کنایه ایمانی به جایگاه حدادعادل در بین اصولگرایان / اصلاح طلبان ذیل نام خاتمی حرکت نمی کنند

فعال سیاسی اصولگرا گفت: در جریان اصولگرا آقای مهدوی کنی یا عسکراولادی فوت کردند و آقای ناطق نوری هم کنار کشید و دیگر چهره سرشناسی وجود نداشت و وزن آقای حداد عادل به اندازه مرحوم مهدوی کنی نبود بنابراین حرکت جمعی در میان اصولگرایان آغاز شد.

به گزارش رویداد ایران و به نقل از خبرآنلاین، ناصر ایمانی در گفت وگویی درباره نتایج انتخابات مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: تا پیش از این مردم در انتخابات معمولا به اکثریت یک لیست یا جریان رای می‌دادند اما یک پدیده نوظهوری در این انتخابات رخ داد و آن رای دادن به افراد مختلف در لیست‌های جداگانه بود که به نظر من این شروع اتفاق تازه‌ای در انتخابات‌ها خواهد بود.

به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: قابل پیش‌بینی بود که اصلاح‌طلبان به آن معنا لیستی نداشته باشند یا لیست قوی از آن‌ها ارائه نشود و اصولگرایان هم با چند لیست وارد انتخابات شوند. گاهی یک لیست اصلی و چند لیست گمنام در انتخابات وجود دارد ولی در این دوره اینگونه نبود و لیست گمنامی از اصولگرایان وجود نداشت و مردم هم از بین لیست‌های مختلف، نمایندگان خود انتخاب کردند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: از نظر سیاسی و جناحی، انتخاب از میان لیست‌های مختلف اتفاق مطلوبی نیست اما از دیدگاه مردم شاید بتوان اینگونه گفت که شناخت مردم بیشتر شده است. در انتخاب لیستی این واقعیت وجود دارد که مردم چشم خود را بسته و به کسانی که لیست را می‌بندند، اعتماد می‌کنند اما این بار مردم با آگاهی و شناخت بیشتری که به دست آوردند، از میان لیست‌های مختلف انتخاب کرده و دیگر به صدر تا ذیل یک لیست رای ندادند. بنابراین دلیل اینکه مردم رای لیستی ندادند شاید این باشد که اعتماد مردم به کسانی که لیست می‌بستند، کم شده بود و شناخت بیشتری از داوطلبان بدست آورده بودند.

ایمانی با اشاره به این‌که «اصولگرایان در این انتخابات نتوانستد صدای واحدی داشته باشند»، تصریح کرد: به لحاظ علم سیاست رای دادن از میان لیست‌های مختلف پدیده خوبی نیست چون بعد از اینکه افراد وارد مجلس شوند اگر عملکرد مطلوبی نداشته باشند، کسی مسئولیت آن‌ها را بر عهده نمی گیرد.

وی درباره کمرنگ شدن نقش افراد مشهور سیاسی در بین جناح های سیاسی، گفت: در یک برهه هر دو جناح سیاسی کشور با یک سری افراد بزرگ شناخته می شدند اما از ۱۵-۱۰ سال پیش اتفاق دیگری رخ داد و نقش این افراد کم شد. یا آنها از دنیا رفتند یا از سیاست کنار کشیدند و بنابراین در میان جناح‌های سیاسی این بلوغ شکل گرفت که به جای ریش سفیدی با نظر جمعی حرکت کنند. مثلا در جریان اصولگرا آقای مهدوی کنی یا عسکراولادی فوت کردند و آقای ناطق نوری هم کنار کشید و دیگر چهره سرشناسی وجود نداشت و وزن آقای حداد عادل به اندازه مرحوم مهدوی کنی نبود بنابراین حرکت جمعی در میان اصولگرایان آغاز شد. از آن طرف هم نقش آقای خاتمی به دلایل مختلف کمرنگ شد و آنها هم شاخه شاخه شده و خیلی به لحاظ اسمی زیر نظر او نیستند. البته خاتمی همچنان چهره مهمی در میان اصلاح‌طلبان است ولی اینگونه نیست که اصلاح‌طلبان زیر نام او حرکت کنند.

ایمانی در پایان با اشاره به اینکه نباید منکر نقش چهره‌های سیاسی شد، گفت: در همه دنیا چهره‌های سیاسی نقش مهمی در تحولات سیاسی دارند ولی اتفاق مطلوبی نیست که یک فرد بخواهد به جای جریان تصمیم گیری کند بنابراین من موافقم که حرکت جریانی و تصمیم گیری جمعی جای ریش سفیدی را بگیرد.

27211

منبع: khabaronline-1885861

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار