نحوه برگزاری سی‌وششمین نمایشگاه صنایع‌دستی تشریح شد

معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی با اشاره به برنامه‌ریزی‌ها برای برگزاری نمایشگاه ملی صنایع‌دستی گفت: برپایی این نمایشگاه مانند برپایی جشنواره غذا و فست‌فود نیست.

به‌گزارش خبرگزاری مهر، مریم جلالی ظهر امروز سه‌شنبه ۱۳ دی ۱۴۰۱ در نشست با تعدادی از مدیران و کارشناسان حوزه صنایع‌دستی که معاونان صنایع‌دستی استان‌ها نیز به صورت وبیناری حضور داشتند، با بیان این مطلب اظهار کرد: سی و ششمین نمایشگاه صنایع‌دستی و هفتمین جشنواره فجر صنایع‌دستی را در حالی برگزار می‌کنیم که این دو رویداد به بلوغ رسیده است. درباره برگزاری این دو رویداد باید توجه داشته باشیم که چگونگی برگزاری آن‌ها معطوف به چیستی برگزاری است.

معاون صنایع‌دستی کشور ادامه داد: با توجه به اینکه ظرفیت‌های حوزه صنایع‌دستی بسیار بالا و ارزشمند است، باید نقش خود را در این دو رویداد به خوبی ایفا کنیم و دستاوردها و برون‌داد یک ساله خود را در سی‌وششمین نمایشگاه باید به شکل بسیار خوب به نمایش بگذاریم.

جلالی یادآور شد: ایده‌های خلاقانه در برگزاری نمایشگاه‌های صنایع‌دستی بسیار اهمیت دارد و باید از ایده‌های خلاقانه در برگزاری سی‌وششمین نمایشگاه نیز استفاده کرد. سه مأموریت مهم این وزارتخانه هر سه مرتبط با حوزه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است و این سه حوزه کاملاً جامع است و با هم هماهنگی و هم پیوستگی دارند.

این مقام مسئول با بررسی و مقایسه نحوه برگزاری نمایشگاه‌های صنایع‌دستی در برخی از کشورهای مختلف، اظهار کرد: ایده‌های خوب و برنامه‌های جذاب در برگزاری این نمایشگاه‌ها می‌تواند در نمایشگاه صنایع‌دستی تهران نیز به کار گرفته شود که هر کدام از آن‌ها می‌تواند باعث جذابیت بیشتر برگزاری نمایشگاه صنایع‌دستی کشورمان باشد. باید برای هر غرفه داستان ایجاد کنیم و از ظرفیت هنر روایی برای معرفی صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استفاده کنیم.

او با اشاره به وجود اقوام مختلف در تهران یادآور شد: ادارات کل استانی باید بتوانند با ایجاد یک سازوکار صحیح و برنامه‌ریزی دقیق شرایط و زمینه حضور شهروندان استان‌های مختلف ساکن تهران را برای حضور و بازدید از این نمایشگاه فراهم کنند.

سی‌وششمین نمایشگاه صنایع‌دستی باید شنیدنی و دیدنی باشد/ برگزاری هم‌زمان نمایشگاه گردشگری و صنایع‌دستی نویدبخش انسجام سازمانی است

جلالی گفت: نمایش مد ایرانی و استفاده از رنگ و هنر و نیز نمایش نماد هر شهر و استان باید در برپایی غرفه‌ها مدنظر قرار گیرد.

او افزود: فرهنگ‌سازی و ترغیب برای حضور مشتریان و خرید آن‌ها، گسترش کانال‌های توزیع و بازارهای فروش، تقویت ارتباط بین تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان، تقویت ارتباط بین سیاستگذار و زنجیره ارزش، توجه به طرح‌های جدید و نوآورانه و ایجاد زیرساخت‌های فناورانه و رسانه‌ای شش اقدام مهم و راهبرد اساسی است که در برگزاری سی‌وششمین نمایشگاه صنایع‌دستی باید مدنظر قرار گیرد.

جلالی عنوان کرد: برگزاری کارگاه‌های خود اقتصاد، برنامه‌ریزی برای حضور هرچه بیشتر و بهتر کودکان، استفاده از هنر روایی برای معرفی صنایع‌دستی، ایجاد کاربری جدید برای برخی از محصولات صنایع‌دستی قدیمی، استفاده از خرد جمعی و نظرات همگانی، ارتباط با کانال‌های توزیع آنلاین و … از دیگر راهبردهایی است که در برگزاری نمایشگاه می‌تواند مدنظر قرار گیرد.

او در ادامه گفت: جشنواره صنایع‌دستی فجر امسال به شکل ویژه و پررنگ برگزار خواهد شد و درخواست و دعوت من از همه همکاران استانی این است که در این جشنواره به شکل پررنگ حضور یابند.

جلالی با اشاره به تدوین سه گام اجرایی در حوزه صنایع‌دستی خاطرنشان کرد: گام سوم ما در حوزه صنایع‌دستی ثبت ملی و جهانی شهرها و روستاهای صنایع‌دستی است. در این حوزه نیز همکاران استانی باید آمادگی کامل داشته باشند.

معاون صنایع‌دستی کشور با اشاره به برگزاری همزمان نمایشگاه گردشگری افزود: برگزاری همزمان دو نمایشگاه گردشگری و صنایع‌دستی نویدبخش انسجام و یکپارچگی سازمانی در وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است.

منبع: mehrnews-5672747

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار