اولیانوف: دخالت آمریکا در امور داخلی ونزوئلا هم شکست خورد

مهر نوشت: نماینده روسیه در سازمان‌ های بین‌ المللی در وین امروز با انتشار پیامی تصریح کرد: دخالت آمریکا در امور داخلی ونزوئلا هم شکست خورد؛ آیا واشنگتن درس می گیرد؟

اولیانوف: دخالت آمریکا در امور داخلی ونزوئلا هم شکست خورد

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌ های بین‌ المللی در وین امروز شنبه در خصوص تحولات اخیر در کاراکاس درا رتباط با شکست اخیر آمریکا در ونزوئلا اعلام کرد: تلاش دیگری از آمریکا برای مداخله در زندگی سیاسی داخلی کشوری مستقل و دارای حق حاکمیت (در این مورد، ونزوئلا) با شکست به پایان رسید.

نماینده روسیه در سازمان‌ های بین‌ المللی در وین در این باره نوشت: آیا واشنگتن درس می گیرد؟ شک دارم.

مخالفان دولت قانونی ونزوئلا هفته گذشته دولت خودخوانده خود به سرکردگی «خوان گوایدو» را که در ژانویه ۲۰۱۹ تشکیل شده بود، منحل کردند.

قانونگذاران ونزوئلایی با ۷۲ رأی موافق، ۲۹ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع پایان ریاست‌ جمهوری خودخوانده گوایدو از تاریخ ۴ ژانویه به بعد را تصویب کردند.

این در حالی است که خوان گوایدو چندی پیش اعلام کرده بود که مخالفان، تصمیم گیری پیرامون پایان دادن به دولت خودخوانده تحت سرکردگی وی را به سوم ژانویه موکول کرده اند.

مردم ونزوئلا در انتخابات ریاست‌ جمهوری ۲۰۱۹ برای بار دوم «نیکلاس مادورو» را به عنوان رئیس‌جمهور منتخب این کشور انتخاب کردند. اما آمریکا و کشورهای غربی با وجود پیروزی مادورو و کسب اکثریت آرا، خوان گوایدو، رقیب غرب‌گرای او را به عنوان رئیس‌ جمهور منتخب ونزوئلا اعلام و تحریم‌ هایی را علیه دولت و مردم ونزوئلا اعمال کردند.

خوان گوایدو که در انتخابات مردمی شکست خورده بود، پس از پیروزی مادورو با تظاهرات خیابانی و تشویق هوادارانش به آشوب‌ های مداوم، به دنبال سرنگونی دولت قانونی مادورو بود، اما در نهایت مادورو با کمک ارتش و حمایت‌ های مردمی توانست گوایدو را منزوی و قدرت خود را تثبیت کند.

«جان بولتون» مشاور امنیت ملی دولت ترامپ اواخر تیرماه امسال در گفتگویی تلویزیونی آشکارا به نقش خود در طرح‌ریزی کودتا در کشورهای خارجی اعتراف کرده بود

جان بولتون در گفت‌وگو با شبکه سی‌ ان‌ ان گفته بود: به عنوان کسی که در برنامه‌ریزی کودتا نه در اینجا (آمریکا) بلکه در برخی جاهای دیگر مشارکت داشتم می‌گویم که این اقدام (کودتا) نیازمند کار و وقت زیاد است.

این اظهارنظر بی‌سابقه و رسمی مقام ارشد دولت پیشین آمریکا پس از آن بیان شد که مجری سی‌ان‌ان خطاب به جان بولتون گفت ناآرامی‌ها و شورش‌های ۶ ژانویه پارسال به نوعی تلاش برای کودتا علیه جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۲ بود.

آمریکا سابقه‌ ای طولانی در انجام کودتا در کشورهای دیگر دارد، اما معمولاً مقامات این کشور هیچ‌گاه این‌گونه رسماً و آشکارا به نقش‌شان در انجام کودتا در کشورهای دیگر اعتراف نمی‌کنند.

310310

منبع: khabaronline-1716407

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار