۳ هزار زن در تکیه ناصرالدین شاه چه می کردند؟

ناصرالدین شاه در روز ۲۰ شهریور سال ۱۲۶۷، به برخی از امور روزمرۀ اش، از قبیل استحمام و ملاقات با درباریان و همینطور تماشای تعزیه اشاره می کند.

۳ هزار زن در تکیه ناصرالدین شاه چه می کردند؟

به گزارش رویداد ایران و به نقل از خبرآنلاین، گزیده‌ای از یادداشت روزانۀ شاه در روز سه‌شنبه چهارم محرم سال ۱۳۰۶ قمری برابر با ۲۰ شهریور سال ۱۲۶۷ شمسی را بخوانید؛

آنگونه که فرادید روایت می‌کند، در این یادداشت به برخی از امور روزمرۀ شاه از قبیل استحمام و ملاقات با درباریان و همینطور تماشای تعزیه اشاره شده است.

۳ هزار زن در تکیه ناصرالدین شاه چه می کردند؟

از خواب برخاسته رفتم حمام . . . سر و تن‌شوری مختصری کردیم، حمام هم گرم بود زود آمدیم بیرون . . . بعد نایب‌السلطنه، نظام‌الملک، اقبال‌السلطنه و جلیل خان را خواسته بودیم برای ذخیرۀ ولایات؛ حرف زیاد زدیم، چانه‌مان درد گرفت و عرق کردیم. بعد از ناهار نشستیم، کاغذهای وزارت خارجه را آوردند بنا کردیم به خواندن. خیلی کاغذ زیاد و مطالب تو در تو داشت.

بعد هم وزیر خارجه خودش آمد نشست. بعضی مزخرفات گفتیم و شنیدیم. در این بین هوا ابر شد، باد گردآلود بسیار کثیفِ سختِ تندِ بدی آمد، الحمدلله به چادر تکیه آسیبی نرساند . . .

شب را شام خورده آمدیم تکیه . . . چراغان زیادی کرده بودند. مهتاب هم بود و باصفا. جمعیت زنانه هم به قدر سه هزار نفر بودند. تعزیه‌اش هم خوب بود. اما آخرش باد آمد و چراغ‌ها را خاموش کرد. ساعت شش تعزیه تمام شد، رفتیم اندرون بخوابیم. توی اتاق گرم بود نمی‌شد خوابید، توی حیاط سرد بود. بالاخره توی حیاط خوابیدم.

۲۷۲۱۹

منبع: khabaronline-1896060

ارسال نظر