پیام حمله سپاه به اسرائیل از نگاه مرتضی نبوی /هماهنگی میان «میدان» و «دیپلماسی» شرط عقل است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در تبیین پیام عملیات «وعده صادق»، گفت: تنبیه متجاوز با هوشمندی کامل در عرصه میدان و سیاست یا در عرصه سیاست و عملیات دفاعی بازدارنده، بسیار خوب و هوشمندانه انجام شد.

به گزارش رویداد ایران و به نقل از خبرآنلاین، سید مرتضی نبوی، در تحلیلی از اهمیت دفاع مشروع ایران و تنبیه رژیم متجاوز صهیونیستی در قالب عملیات «وعده صادق»، گفت: پاسخ تنبیهی جمهوری اسلامی ایران به اقدامات‌ جنایت‌بار صهیونیست‌ها، خیلی به موقع انجام گرفت و با عنایت خداوند هم موفق بود و این دارای آثار بسیار مثبتی است. نخست عزم ما را در دفاع از منافع و امنیت ملی، حقوق کشور و شهروندان اثبات می‌کند و ثانیا یک پاسخِ به موقع و قاطع بود.

بنابر گزارش ایرنا، وی با اشاره به حمایت مردم از عملیات سپاه پاسداران، افزود: شاهد بودیم که مردم ما وقتی متوجه پاسخ ایران شدند همان نیمه‌های شب به صحنه آمدند و با حضور در خیابان‌ها رضایت و تشکر خود را از نظام و نیروهای مدافع امنیت و استقلال و عزت کشور اعلام کردند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در تبیین سومین پیام «وعده صادق»، اظهار کرد: این عملیات نشان داد، کشور در دفاع از حقوق مشروع و بین‌المللی توان کافی دارد و می‌تواند حقوق خود را حفظ و احقاق حق کند.

وی با بیان اینکه این عملیات فصل جدیدی را در موازنه قدرت و به نمایش گذاشتن بازدارندگی موثر جمهوری اسلامی ایران باز کرد و درس عبرتی برای رژیم صهیونیستی و حامیان این فرزند نامشروع شد، افزود: عملیاتی که انجام شد، فضای اشغال شده توسط رژیم غاصب را زیر آتش خود قرار داد و از لایه‌های مختلف عبور کرد در حالی‌که آمریکا و سایر کشورها اعلام کرده بودند، در دفاع از رژیم صهیونیستی سهیم هستند و این موضوع مشارکت آنها را در این مساله نشان داد. به هرحال اگر منافع و امنیت ملی ما در هر جا و توسط هر کسی مورد تعرض قرار بگیرد درس عبرتی به او داده خواهد شد و این برای ما مشروعیت دارد.

نبوی گفت: تقریبا همه ناظرانِ بی‌طرف جهانی اعلام کردند که حمله اسرائیل به کنسولگری ایران خلاف حقوق بین‌الملل است و کشورمان این حق مشروع را دارد تا از حق خود دفاع کند، همانطور که اظهارات کشورها در نشست شورای امنیت که به درخواست اسرائیل تشکیل شد نشان داد حتی کشورهای حامی رژیم صهیونیستی خیلی با احتیاط موضع‌گیری کردند و این حاکی از توفیق حرکت بازدارنده نظام ما بود.

وی به ابعاد دیگر پیام عملیات «وعده صادق» پرداخت و گفت: همه همسایگان مشاهده کردند، آسمان سرزمین‌های اشغالی زیر آتش پرقدرت رزمندگان ما قرار دارد و با وجود استفاده از پیشرفته‌ترین فناروی‌های نظامی، موشک‌های ما به هدف اثابت کرد و بزرگترین فرودگاه تل آویو که محل حمله به کنسولگری ایران و دیگری پایگاهی در جولان بود تخریب شد و این نشان دهنده آغاز فصل جدیدی در منطقه است. ایران که از ابتدای پیروزی انقلاب، دشمن قصد نابودی کشورمان را داشت، اکنون به عنوان یکی از قدرت‌های منطقه و حتی جهانی مطرح است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به جایی رسیده که به برکت خون طهرانی مقدم‌ها، حاج قاسم ها و زاهدی‌ها و سایر دانشمندان از این توانایی برخوردار است که عدم موازنه را به موازنه تبدیل و از حقوق و امنیت و استقلال عزت کشور دفاع کند، تاکید کرد: اگر هم در ابعادی دارای قدرت تهاجمی هستیم، همیشه از امکانات و توان نظامی و معنوی و نیروی انسانی خودمان برای بازدارندگی استفاده می‌کنیم و بنای ما این نیست که شروع کننده حمله یا تهاجم باشیم.

وی اظهار کرد: ما در مقام دفاع مشروع از منافع کشور هستیم و اگر در جایی قدرت تهاجمی داریم بنا ندرایم از آن به عنوان شروع کننده استفاده کنیم بلکه این قدرت دفاعی خود را در حد بازدارندگی کامل پیش می‌بریم. راهی که شروع کردیم هنوز به انتها نرسیده و به برکت ابتکاراتی که دانشمندان و نیروهای دفاعی و نظامی دارند، این قدرت را به جایی خواهند رساند که هیچ کشوری در خیال خود نمی‌گنجاند که بخواهد به ما تهاجمی داشته باشد. در حقیقت از امکاناتی که داریم استفاده می کنیم تا کشورهایی که مظلوم واقع شدند آنها هم بتواند روی پای خودشان از استقلال و تمامیت ارضیشان دفاع کنند.

رئیس مرکز پژوهشی مطالعات راهبردی توسعه، هماهنگی میان «میدان» و «دیپلماسی» را شرط عقل دانست و گفت: هیچ جنگ و عملیات نظامی بدون هدف سیاسی انجام نمی‌شود، پس یقینا هماهنگی میان میدان و دیپلماسی شرط عقل است و تنبیه متجاوز با هوشمندی کامل در عرصه میدان و سیاست یا در عرصه سیاست و عملیات دفاعی بازدارنده، بسیار خوب و هوشمندانه انجام شد و خدا را شکر می‌کنیم که چنین وحدتی حول محوری رهبر معظم انقلاب در کشور شکل گرفت و مردم هم پشتوانه و حامی این سیاست یکپارچه بوده و هستند.

27215

منبع: khabaronline-1897001

ارسال نظر