هوای اصفهان برای عموم شهروندان ناسالم است

اصفهان- شاخص کیفی هوای اصفهان امروز سیزدهم دی‌ماه براساس داده‌های ۱۲ ایستگاه پایش فعال با میانگین ۱۵۴ در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد.‌

هوای اصفهان برای عموم شهروندان ناسالم است

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز سه شنبه سیزدهم دی‌ماه براساس داده‌های دریافتی هفت ایستگاه شهرداری در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد.

جمشید لقایی با بیان اینکه شاخص همه ایستگاه‌ها برای ششمین روز پیاپی کماکان در وضعیت هشدار قرار دارد، ادامه داد: شاخص ایستگاه کردآباد با ۱۷۷، میدان باهنر با ۱۶۶، محله ولدان (ورزشگاه میثاق) با ۱۵۸، فیض با ۱۶۴، بلوار کاوه با ۱۶۱، میدان انقلاب با ۱۶۲ و فرشادی با ۱۶۰ AQI وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.

مسئول کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: افراد بسیار حساس و گروه‌های آسیب پذیر از جمله سالمندان، افراد دارای بیماری‌های ریوی و قلبی، زنان باردار و کودکان از فعالیت سنگین در فضای باز و تردد غیر ضرور در شهر خودداری کنند.

به گزارش مهر، براساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، شاخص هوا در خیابان احمدآباد با ۱۳۴، پروین با ۱۴۵ و رودکی با ۱۱۶ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس و در ایستگاه‌های استانداری و بزرگراه خرازی به ترتیب با ۱۵۸ و ۱۵۴ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد. همچنان ایستگاه‌های جی ، باغ غدیر، دانشگاه اصفهان و خواجو قطع است.

امروز ایستگاه‌های پایش هوا سجزی با ۱۱۸ و مبارکه با ۱۱۱ AQI در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و شاهین شهر با ۶۹ AQI در وضعیت قابل قبول بوده و مابقی ایستگاه‌ها در شهرهای مجاور اصفهان از جمله خمینی‌شهر، زرین‌شهر و منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان نیز قطع است.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان روز یکشنبه نسبت به تشدید شرایط پایداری و سکون نسبی جو هشدار سطح نارنجی صادر کرد.
هشدار سطح نارنجی زمانی صادر می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی رنگ جهت آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

برهمین اساس اداره کل هواشناسی استان اصفهان اعلام کرد که از ساعات عصر و شامگاه دوشنبه ۱۲ دی تا اوایل روز پنجشنبه ۱۵ دی به سبب سکون نسبی و افزایش و انباشت غلظت آلاینده‌های جوی در مناطق مرکزی و صنعتی به ویژه کلانشهر اصفهان کاهش کیفیت هوا در حد ناسالم برای عموم شهروندان پیش‌بینی می‌شود.

در ادامه هواشناسی استان توصیه کرده که لازم است تردد خودروها کاهش یابد و فعالیت واحدهای صنعتی کنترل شود؛ همچنین شهروندان به ویژه گروه‌های آسیب پذیر جامعه از جمله افراد دارای بیماری‌های قلبی و ریوی، سالمندان، زنان باردار و کودکان زیر هشت سال از تردد غیر ضرور و فعالیت ورزشی در فضای باز طی این مدت بپرهیزند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع: mehrnews-5672157

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار