مطالبات جوامع و انجمن های گردشگری از نمایندگان مجلس

دخیل بودن بخش خصوصی در نوشتن قوانین و برنامه های توسعه، اعمال مشوق ها به فعالان پس از دوره رکورد، بخشی از مطالبات تشکل های گردشگری از نمایندگان مجلس بود.

مطالبات جوامع و انجمن های گردشگری از نمایندگان مجلس

به گزارش خبرنگار مهر، انجمن‌ها، جوامع و تشکل‌های گردشگری نشستی با نمایندگان مجلس و اعضای فراکسیون گردشگری داشتند تا دغدغه‌های خود را درباره صنعت گردشگری مطرح کنند موضوعی که بیشتر در این نشست درخواست شد مشارکت دادن بخش خصوصی در نوشتن قوانین و برنامه هفتم توسعه بود.

در این نشست محسن حاجی سعید رئیس هیئت مدیره. کانون راهنمایان گردشگری سراسر کشور با تاکید بر اینکه بیشترین آمار مهاجرت راهنمایان گردشگری در این دوره رخ داده است گفت: موضوع مهم در صنعت گردشگری داشتن حس امنیت است. باید گردشگر خارجی و داخلی این احساس را داشته باشد تا به ایران سفر کند.

وی با بیان اینکه تا کنون ۵ بار در صنعت گردشگری زلزله آمده افزود: پیشنهادات بخش خصوصی در برنامه هفتم لحاظ نشده است. در نهایت همان برنامه‌های قدیمی نوشته شد چون دولت می‌خواهد همچنان مسائل اجرایی را دست بگیرد. پررنگ شدن نقش بخش خصوصی در حوزه‌های اجرایی گردشگری تقاضای ماست.

فروش خانه‌های بوم گردی در اثر بالارفتن هزینه‌ها

یاور عبیری رئیس جامعه بوم گردی ایران نیز در ادامه بیان کرد: ما می‌خواهیم چند ماهی امهال وام‌ها تمدید شود تا بتوانیم قسط‌ها را بدهیم. موضوع دیگری که به گردشگری لطمه می‌زند افزایش تعرفه برق است این اتفاق موجب می‌شود که تعرفه‌های برق بوم گردی‌ها ده برابر شود. در این زمینه با نمایندگان رایزنی کردیم ولی به نتیجه نرسیدیم.

وی درخواست کرد تا صندوق حمایتی برای بوم گردی‌ها ایجاد شود چون برخی از مالکان بوم گردی در حال فروش خانه‌های خود هستند. آنها از پس هزینه‌ها برنمی آیند چون مدتهاست گردشگری ندارند و داشتن یک بوم گردی برایشان صرفه اقتصادی ندارد.

عبیری بیان کرد: چرا باید بوم گردی‌ها مالیات بدهند و چرا آنها جزو صنعت آورده شده‌اند؟ ما می‌خواهیم تا مشوق بیمه‌ای برای اقامتگاه‌ها در نظر گرفته شود تا مدیران آن بتوانند پرسنل خود را بیمه کنند.

گنج خانلو به نمایندگی از جمله جامعه مجتمع‌های خدمات بین راهی نیز گفت: سرمایه گذارانی ه رغبت کردند به خارج از شهر رفته و آنها سرمایه گذاری کنند شما باید حامی آنها باشید. درخواستمان این است که مشوق‌های ۵ ساله مالیاتی بیشتر شود. همچنین فکری به حال سهم کارفرمایی بیمه پرسنل شود. هزینه‌ها بالاست و این سهم نیز به کارفرماها فشار وارد می‌کند.

وی گفت: قبلاً زمین رایگان از طرف منابع طبیعی به سرمایه گذاران داده می‌شد که آن را هم حذف کردند. اما می‌توان در استان‌هایی که تعداد مجتمع‌های رفاهی کمی دارند این مشوق در نظر گرفته شود.

عباس بیدگلی دبیر تشکلهای ملی گردشگری نیز بیان کرد: در هر دو قانون وقتی سیاستهای کلی برای تدوین قانون ابلاغ شد؛ مواردی درباره گردشگری داشتیم اما وقتی قانون برنامه ششم به مجلس ارائه شد بندی از گردشگری در آن نبود. در مجلس تلاش کردند همین چند بند هم را هم لحاظ کنند. امیدواریم نیستیم در برنامه هفتم از سوی دولت اثری از گردشگری دیده شود. ما قوانینی در گردشگری داریم که مربوط به دهه ۷۰ است. تصور ما از ماده ۹۸ قانون برنامه ششم در مورد مستثنی شدن تأسیسات گردشگری از شمول قانون نظام صنفی یک حکم دائمی است. اگر این طور نیست باید در برنامه هفتم تکرار شود.

وی با بیان اینکه بحث ایجاد مهمانسرا توسط نهادهای دولتی ممنوع است اما الان می‌بینیم ارگان‌ها توجهی به آن ندارند گفت: به صندوق حمایت از توسعه صنعت گردشگری نیاز داریم. هزینه‌هایی که دولت از محل عوارضی گردشگری می‌گیرد باید صرف تبلیغات گردشگری شود.

سالهاست روی تردمیل می دویم

حسین نکونام رئیس جامعه گردشگری سلامت نیز گفت: دخالت مخرب دولت در حوزه گردشگری است وزارت بهداشت و وزارت خارجه و وزارتخانه‌های متولی کمکی به این حوزه نمی‌کنند آنها خوب شعار می‌دهند. ما می‌بینیم که وزارت بهداشت در حوزه گردشگری اجازه نمی‌دهد دفاتر مجاز حرفه‌ای پذیرش بیماران خارجی با بیمارستان‌ها همکاری کنند. در هر جلسه‌ای که با وزارت داشتیم تنها وعده همکاری دادند وگرنه کاری نکردند. وزارت بهداشت ارتباط بین شرکت‌های مجاز گردشگری سلامت را با بیمارستان قطع می‌کند از آن طرف با شرکت‌های نماینده خودشان این کار را پیش می‌برند.

وی افزود: سالهاست روی تردمیل می دویم بعد می‌گویند چرا پیشرفت نمی‌کنیم. بخش خصوصی که تلاش می‌کند پای دولت هم ایستاده است. ما در بخش خصوصی هر چه داشتیم فروختیم و پای پرسنل ماندیم.

نیما آذری رئیس مؤسسات آموزش گردشگری کشور نیز با اعلام اینک در برنامه هفتم از توسعه مطالبات بخش خصوصی جمله‌ای نیاورده‌اند گفت: نگاه ما باید اقتصادی باشد. شما باید در بودجه‌ای که برای مباحثی مثل ایران هراسی می‌بینید به گردشگری هم توجهی کنید. سازمان صدا و سیما را مکلف کنید در حوزه گردشگری کار کند.

غلامعباس ابراهیم بای سلامی نیز از فعالان گردشگری و نماینده اسبق مجلس گفت: ما در شرایط فورس ماژور هستیم دولت باید برای زنده ماندن بخش خصوصی گردشگری حمایت کند.

وی با بیان اینکه در جامعه علمی و دانشگاهی، جمع بندی دقیق و عمیقی از گردشگری داریم گفت: از نگاه کلان بحث کارآفرینی اجتماعی اهمیت زیادی پیدا کرده است

دهاقی مشاور فراکسیون گردشگری نیز در این نشست گفت: اصلی ترین ضعف ما در گردشگری فقدان زیرساخت حقوقی و قانونی است. ۲۳ دستگاه مایل هستند در حوزه گردشگری کار کنند اما به صورت عملی این اتفاق نمی‌افتد. ما دیدیم که بلیت هواپیما را دو نرخی کردند وزیر راه هم نتوانست جلوی آن را بگیرد.

ندا زرندیان مسئول حوزه گردشگری مرکز پژوهش‌های مجلس نیز خطاب به فعالان گردشگری حاضر در نشست گفت: از کلی گویی پرهیز کنید. این جمله که زیرساخت نداریم یعنی چه. اگر نماینده بخواهد از حقوق شما دفاع کند باید بدانند دقیقاً منظور شما از زیر ساخت چیست. باید بداند مسائل شما مربوط به قانون است یا اجرا.

وی گفت: تلاش کردیم تا وزارت میراث فرهنگی از سازمان به وزارتخانه تبدیل شد از سال ۹۸ تا کنون هنوز شرح وظایف این وزارت را به مجلس ارائه نکرده‌اند.

مرتضی رحمانی موحد نیز که چند سال پیش معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی وقت بوده است با حضور در این نشست گفت: باید برای حدود ۲۳ دستگاهی که در حوزه گردشگری دخیل هستند احکام تکلیفی نوشته شود. هر کدام که در بخش بازاریابی و تبلیغات نیز فعالیتی دارند باید به آنها تکلیف شود.

منبع: mehrnews-5671970

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار