اتمام فرایند تصویربرداری از دفاتر دست‌نویس اسناد رسمی

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران از اتمام فرایند تصویربرداری از دفاتر دست‌نویس اسناد رسمی خبر داد.

اتمام فرایند تصویربرداری از دفاتر دست‌نویس اسناد رسمی

به گزارش خبرنگار مهر، علی خندانی، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در نشست خبری با اصحاب رسانه با گرامیداشت اعیاد شعبانیه گفت: در راستای الکترونیکی مردن ارائه خدمات ثبتی ، هر روز این رشد و شکوفایی خوب پیش رفت.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران خاطرنشان کرد: مهم‌ترین موضوع، بحث شفاف سازی در نظام اداری کشور است که یکی از فرایندها این است که مراجعه حضوری افراد را کم کنیم که در راستای سند تحول قضائی است.

وی اظهار کرد: در حال حاضر دستگاه قضا به سویی پیش می‌رود که حتی دادرسی نیز به صورت الکترونیکی محقق می‌شود تا نیازی به مراجعه افراد نباشد.

خندانی در ادامه بیان کرد: فرایندهای الکترونیکی در دستگاه قضا دارای پیچیدگی و ظرافت‌های خاص خود است و دفاتر نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران گفت: در حال تغییر این فرایند هستیم که در حوزه‌های اجرایی دیگر شاید این ظرافت‌ها کمتر باشد. در راستای الکترونیکی شدن قدم بسیار مهم و بزرگی برداشته شده است.

وی با بیان اینکه ثبت الکترونیک اسناد به طور صد در صد انجام شده است، اظهار کرد: در حال حاضر مراجعه حضوری افراد به دفاتر اسناد رسمی برای ارائه مدارک در حال حذف شدن است.

خندانی در ادامه اذعان کرد: در ادامه الکترونیکی کردن امورات، قریب به هشت سال است که موضوع اسکن دفاتر دستنویس اسناد رسمی، قرار بود انجام شود و محقق شود و اگر مرجع قضائی استعلام می‌کرد، باید دفتر را بررسی می‌کردند و رونوشت ارائه می‌دادند.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران ادامه داد: با همکاری چهارجانبه منجر شد که این موضوع بااهمیت و پیچیده با قریب به ۹۰۰ هزار جلد دفتر اسناد رسمی قریب به ۱۸۰ میلیون صفحه دستنویس در کشور که باید بهطور دقیق و رعایت مسائل اسکن و عکسبرداری می‌شد، عملیاتی شود.

وی در ادامه عنوان کرد: این موضوع از اواسط بهمن ماه سال گذشته شروع شد و کارگاه‌هایی در محل استان‌ها تجهیز شدند و آموزش‌های لازم ارائه شد و در حال حاضر تقریباً این موضوع به صورت صد در صدی در کشور انجام شد و کار ذخیره نهایی صورت گرفت.

خندانی در ادامه تصریح کرد: اگر اتفاقی برای دفاتر در سراسر کشور رخ دهد، امکان این موضوع در دفاتر اسناد رسمی وجود ندارد.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در ادامه اظهار کرد: قرار است در خصوص نحوه نگهداری این دفاتر نیز در تعامل با قوه قضائیه تصمیمگیری شود.

خبر در حال تکمیل است…

منبع: mehrnews-5720403

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار