ولیعهد سعودی خطاب به انصارالله: یمن را بگیرید و به ما تضمین امنیتی بدهید

ایسنا نوشت: روزنامه الاخبار در یادداشتی نوشت، در حالی که انصارالله یمن اعلام کرده وضعیت نه صلح، نه جنگ را نمی‌پذیرد و دستور آمادگی نظامی داده، ولیعهد عربستان اعلام کرده، در صورت ارائه تضمین‌های امنیتی آماده خروج از یمن است.

ولیعهد سعودی خطاب به انصارالله: یمن را بگیرید و به ما تضمین امنیتی بدهید

در این یادداشت آمده است: "یمن همچنان در وضعیت نه صلح، نه جنگ قرار دارد، وضعیتی که صنعا اخیرا بارها و به طور مکرر اعلام کرده که آن را نمی پذیرد و متعهد شده که هر چه سریعتر به آن پایان دهد و تکلیف را مشخص کند: یا صلحی که در آن شروط دولت صنعا پذیرفته شده است، برقرار شود و یا جنگی که در آن می‌تواند شروط خود را تحمیل کند، شروع شود. در این وضعیت، لحن تهدیدآمیز انصارالله درباره تشدید درگیری ها بالا گرفته است و اظهارات مهدی المشاط، رئیس شورای عالی سیاسی یمن که از جبهه البرح در استان تعز گفت: «ما منتظر بازگشت جنگ در هر زمان هستیم و برای آن آماده‌ایم» اوج پیام هایی بود که در این زمینه ارسال شده است. از طرفی، همزمان عمان نیز از تلاش ها برای پیدا کردن راه حلی که طرف ها را راضی کند، دست نکشیده است.

در حالی که همچنان وضعیت رکود در یمن حاکم است و دو گزینه‌ تشدید تنش نظامی و حل و فصل مسالمت‌آمیز با سرعتی مشابه پیش می‌روند و شرایط مناسب برای هر دو وجود دارد، رهبری انصارالله تاکید می کند که طفره روی و خرید زمان بیشتر «به بهای حقوق و رنج مردم یمن» را نمی‌پذیرد و برای اینکه تهدید به از سرگیری درگیری‌ها صرفا به اظهاراتی مکرر بدون عملی کردن این تهدیدها تبدیل نشود و به واشنگتن و ریاض کمک نکند که چنین نتیجه گیری کنند که انصارالله عرضه عملی کردن تهدیدهایش را ندارد، عبدالملک الحوثی، رهبر این جنبش در دیدار با هیئت عمان که اخیرا به صنعا آمده بود، پیام های واضح و قاطعی ارسال کرد.

او خطاب به میهمانانش گفت: مردم یمن دیگر از گرسنگی نمی‌میرند. ما از همه توان خود برای رفع محاصره مردم یمن و بهره‌مندی از منابع و ثروت آنها استفاده می‌کنیم.

در همین راستا، منابع مشخص در صنعا در گفتگو با الاخبار گفتند، همزمان با این پیام های صریح الحوثی، به نیروهای نظامی مربوطه سیگنال آمادگی کامل داده شده است. برخی از تحرکات در چارچوب این آمادگی هم عمدا نشان داده شده تا دشمن رصد کند و بداند که صنعا جدی است و تهدیدهایش پوچ نیست. همین منابع تأکید می‌کنند که این بار در صورت عدم پاسخ رضایت بخش به «مطالبات بشردوستانه» و در نتیجه تشدید اوضاع، نبرد کیفی خواهد بود و همه عرصه ها از جمله دریای سرخ، باب المندب، آرامکو در عمق عربستان و همچنین عمق امارات را شامل می‌شود.

با توجه به اینکه زمان رو به اتمام است و انصارالله هم تاکید می کند که تا ابد منتظر راه حل نخواهد ماند، چهار مرحله ثبت شده است که می‌توان قبل از فشار دادن ماشه در چارچوب «آخرین آمادگی ها» قرار داد:

۱- تکمیل آمادگی نظامی لازم، ۲- موضع سیاسی قاطع رهبری انصارالله، ۳- بازدید مهدی المشاط، فرمانده کل قوا و رئیس شورای عالی سیاسی یمن از جبهه های نظامی، ۴- تظاهرات ملت یمن در استان صنعا و سایر استان ها با شعار "محاصره، جنگ است" که به معنای اعطای مشروعیت مردمی به درگیری در آینده است.

توپ اکنون در زمین عربستان است چرا که صنعا معتقد است محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی می‌تواند به بسیاری از پرسش ها پاسخ دهد. امروز عربستان پس از موفقیت همسایه کوچکتر خود قطر در سازماندهی جام جهانی فوتبال که به الگوی "موفق" و رقابتی که امارات؛ دیگر همسایه و شریک ریاض در جنگ یمن در سطح اقتصادی و تجارت جهانی ارائه می کند، اضافه می شود، بر این تصور است که "جنگش" در واقع "جنگ منابع و اقتصاد" است. این امر به عنوان مثال در سخنان عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان در اکتبر گذشته در حاشیه یکی از فعالیت های «استراتژی ملی صنعت» که توسط بن سلمان راه اندازی شد، مشهود بود، وقتی که گفت: ما ۴۰ سال را تلف کردیم، در این مدت می توانستیم در زمینه صنعت همانند چین و هند باشیم، اما تصمیم گرفتیم زمان دیگری را تلف نکنیم.

با این حال، «یمن پس از جنگ» به عنوان یک مانع بزرگ برای توسعه پروژه بن سلمان برای تبدیل عربستان سعودی به یک مرکز تجارت جهانی است، علاوه بر این، همه رهبران سعودی به این باور رسیده اند که دیگر نمی توانند یمن را تحت سلطه خود قرار دهند، آنها اذعان دارند که این کشور به ویژه در سایه نقشه گروه هایی که توسط هشت سال جنگ تشکیل شده‌اند، از مدار خود خارج شده است.

نشانه های این باور رهبران سعودی در مذاکرات اخیر درباره تمدید آتش بس به وضوح دیده می شود، چرا که به گفته منابع بالا، دولت صنعا چهار موضوع اصلی را برای ریاض مطرح کرده و این کشور نیز موافقت اولیه خود را اعلام کرده است مشروط بر اینکه مفصل درباره آنها مذاکره شود. این چهار موضوع عبارتند از: رفع محاصره، عدم مداخله در امور داخلی یمن، پرداخت غرامت و خروج از یمن. در مقابل عربستان نیز تضمین هایی را مطالبه کرده مبنی بر اینکه یمن تهدیدی برای ریاض و امنیت آن نباشد. انصارالله هم اعلام کرده اگر این مساله به پایبندی به نتایج مذاکرات درباره دستیابی به راه حل نهایی برای جنگ یمن منجر شود، آماده است تا این نگرانی امنیتی ریاض را برطرف کند.

اما در این میان آمریکا روی عربستان تاثیر بیشتری دارد زیرا دولت جو بایدن کاملا خواهان وضعیت نه صلح، نه جنگ است زیرا اولا از این وضعیت سود می برد، ثانیا می خواهد یمن را به عنوان برگ برنده برای اخاذی در تنش میان خود و بن سلمان نگهدارد. بر این اساس، ولیعهد باید راه حل های مناسبی برای مشکل خود با دولت بایدن بیابد و سپس شرایط بهینه را برای موفقیت برنامه های خود برای آینده عربستان فراهم کند. در این میان، آخرین اطلاعات دریافتی از صنعا حاکی از آن است که اکنون کارها به مراحل نهایی از مذاکرات رسیده است. چرا که ریاض همچنان به ارسال سیگنال های مثبت در خصوص تعهد خود به اجرای توافقات به ویژه در خصوص پرونده غرامت ادامه می دهد و به همین منظور دولت مستعفی یمن را از اقدامات اقتصادی در چارچوب تلقی «انصارالله» به عنوان یک جنبش تروریستی باز داشته است. در مقابل گروه های تحت حمایت عربستان و امارات که اخیرا گروه های تحت حمایت قطر نیز به آنها پیوسته اند در سراسر یمن تلاش می کنند مواضع خود را تثبیت، کارت های خود را تقویت و یک واقعیت جدیدی را خلق کنند که ممکن است در صورت توقف جنگ یا از سرگیری آن مورد استفاده قرار بگیرد."

310310

منبع: khabaronline-1716322

ارسال نظر