عربستان هزینه و شرایط حج را اعلام کرد

ایسنا نوشت: وزارت حج عربستان، ثبت‌نام حج را برای شهروندان ساکنِ این کشور درحالی آغاز کرد که هزینه حج تمتع ۲۰۲۳ (۱۴۰۲) و شرایط جدیدتری را برای این مناسک مذهبی اعلام کرد.

عربستان هزینه و شرایط حج را اعلام کرد

وزارت حج و عمره عربستان درحال حاضر ثبت‌نام حج را فقط برای شهروندان ساکن در داخل این کشور آغاز کرده و شرایطی را برای شرکت در حج پیش‌رو اعلام کرده است. این شرایط درحال حاضر مختص شهروندان عربستانی است و این کشور هنوز مقررات و محدودیت‌های احتمالی را برای حاجی‌های خارجی اعلام نکرده است.

وزارت حج و عمره عربستان همچنین اعلام کرده به‌زودی خدماتی را برای زائران حج که از خارج از این کشور درخواست می‌کنند، راه‌اندازی خواهد کرد. پیش‌بینی شده است حج ۲۰۲۳ پس از سه سال محدودیت با ظرفیت پیش از دوران کرونا برگزار شود. همچنین، رییس سازمان حج و زیارت کشورمان در سفری که این هفته به عربستان دارد، جزئیات بیشتر حضور زائران ایرانی در حج را معلوم خواهد کرد.

بنا بر اعلام وزارت حج و عمره عربستان، هزینه حج امسال برای "زائران داخل عربستان" از ۳۹۸۴ ریال سعودی (۱۰۶۰ دلار) آغاز می‌شود. گران‌ترین بسته با اسکان زائران در برج‌های شش گانه منا در نزدیکی جمارات تا ۱۱۴۳۵ ریال قیمت دارد. وزارت حج عربستان همچنین پرداخت هزینه حج را برای شهروندان خود در سه قسط امکان‌پذیر کرده است.

حداقل سن اعلام شده برای حجاج داخلی عربستان ۱۲ سال اعلام شده است.

زنان عربستانی همچنین می‌توانند بدون محرم یا خویشاوند مرد نزدیک در مناسک حج شرکت‌ کنند. عربستان تا کنون مقررات سختگیرانه‌ای در این باره داشته و در گذشته حتی محدودیت سنی برای زنان خارجی که قصد شرکت در حج را داشتند، تعیین کرده بود که بر آن اساس، زنانی که کمتر از ۴۵ سال داشتند بدون محارم نمی‌توانستند در حج تمتع شرکت کنند.

وزارت حج عربستان همچنین اولویت حج را به متقاضیانی داده است که هرگز حج را انجام نداده‌اند.

همچنین تاکید شده همه زائران باید واکسن کووید-۱۹ و واکسن مننژیت چهارگانه ACYW را دست‌کم ۱۰ روز قبل از مراسم حج تزریق کرده باشند.

با آن‌که عربستان هنوز شرایط حضور در حج ۲۰۲۳ را برای اتباع خارجی اعلام نکرده، اما به تجربه پیش‌بینی‌ می‌شود این شرایط به تمام زائران حج تعمیم داده شود.


311311

منبع: khabaronline-1716129

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار