نقشه گنج نازی‌ها یک کشور را بهم ریخت

ایسنا نوشت: نقشه‌ای قدیمی که گمان می‌رود جایی را نشان می‌دهد که سربازان آلمانی، گنجی به ارزش میلیون‌ها یورو را در طول جنگ جهانی دوم مخفی کرده‌اند، باعث جنب و جوش شکارچیان گنج در هلند شده است.

نقشه گنج نازی‌ها یک کشور را بهم ریخت

به نقل از رویترز، پس از انتشار نقشه‌ای توسط آرشیو ملی هلند، گروه‌هایی با فلزیاب و بیل به سمت مزارع اطراف روستای «اومیرن» در شرق کشور هلند سرازیر شده‌اند.

آرشیو ملی هلند می‌گوید: گمان می‌رود این نقشه مکانی را نشان می‌دهد که سربازان نازی چهار جعبه بزرگ پر از الماس، یاقوت، طلا، نقره و انواع جواهرات را که پس از انفجار در یک بانک در اوت ۱۹۴۴ غارت کرده بودند، پنهان کرده‌اند.

این نقشه از یک سرباز آلمانی و اندکی پس از جنگ و توسط موسسه‌ای به‌دست آمده که وظیفه‌ آن ردیابی سرمایه‌های آلمانی در هلند، پس از رهایی این کشور از اشغال نازی‌ها در سال ۱۹۴۵ میلادی است.

پرونده تحقیقاتی که حاوی این نقشه بوده است، این هفته در نهایت منتشر شد؛ چرا که حداکثر مدت ۷۵ سالی که می‌توانستند آن را محرمانه نگه دارند، به پایان رسیده بود.

منطقه اومیرن هلند

آن ماریکه سامسون، سخنگوی آرشیو ملی به رویترز گفته است: «اگرچه وجود این گنج هرگز به طور کامل تأیید نشده، اما مؤسسه در سال ۱۹۴۷ تلاش‌های ناموفق مختلفی را برای یافتن آن انجام داده است. ما به طور قطع نمی‌دانیم که گنج وجود داشته است یا خیر، اما موسسه بررسی‌های زیادی انجام داده و داستان را قابل اعتماد یافته است، با این حال آن‌ها هرگز آن را پیدا نکردند و اگر وجود داشته نیز ممکن است پیش از این، برداشته شده باشد. با این وجود، شانس اندک برای یافتن این گنجینه با ارزش، گنج‌یابان آماتور را منصرف نکرده است و آن‌ها دست به کار شده‌اند.»

«یان هنزن» ۵۷ ساله، که یکی از جستجوگران این گنجینه است، به رویترز گفت: «من گروه‌هایی از مردم را در همه جا می‌بینم که فلزیاب همراه دارند، مثل بسیاری از مردم، اخبار مربوط به گنج باعث شد به دنبالش بروم. فکر می‌کنم احتمال این‌که گنج پس از ۷۰ سال هنوز اینجا باشد، بسیار اندک است اما می‌خواهم شانسم را امتحان کنم.»

«کلاس تامس»، شهردار سابق منطقه اومیرن هلند که اکنون رییس بنیادی است که مالکیت زمین‌هایی را بر عهده دارد که این گنج در آن پنهان شده نیز گفته است که مردم از سراسر کشور به این منطقه آمده‌اند و نقشه‌ای با ردیفی از سه درخت و یک صلیب سرخ که محل گنج را نشان می‌دهد، تخیل جویندگان گنج را برانگیخته است.

او تاکید کرد: «هر کسی چیزی پیدا کند باید آن را به ما گزارش دهد، بنابراین خواهیم دید چه اتفاقی روی می‌دهد اما من انتظار ندارم که این کار آسانی باشد.»


310310

منبع: khabaronline-1716255

ارسال نظر