این چهره های سیاسی در سال 1402 فوت کردند +جزئیات

در سالی که گذشت؛ یعنی ۱۴۰۲، برخی از چهره های سیاسی و مذهبی دار فانی را وداع گفتند.

به گزارش رویداد ایران و به نقل از خبرآنلاین، در سال ۱۴۰۲ برخی چهره های سیاسی، مذهبی و علمی فوت کردند. عماد افروغ، نعمت احمدی، احمد کریمی اصفهانی، محمدرضا خباز، مهدی طالقانی، حمید بهبهانی و آیت الله موسوی بجنوردی، امامی کاشانی، نمازی، فاضل گلپایگانی، صانعی و حجت الاسلام رحمانی خلیلی به علت بیماری درگذشتند.

به همین مناسبت ایسنا، زندگی این افراد را مروری اجمالی کرده است؛

عماد افروغ

عماد افروغ نویسنده، جامعه‌شناس و نماینده اسبق مردم تهران و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی بود. او در روز ۲۵ فروردین بر اثر بیماری سرطان درگذشت. مراسم تشییع افروغ روز ۲۶ فروردین ماه از مسجد دانشگاه تهران تا در اصلی این دانشگاه برگزار شد.

حسن صانعی

آیت‌الله حسن صانعی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام روز ۳۰ تیرماه در سن ۸۹ سالگی درگذشت. صانعی متولد ۱۳۱۳ در نیک‌آباد اصفهان و برادر بزرگتر مرحوم آیت‌الله یوسف صانعی بود.

او از مبارزین انقلاب اسلامی بود که چندین بار توسط رژیم پهاوی دستگیر و به مشکین شهر و مرند تبعید شده بود. صانعی در سال ۱۳۶۲ متعاقب حکم امام راحل به عنوان سرپرست بنیاد پانزده خرداد منصوب شد. او همچنین با حکم رهبر انقلاب اسلامی به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز منصوب شده بود.

علی اصغر رحمانی خلیلی

حجت‌الاسلام علی‌اصغر رحمانی خلیلی در روز ۲۷ شهریور در ۷۹ سالگی درگذشت.

او متولد ۱۳۲۳ در بهشهر مازندران و نمایندهٔ حوزهٔ انتخابیهٔ بهشهر، نکا و گلوگاه در دورهٔ اول، دوم و ششم مجلس شورای اسلامی، معاون پارلمانی وزارت فرهنگ و ارشاددر دولت اول آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و عضو مجمع روحانیون مبارز و مجمع نیروهای خط امام بود.

نعمت احمدی

نعمت احمدی روز ۳۱ شهریور در ۶۸ سالگی درگذشت.

این حقوقدان و وکیل دادگستری که دکترای تاریخ هم داشت، متولد سال ۱۳۳۴ در زرند استان کرمان بود. او به خاطر وکالت متهمان سیاسی شناخته شده بود.

احمدی به دلیل ابتلا به سرطان درگذشت.

آیت الله فاضل گلپایگانی

آیت‌الله محمدحسن فاضل گلپایگانی در روز ۲۸ مهر و در ۷۵ سالگی درگذشت.

او متولد سال ۱۳۲۷ در گلپایگان و از استادان حوزه علمیه قم و در دوره‌ای نماینده مشترک بنیانگذار انقلاب اسلامی و آیت‌الله العظمی گلپایگانی در استان چهارمحال و بختیاری بود.

آیت‌الله محمدحسن فاضل گلپایگانی نماینده مردم تهران در پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری بود.

احمد کریمی اصفهانی

احمد کریمی اصفهانی در روز سی آبان در اثر بیماری درگذشت.

او فعال سیاسی اصولگرا، جبهه پیروان خط امام و رهبری و دبیرکل جامعه اسلامی اصناف و بازار بود.

محمدرضا خباز

محمدرضا خباز در روز ۲۰ بهمن در کاشمر در ۷۰ سالگی درگذشت.

او متولد ۲۸ تیر ۱۳۳۳ در کاشمر بود. خباز سابقه چهار دوره نمایندگی مجلس و استاندار دولت روحانی در دئ استان خراسان شمالی و سمنان بود.

خباز اصلاح طلب و عضو حزب اعتمادملی بود که در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی هم نامزد شده بود اما صلاحیتش تایید نشده بود.

مهدی طالقانی

مهدی طالقانی فرزند آیت‌الله سیدمحمود طالقانی پس از تحمل دوره‌ای بیماری در روز اول بهمن در ۷۳ سالگی درگذشت.

او به علت بیماری ریوی - تنفسی در آی.‌سی.یو بیمارستان خاتم الانبیاء تهران، درگذشت.

مهدی متولد ۱۳۲۹ و از زندانیان دوران مبارزه با حکومت پهلوی بود که در سه دهه اخیر، به بازنمایی و تبیین افکار و آراء پدر پرداخت.

آیت الله نمازی

آیت الله عبدالنبی نمازی نماینده مجلس خبرگان رهبری در اصفهان و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و نماینده سابق ولی فقیه در کاشان بود.

او پس از یک دوره بیماری، روز ۸ بهمن ۱۴۰۲ در منزلش دار فانی را وداع گفت.

وی قبل از انقلاب از جمله همراهان نهضت حضرت امام خمینی(ره) بود و پس از انقلاب اسلامی هم در مسئولیت‌های مختلفی از جمله دادستانی کل کشور را داشت.

آیت الله موسوی بجنوردی

آیت الله سیدمحمد موسوی بجنوردی پس از طی یک دوره بیماری در روز پنجم اسفند درگذشت.

او که فرزند آیت الله العظمی سید حسن بجنوردی بود، در سال ۱۳۲۶ هجری شمسی در نجف اشرف متولد شد و تحصیلات حوزوی خود را نیز در همان شهر نزد اساتیدی همچون حضرات آیات امام خمینی، خوئی، حکیم و پدرش گذراند.

عضویت در شورای عالی قضایی و هیأت عفو زندانیان از سوی امام خمینی؛ از جمله مسئولیت های آیت الله موسوی بجنوردی پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود.

وی همچنین یکی از اعضای شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز بود.

آیت الله امامی کاشانی

آیت‌الله محمد امامی کاشانی در روز ۱۲ اسفند درگذشت.

وی چند روز قبل از دزگذشتش از حضور در انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری انصراف داده بود.

آیت الله امامی کاشانی متولد ۱۰ مهر ۱۳۱۰ بود و امامت جمعه موقت تهران و ریاست مدرسه عالی شهید مطهری را بر عهده داشت. او عضو مجلس خبرگان رهبری بود.

حمید بهبهانی

حمید بهبهانی روز ۱۹ اسفند درگذشت.

بهبهانی متولد ۱۳۱۹ در شیراز و دارای دکترای تخصصی عمران با گرایش حمل و نقل و ترافیک از دانشگاه کینزول فلوریدا و استاد تمام دانشگاه علم و صنعت بود.

او در دولت احمدی‌نژاد در سال های ۸۷ تا ۸۹ مسئولیت وزارت راه را برعهده داشت اما استیضاح شد.

۲۷۲۱۸

منبع: khabaronline-1886289

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار