ایران: سازمان ملل جای قلدری رژیم اسرائیل نیست

ایرنا نوشت: کاردار سفارت ایران در لندن در واکنش به عصبانیت و موضع‌گیری تند رژیم صهیونیستی نسبت به سخنان دبیرکل سازمان ملل متحد درباره جنایات وحشیانه این رژیم علیه مردم بی‌دفاع فلسطین، تصریح کرد که سازمان ملل جای قلدری رژیم اسرائیل نیست.

سید مهدی حسینی متین روز چهارشنبه با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: قلدری عادت همیشگی بچه لوس غرب، یعنی رژیم اسرائیل است.

وی با بیان اینکه «کنار گذاشتن این عادت، برای صهیونیست‌ها با ۷۵ سال سابقه ظلم و ستم و قلدری علیه فلسطینیان وحشتناک است» تصریح کرد که دبیرکل سازمان ملل متحد نباید مورد قلدری قرار گیرد.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل دیروز (سه شنبه) همزمان با هجدهمین روز از درگیری ها میان گروه‌های مقاومت فلسطین و رژیم اسرائیل، طی سخنانی در نشست شورای امنیت، تاکید کرد: «حملات حماس بی‌دلیل انجام نگرفته است و هیچ طرفی در یک نزاع مسلحانه فراتر از قوانین بین‌المللی بشردوستانه نیست».

گوترش در این نشست هشدار داد: وضعیت خاورمیانه به صورت ساعتی وخیم تر می شود. جنگ در غزه بیداد می کند و خطر گسترش آن در سراسر منطقه وجود دارد. تفرقه و اختلاف جوامع را نابود می کند. تنش یک تهدید است. با این حال، اصل احترام و حمایت از غیرنظامیان باید رعایت شود.

دبیرکل سازمان ملل گفت: «من اقدامات وحشتناک و بی‌سابقه هفتم اکتبر حماس در اسرائیل را به صراحت محکوم کرده‌ام. هیچ چیز نمی تواند قتل عمدی، مجروح کردن و ربودن غیرنظامیان یا شلیک راکت را توجیه کند. با همه گروگان ها باید رفتاری انسانی کرد و آنها بلافاصله و بدون قید و شرط آزاد شوند».

اما آنچه باعث خشم اسرائیلی ها شد، این بخش از اظهارات گوترش بود که تصریح کرد: «مهم است که بدانیم حملات حماس در خلاء و ناگهانی رخ نداده است. مردم فلسطین ۵۶ سال در معرض اشغال خفه کننده قرار گرفته اند. سرزمین آنها به طور پیوسته توسط شهرک ها بلعیده و گرفتار خشونت شده است. اقتصاد آنها خفه شده؛ مردم آنها آواره و خانه هایشان ویران شده است. امید آنها به یک راه حل سیاسی برای حل مشکلات آنها نابود شده است».

گوترش تاکید کرد: «اما نارضایتی مردم فلسطین نمی تواند حملات وحشتناک حماس را توجیه کند. این حملات وحشتناک نمی تواند مجازات دسته جمعی مردم فلسطین را توجیه کند. جنگ ها قانون دارند. ما باید از همه طرف ها بخواهیم که به تعهدات خود در چارچوب بین المللی پایبند باشند و به آنها احترام بگذارند. در اجرای عملیات نظامی مراقب باشند تا از جان غیرنظامیان محافظت کنند و به بیمارستان ها احترام بگذارند و از آنها محافظت کنند و از حمله به تاسیسات سازمان ملل که به بیش از ۶۰۰ هزار نفر فلسطینی پناه داده اند احترام بگذارند».

بلافاصله پس از این سخنان گوترش درباره دلایل عملیات حماس در هفتم اکتبر، الی کوهن وزیر خارجه رژیم اسرائیل نیز در نشست امنیت درباره غزه در سخنانی شدید اللحن علیه گوترش خطاب به وی گفت: «آقای دبیرکل شما در چه دنیایی زندگی می کنید؟ قطعا این دنیای ما نیست».

وزیر خارجه رژیم صهیونیستی با طرح این ادعا که اسرائیل در این جنگ با نابودی حماس، «پیروز» خواهد شد، گفت: «مخالف برقراری آتش‌بس با کسانی هستیم که برای کشتن اسرائیلی‌ها قسم خورده‌اند. ما آغازگر نبودیم و این جنگ بر ما تحمیل شده است».

وزیر خارجه اسرائیل در واکنش شدید به موضع دبیرکل سازمان ملل متحد درباره غزه گفت که در اعتراض به این موضع دبیرکل سازمان ملل، با گوترش دیدار نخواهد کرد.

در همین حال، گلیعاد اردان سفیر و نماینده اسرائیل مدعی شد که گوترش «شایستگی رهبری و دبیرکلی سازمان ملل را ندارد و باید به سرعت استعفا دهد».

وی ادعا کرد: «گفت‌وگو با این افراد که با عاملان جنایات علیه «اسرائیلی‌ها» همدردی می‌کنند، هیچ فایده‌ای ندارد.»

311311

منبع: khabaronline-1829105

ارسال نظر