پیام عدم مشارکت مردم در انتخابات ۱۱ اسفند به روایت فاضل میبدی/اگر شورای نگهبان بخواهد با همین فرمان در انتخابات بعدی جلو برود، همدلی ایجاد نمی‌شود

عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم گفت: انتخاباتی که گذشت پیام‌های زیادی داشت. اگر بخواهیم به واقعیت نگاه کنیم بالای ۵۰ درصد از مردم در انتخابات شرکت نکردند و عدم شرکت بسیاری از آنان به عنوان اعتراض بود.

پیام عدم مشارکت مردم در انتخابات ۱۱ اسفند به روایت فاضل میبدی/اگر شورای نگهبان بخواهد با همین فرمان در انتخابات بعدی جلو برود، همدلی ایجاد نمی‌شود

به گزارش رویداد ایران و به نقل از خبرآنلاین، گفتگوی محمدتقی فاضل میبدی عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم با جماران را در ادامه می خوانید؛

ضمن سلام و تبریک سال نو و آرزوی قبولی طاعات و عبادات برای حضرتعالی، مستحضرید که رهبری در سخنرانی اخیر خود به «وحدت ملی و اتحاد دل‌ها و عزم‌ها و اراده‌های مردم» از زاویه منافع ملی مورد تأکید قرار دادند و با ابراز تأسف از وجود مشکلات و عقب‌افتادگی در این زمینه گفتند: «در این زمینه دچار غفلت شده‌ایم و به دست خودمان وحدت ملی و همدلی اجتماعی را مخدوش کرده‌ایم. همه هم در این غفلت شریکیم و همه نیز وظیفه داریم وحدت ملی و اتحاد مردم و مسئولان را حفظ و روز به روز تقویت کنیم.» تحلیل و ارزیابی شما از بیانات رهبری چیست؟

من هم سال نو را خدمت شما تبریک عرض می‌کنم. به نظر من، اگر این حرف‌ها ضمانت اجرایی داشته باشد و مسئولین اجرا کنند، خیلی خوب است. من هم از رهبری و مسئولان تقاضا می‌کنم که با توجه به این‌که امسال انتخابات آمریکا در پیش است و ممکن است ترامپ بیاید و برای کشور خطراتی داشته باشد، هرچه بیشتر بتوانند تنش‌های خود را با روابط خارجی کم کنند و مشکلات‌شان را به ویژه با اتحادیه اروپا حل کنند، ممکن است مشکلات ما کمتر شود. اما اگر سیاست خارجی و مشکل ما با اتحادیه اروپا درست نشود و با بهانه‌های مختلفی که عده‌ای درست می‌کنند تا سوژه بدهند، ممکن است که ضمانت اجرایی حرف‌های مقام رهبری هم ضعیف شود.

اینکه ایشان درباره مسأله جهش تولید از مردم خواستند تا وارد اقتصاد شوند، حرف خیلی خوبی است، اما برای اینکه جریان تولید و رونق اقتصادی از سوی مردم شدت بگیرد، باید بخشی از سرمایه‌ها از خارج وارد کشور شود. سرمایه‌گذاری خارجی هم زمانی صورت می‌گیرد که سیاست خارجی ما درست شود و رابطه ما با دنیای خارج تعدیل شود، اما اگر این مسأله حل نشود، به نظر من تحقق سخنان ایشان ممکن است از سوی مسئولین به نتیجه مطلوبی نرسد. در هر صورت بنده این سخنان را به فال نیک می‌گیرم، اما مشروط به اینکه بتونیم روابط خود را با دنیا حل کنیم.

به نظر حضرت‌عالی مخاطب یا مخاطبان سخنان رهبری در درجه اول چه کسانی هستند؟

من فکر می‌کنم خود مسئولان مخاطب هستند چون انتظاری که از این دولت می‌رفت، و وعده‌هایی که این دولت داد، اغلب آن‌ها محقق نشد. سال گذشته سال مهار تورم بود ولی تورمی مهار نشد. البته آمار و ارقامی که از زبان دولتی‌ها صادر می‌شود غیر از چیزی است که در نوشته‌ها می‌آید؛ یا آنچه که در نوشته‌ها می‌آید غیر از آن چیزی است که در کوچه و بازار وجود دارد. برای نمونه اگر بر اساس زبان یا نوشته‌های بعضی از مسئولین یا نهادهای دولتی، تورم ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است ولی به کوچه و بازار که می‌رویم، تورم نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه بالا هم رفته است.

لذا باید مسئولین، انسان‌های کاردان، اقتصاددان و شایسته‌ای باشند تا حرف‌های رهبری دنبال شود اما با این بدنه ضعیفی که در دولت وجود دارد، من خیلی امیدوار نیستم که حرف‌های ایشان، به یک مقصد و مقصود خیلی خوبی برسد.

اگر بخواهند یک گروه خاصی را بالا بکشند و گروه دیگری را کنار بگذارند، همدلی ایجاد نمی‌شود

در عرصه داخل کشور برای ایجاد اتحاد و انسجام بین مسئولان و مردم، چه کارهایی باید انجام دهیم؟

انتخاباتی که گذشت پیام‌های زیادی داشت. اگر بخواهیم به واقعیت نگاه کنیم بالای ۵۰ درصد از مردم در انتخابات شرکت نکردند و عدم شرکت بسیاری از آنان به عنوان اعتراض بود. اگر مردم در کشورهای دیگر در انتخابات شرکت نمی‌کنند به دلیل بی‌تفاوتی آن‌هاست اما در کشور ما بی‌تفاوتی نبود، بلکه اعتراض بود.

لذا باید این پیام را دولت و حاکمان ما دریافت کنند و در انتخابات بعدی یعنی انتخابات ریاست جمهوری نشان دهند. لذا اگر شورای نگهبان بخواهد با همین فرمان در انتخابات بعدی جلو برود، همدلی ایجاد نمی‌شود. چون همدلی ملت هنگامی صورت می‌گیرد که مردم احساس کنند، مشارکت ملی وجود دارد و سهمی از قدرت جامعه را دارا هستند. لازمه این کار مطبوعات، رسانه‌ها و تریبون‌های آزاد است اما اگر بخواهند یک گروه خاصی را بالا بکشند و گروه دیگری را کنار بگذارند، همدلی ایجاد نمی‌شود.

امروزه جامعه ما را دو طیف اصول‌گرا و اصلاح‌طلب تشکیل می‌دهد و طبیعی است که رقابت فکری وجود دارد، ولی این‌که در بخشی از حاکمیت، همه اصول‌گراها بخواهند رخنه کنند و غیر خودشان را از همه جا -حتی انتخابات- حذف کنند، به نظر من نتیجه مطلوبی ندارد.

1۷۲۱۸

منبع: khabaronline-1887281

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار