باقری: قطعنامه شب گذشته شورای امنیت یک پیروزی برای جریان مقاومت است

ایسنا نوشت: معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تصویب قطعنامه «وقفه‌های بشردوستانه» در شورای امنیت سازمان ملل در ارتباط با غزه گفت:این قطعنامه از آن جهت که برخی مطالباتی که آمریکایی‌ها در قطعنامه‌های قبلی دنبال می‌کردند و در این قطعنامه نبود؛ یک نوع موفقیت و برتری در صحنه سیاسی و بین‌المللی برای جریان مقاومت‌ محسوب می‌شود .

باقری: قطعنامه شب گذشته شورای امنیت یک پیروزی برای جریان مقاومت است

علی باقری کنی با بیان اینکه بعد از ۴۰ روز، شب گذشته قطعنامه وقفه‌های بشردوستانه در شورای امنیت مجمع عمومی سازمان ملل در ارتباط با تحولات اراضی اشغالی و حمله رژیم صهیونسیتی به غزه تصویب شد، گفت: پیش از این قطعنامه‌های دیگری در ارتباط با این تحولات در شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح شده بود ولی این قطعنامه‌ها تصویب نشده بود و عموما از سوی آمریکایی‌ها وتو شده بود و تصویب این قطعنامه در شب گذشته یک پیروزی برای جریان مقاومت و شکست برای آمریکایی‌ها است .

وی با بیان اینکه به علت فشار افکار عمومی و حساسیت آنها در ارتباط با جنایت‌های رژیم صهیونسیتی در غزه این بار آمریکایی‌ها این قطعنامه را وتو نکردند، ادامه داد : در قطعنامه‌های قبلی ،آمریکایی‌ها تاکید داشتند که اقدام حماس را تروریستی بدانند ولی در این قطعنامه به این موضوع اشاره نشده است و این یک ناکامی بزرگ برای آمریکایی‌هااست‌

باقری با بیان اینکه آمریکایی‌ها به این قطعنامه رای ممتنع دادند و آن را وتو نکردند،گفت: این که شورای امنیت سازمان ملل متحد بعد از ۴۰ روز این قطعنامه را تصویب کرده است و در واقع بعد از ۴۰ روز در راستای انجام وظیفه خود که تامین امنیت و صلح است عمل کرده بیانگر کاستی در عملکرد سازوکارهای بین‌المللی است در حالی که در این ۴۰ روز کشتارهای وحشیانه‌ای از سوی رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه انجام می‌شد.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه در این قطعنامه منتهای خواست جریان مقاومت حاصل نشده است ، گفت: دیگر سو برخی از مطالباتی که آمریکایی‌ها در قطعنامه‌های قبلی دنبال می‌کردند در این قطعنامه بیان نشده است واین یک ناکامی برای آمریکایی‌ها و یک نوع موفقیت و برتری در صحنه سیاسی و بین‌المللی برای جریان مقاومت محسوب می‌شود.

معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخشی دیگر از صحبت‌های خود با اشاره به راهپیمایی‌های برگزار شده در کشورهای مختلف در حمایت از مردم فلسطین و محکومیت جنایت‌های رژیم صهیونسیتی گفت : اینکه مردم جهان به خاطر حمایت از فلسطین بیرون می‌آیند، به این دلیل است که همه مرزهای جنایت را این رژیم زیر پا گذاشته است. مردمی که انسانیت برایشان معیار است، این سبوعیت را تحمل نخواهند کرد.

باقری تاکید کرد : طبق مقررات بین‌الملل بیمارستان مجروح و مصدوم مصون از تعرض هستند اما آنان بیمارستان را می‌زنند و اینها را مردم جهان می‌بینند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص رفتار دولت‌ها در قبال تحولات اراضی اشغالی گفت: دولت‌هایی با رژیم صهیونسیتی قطع رابطه کرده‌اند و تعدادی از دولت‌ها نیز سفرای خود را فراخواندند.

باقری در بخشی دیگر از صحبت‌های خود در این ارتباط افزود :چند هفته پیش یک قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل در حمایت از مردم فلسطین به تصویب رسید. وقتی به ترکیب ارای اروپایی‌ها به این قطعنامه دقت می‌کنید با یک مسئله عجیب مواجه می‌شوید. مثلا یک کشوری مثل فرانسه به این قطعنامه رای مثبت می‌دهد. آلمان رای ممتنع می‌دهد. این وضعیت نشان دهنده سردرگمی غربی‌هاست. در طرف مقابل کشورهای عربی و اسلامی به یک وحدت نگاه رسیده اند .

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این سوال که آیا عملیات طوفان الاقصی کاری کرده که نبردحق و باطل بیشتر نمود بیرونی پیدا کند، گفت: ما در صحنه بین‌المللی چند مسئله داریم. یکی مقابله امریکا با چین است. دومی مقابله امریکا با روسیه است و یکی دیگر مسئله رژیم صهیونسیتی است. وقتی به این سه مسئله نگاه می‌کنید، می بینید امریکایی‌ها در جهت ضعف قرار دارند. در این هماوردی هم روسیه و هم چین سمت فلسطین هستند و طرف امریکا نیستند. مواجهه انان جدی است. در اوکراین امریکایی‌ها هزینه کردند اما چه آینده‌ای در آینده اوکراین دارند! هیچ آینده‌ای ندارند.

باقری گفت : قرار است سران بریکس اجلاسی را درباره فلسطین برگزار کنند. این نشان می‌دهد این جبهه بندی دارد فاصله خود را با آمریکا زیاد می‌کند. تمام سازوکارها اکنون با فاصله از آمریکا ایستادند. من می‌گویم آرایش دولت‌ها در عرصه سیاسی به گونه‌ای است که حامی اسرائیل نیستند و از موضع مقاومت دفاع می‌کنند. فضای بعد از طوفان الاقصی این است که با یک آرایش جدید سیاسی راهبردی مواجهیم که آمریکا و اسرائیل در موضع برتر نیستند.

وی اظهار کرد: رژیم صهیونیستی اکنون در دو راهی باخت- باخت قرار گرفته است.

باقری در این گفت وگوی تلویزیونی تاکید کرد: جبهه‌ای که آمریکا و اسرائیل در آن قرار دارند آینده روشنی در منظومه سیاسی دنیا ندارد.

وی همچنین در بخشی دیگر از صحبت های خود به تشریح برخی از اقدامات سیاسی و دیپلماتیک جمهوری اسلامی در ۴۰ روز گذشته در قبال مسئله فلسطین و تلاش برای توقف جنایت‌های رژیم صهیونسیتی در غزه و کرانه باختری پرداخت .

310310

منبع: khabaronline-1837764

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار