اعتراض سفیر آمریکا به تعرض وزیر اسرائیلی به مسجدالاقصی

ایسنا نوشت: سفیر آمریکا در تل آویو یورش وزیر «امنیت ملی» رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی را به باد انتقاد گرفت و اعلام کرد، واشنگتن هیچ گونه تعرض به وضعیت موجود در قدس را نمی پذیرد.

اعتراض سفیر آمریکا به تعرض وزیر اسرائیلی به مسجدالاقصی

تام نایدز، سفیر آمریکا در اراضی اشغالی در اظهاراتی به وبسایت خبری واللا گفت: "ما علاقه‌مند به حفظ وضعیت موجود هستیم و هر اقدامی که مانع آن شود غیرقابل قبول است. ما این را به وضوح به دولت اسرائیل گفتیم".

مقصود از وضعیت موجود مدیریت اماکن مقدس در قدس شرقی از زمان تثبیت آن در دوره عثمانی است. وضعیت موجود در دوران قیمومیت بریتانیا بر فلسطین (۱۹۲۰-۱۹۴۷) و پس از آن در دوران اردن، و حتی پس از اشغال قدس شرقی توسط اسرائیل در سال ۱۹۶۷ ادامه یافت. وضعیت موجود به عنوان مثال تصریح می‌کند که مسجدالاقصی تنها مکان مقدس برای مسلمانان بوده و زیر نظر آنها مدیریت می شود.

فلسطینی‌ها رژیم صهیونیستی را متهم می‌کنند که با تقسیم زمانی و مکانی مسجد الاقصی بین یهودیان و مسلمانان به دنبال تغییر وضعیت موجود است و این رژیم از سال ۲۰۰۳ به شهرک نشینان یهودی اجازه داد تا به مسجدالاقصی حمله کنند.

پیش از این نیز یکی از اعضای حزب قدرت یهود به ریاست ایتامار بن گویر، وزیر «امنیت ملی» رژیم صهیونیستی گفت که این حزب برای تغییر وضعیت موجود در قدس تلاش خواهد کرد.

بن گویر صبح امروز سه شنبه ناگهان به صحن‌های مسجدالاقصی یورش برد، در حالی که پیش از آن اعلام کرده بود این کار را به هفته‌های بعد موکول می‌کند.

30310

منبع: khabaronline-1714731

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار