فاصله شگفت انگیز بین آراء آیت الله هاشمی در انتخابات خبرگان سال ۹۴ با نفر اول انتخابات ۱۴۰۲  /مقایسه آراء منتخبان تهران در خبرگان پنجم و ششم+جدول

مقایسه آراء منتخبان مجالس پنجم و ششم خبرگان رهبری از حوزه انتخابیه تهران نشان می دهد که در فاصله ۸ سال آراء ریزش شدیدی داشته است.

فاصله شگفت انگیز بین آراء آیت الله هاشمی در انتخابات خبرگان سال ۹۴ با نفر اول انتخابات ۱۴۰۲  /مقایسه آراء منتخبان تهران در خبرگان پنجم و ششم+جدول

به گزارش رویداد ایران و به نقل از خبرآنلاین، با اعلام نتایج نهایی انتخابات مجلس خبرگان ششم در استان تهران، پرونده این انتخابات نیز بسته شد تا مجلس خبرگان ششم با ۴۵ درصد تغییر نسبت به مجلس خبرگان پنجم روی کار بیاید.

ریزش شدید آراء انتخابات مجلس خبرگان بعد از ۸ سال

بررسی نتایج شمارش آراء منتخبان مجلس خبرگان ششم حکایت از ریزش رأی شدید نسبت به انتخابات سال ۱۳۹۴ دارد، به طوریکه فاصله رأی آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی نفر اول انتخابات مجلس پنجم خبرگان در تهران با ( ۲.۳۰۱.۴۹۲) رأی در مقایسه با علیرضا اعرافی نفر اول انتخابات مجلس ششم خبرگان در تهران با ( ۸۸۸.۶۱۸ )رأی، برابر با ۱.۴۱۲.۸۷۴ رأی است.

اختلاف زیاد آراء نفرات اول و آخر خبرگان پنجم و ششم

در این میان، بررسی آراء بین دو انتخابات خبرگان پنجم و ششم، نشان می دهد که آیت الله علیرضا اعرافی نفر اول انتخابات مجلس خبرگان ششم با ۸۸۸.۶۱۸ رأی در مقایسه با آراء احمد جنتی نفر آخر انتخابات مجلس خبرگان پنجم با ۱.۳۲۱.۱۳۰ رأی، ۴۳۲ .۵۱۲ رأی فاصله دارد که نشان می دهد که آمار مشارکت در انتخابات ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۳۹۴ریزش شدیدی داشته است.

همچنین محسن قمی که در انتخابات مجلس پنجم با ۲.۲۲۹.۷۵۹ رأی در جایگاه پنجم قرار داشت، در این دوره با کسب ۸۸۸.۱۲۷ رأی به جایگاه دوم صعود کرده است.

نمایندگان ماندگار در مجلس ششم خبرگان / چه کسانی جدیدالورود هستند؟

علیرضا اعرافی، محسن قمی، حسینعلی سعدی، محمدعلی موحدی کرمانی،علی مؤمن پور،غلامرضا مصباحی مقدم،قربانعلی دری نجف آبادی و احمد دانش زاده مؤمن نمایندگان فعلی خبرگان رهبری هستند که حضورشان در مجلس آینده خبرگان قطعی شد.

از سوی دیگر، محمود رجبی، غلامعلی صفایی، غلامعلی نعیم آبادی، عبدالجواد ابراهیمی فر، سعید صلح میرزایی و محمدرضا ناصری نمایندگان جدیدی هستند که وارد مجلس ششم خبرگان شده اند. همچنین سیدمحمدعلی موسوی جزائری و محمود محمدی عراقی به ترتیب نمایندگان استان های خوزستان و کرمانشاه در مجلس پنجم خبرگان بوده اند که در این دوره از حوزه انتخابیه تهران کاندیدا شده و به عنوان منتخب تهران وارد مجلس ششم خبرگان شده اند.

فوتی ها ها و نمایندگان جایگزین مجلس پنجم خبرگان

در عمر ۸ ساله مجلس پنجم خبرگان، ۶ نماینده استان تهران دار فانی را وداع گفتند. با فوت آیات علی اکبر هاشمی رفسنجانی، نصرالله شاه آبادی، سیدابوالفضل میرمحمدی ، در انتخابات میان دوره ای اسفند ماه ۱۳۹۸، به ترتیب آیات علی مومن پور، عباسعلی اختری و غلامرضا مصباحی مقدم جایگزین شده اند.

همچنین با درگذشت آیات سیدهاشم بطحائی گلپایگانی، ابراهیم امینی و محمد علی تسخیری، به ترتیب آیات علیرضا اعرافی، حسینعلی سعدی و احمد دانش زاده مومن در انتخابات میان دوره ای ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ وارد مجلس خبرگان شده اند.

آیات محمد حسن فاضل گلپایگانی(زالی)، محمد محمدی ری شهری و عباسعلی اختری نیز سه نماینده فوت شده مجلس پنجم خبرگان رهبری بوده اند که جایگزینی برایشان تعیین نشده است.

*در جدول زیر میزان آراء منتخبان تهران در انتخابات مجلس پنجم و ششم خبرگان مقایسه شده است؛

نمایندگان مجلس خبرگان پنجم

آراء

نمایندگان پیروز مجلس خبرگان ششم

آراء

اکبر هاشمی رفسنجانی

۲.۳۰۱.۴۹۲

علیرضا اعرافی

۸۸۸.۶۱۸

محمد امامی کاشانی

۲.۲۸۶.۴۸۳

محسن قمی

۸۸۸.۱۲۷

حسن روحانی

۲.۲۳۸.۱۶۶

حسینعلی سعدی

۷۹۶.۳۶۵

محسن قمی

۲.۲۲۹.۷۵۹

محمدعلی موحدی کرمانی

۷۸۸.۱۴۷

محمدعلی موحدی کرمانی

۲.۱۳۴.۹۶۳

محمود رجبی

۷۵۳.۰۳۶

قربانعلی دری نجف آبادی

۲.۰۵۶.۴۲۷

علی مؤمن‌پور

۷۵۲.۰۱۴

سید ابوالفضل میرمحمدی

۱.۹۶۲.۹۴۴

غلامعلی صفائی

۷۵۰.۷۶۱

محمد محمدی نیک(ری شهری)

۱.۹۵۲.۵۶۳

سیدمحمدعلی موسوی جزائری

۷۱۸.۶۸۰

ابرهیم حاج امینی نجف آبادی

۱.۹۰۴.۵۲۴

محمود محمدی‌ عراقی

۷۰۸.۷۸۵

سید محمود علوی

۱.۷۰۶.۸۵۵

غلامعلی نعیم‌آبادی

۷۰۷.۶۱۳

نصرالله شاه آبادی

۱.۴۴۵.۱۴۲

قربانعلی دری نجف‌آبادی

۷۰۶.۷۸۵

محمدعلی تسخیری

۱.۴۴۲.۲۲۴

غلامرضا مصباحی‌مقدم

۶۹۷.۶۷۲

محسن اسماعیلی

۱.۴۲۲.۹۳۵

عبدالجواد ابراهیمی‌فر

۶۸۷.۵۷۲

محمدحسن زالی(فاضل گلپایگانی)

۱.۳۵۴.۷۵۶

احمد دانش زاده مؤمن

۶۶۷.۵۴۳

سید هاشم بطحائی

۱.۳۲۴.۳۴۴

سعید صلح میرزائی

۶۳۱.۶۱۴

احمد جنتی

۱.۳۲۱.۱۳۰

محمدرضا ناصری

۶۱۸.۶۶۶

۲۷۲۱۸

منبع: khabaronline-1880336

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار