلس در جایگاه خود نیست و ما می‌خواهیم آن را به جایگاه اصلی خود بازگردانیم. در قانون‌گذاری باید از ظرفیت کارشناسان بدون توجه به گرایش سیاسی‌شان استفاده کنیم. ما به وحدت ملی بجای گسست اجتماعی تاکید داریم. ما مخالف قانون‌گذاری مبتنی بر اجبار هستیم. از سویی باید اشتباهات خود را مرور کرده تا آن را تکرار نکنیم. اما لجاجتی هم برای نابودی رقیب نداریم.

دست مردم را می‌بوسم تا در انتخابات شرکت کنند

حقیقت‌پور در پایان این نشست گفت: من دست مردم را می‌بوسم تا در انتخابات شرکت کنند زیرا نرخ مشارکت مهم است من تمایل دارم نرخ مشارکت بالای ۶۰ درصد باشد و من رای هم نیاورم زیرا منافع ملی برای من بسیار مهمتر است. ما دنبال مشارکت حداکثری مردم هستیم. چند لیست هم داریم که می‌خواهند وضع موجود را ادامه دهند. اگر به وضع موجود راضی هستند به آنها رای دهند اما اگر دنبال تغییر هستند به ما رای دهند زیرا ما دنبال تغییر و حاکمیت عقلانیت در کشور هستیم.

2727

منبع: khabaronline-1878113

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار