جنگ هوایی مخفیانه صهیونیست‌ها در غزه و کرانه باختری

ایسنا نوشت: منتقدان حملات رژیم صهیونیستی می‌گویند حجم عظیم حملات هوایی این رژیم در مناطق پرجمعیت غزه به شدت نگران کننده است. در هفته اول جنگ، ارتش صهیونیستی ۶۰۰۰ بمب روی غزه پرتاب کرد. در سال ۲۰۱۹، ایالات متحده در طول یک سال، ۷۴۰۰ بمب در کل افغانستان پرتاب کرد.

جنگ هوایی مخفیانه صهیونیست‌ها در غزه و کرانه باختری

شبکه خبری ان.بی.سی در گزارشی می‌نویسد: پروفسور جانینا دیل، یکی از مدیران مؤسسه اخلاق، حقوق و درگیری‌های مسلحانه دانشگاه آکسفورد، با اشاره به تعداد حملات هوایی و شهادت ۱۳۰۰۰ فلسطینی و اظهارات مقامات صهیونیست که به گفته او نشان می‌دهد آنها معتقدند که همه غیرنظامیان فلسطینی مستحق حمایت نیستند، می‌گوید: اسرائیل قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند.

دیل گفت: «اگر این سه مورد را با هم در نظر بگیریم، واقعاً دشوار است که باور کنیم همه حملات هوایی در غزه با قوانین بشردوستانه بین‌المللی مطابقت داشتند.»

ارتش صهیونیستی از زمان افشای تعداد حملات هوایی که در هفته اول جنگ انجام داده، از بیان تعداد بمباران‌ها خودداری کرد. یک مقام صهیونیست که خواست نامش فاش نشود، گفت: بسیاری از حملات در غزه توسط هواپیماهای بدون سرنشین انجام شده است.

دیده‌بان حقوق بشر ارتش صهیونیستی را به «حملات مکرر و غیرقانونی به مراکز درمانی» متهم کرد و گفت که آنها «باید به عنوان جنایات جنگی مورد بررسی قرار گیرند.»

در همین حال، دولت بایدن اطلاعات کمی در مورد صحت حملات هوایی اسرائیل ارائه کرده است، در حالی که از نزدیک حملات روسیه را که منجر به کشته شدن غیرنظامیان اوکراینی می‌شود، زیر نظر گرفته و محکوم کرده است. با ناتوانی بازرسان جنایات جنگی و روزنامه نگاران بین المللی در غزه، مقامات سازمان ملل و محققان داده‌های منبع باز می‌گویند که جزئیات کامل عملیات بمباران اسرائیل تا حد زیادی ناشناخته مانده است. محققی که نخواست نامش فاش شود، گفت: «این واقعاً مشکل است. گفتنش سخت است.»

جنگ وحشتناک است

دو خلبان هواپیمای بدون سرنشین اسرائیلی در گفتگو با ان بی سی نیوز از صحبت درباره اهداف خاص خودداری کردند، اما به نظر می‌رسد حملات اسرائیل در غزه بر دو چیز متمرکز شده است: تضعیف توانایی‌های حماس، مانند پرتاب موشک و کشتن رهبران ارشد حماس.

خلبانان گفتند که از مناقشات در مورد حملات هوایی اسرائیل آگاه هستند. یکی از آنها گفت: «جنگ وحشتناک است. پر از هرج و مرج است. ما بخشی جدایی ناپذیر از نبرد و میدان نبرد هستیم. ما مسئولیت کامل هر چیزی را که پیش می‌آید به عهده می‌گیریم.»

حملات در کرانه باختری

حملات هواپیماهای بدون سرنشین به غزه محدود نمی‌شود. روز شنبه، ان بی سی نیوز از ساختمان آسیب دیده حزب فتح تشکیلات خودگردان فلسطین در اردوگاه آوارگان بلاطه، نزدیک نابلس، در کرانه باختری بازدید کرد. به نظر می رسد حمله هواپیمای بدون سرنشین روز جمعه سوراخی در سقف آن ایجاد کرده است. ارتش اسرائیل مدعی است که «مخفیگاه مورد استفاده تروریست‌ها» را هدف قرار داده است.

مردم می‌گویند پنج نفر در این بمباران کشته شدند. به گفته شاهدان یکی از آنها مردی بود که در حال قدم زدن در کنار ساختمان بود. دیگری یک پسر ۱۵ ساله بود که در داخل ساختمان جان باخت. مادرش گفت که او در خانه پدربزرگش بوده و قبل از وقوع حمله به ساختمان رفته است.

روز شنبه، اجساد شهدا با پرچم پوشانده و تشییع شد. در هنگام تشییع جنازه یک پهپاد در حال پرواز بر فراز مردم دیده می‌شد. مردی گفت: «حتی پس از بمباران، هنوز هم در اطراف پرسه می‌زنند. همه چیز را در منطقه زیر نظر دارند.»

جنگ هوایی مخفیانه صهیونیست‌ها در غزه و کرانه باختری؛ « آنها هرگز آسمان را ترک نمی‌کنند»

من بچه‌ها را می‌بینم

برای پرواز یک پهپاد مسلح به دو نفر نیاز است: خلبان هواپیمای بدون سرنشین و نفر دوم که با «توپ» کار می‌کند و اطلاعات و تصاویر سیگنال‌ها را مدیریت می‌کند. مقامات ارتش صهیونیستی به ان بی سی دسترسی انحصاری به پنج ویدئو را دادند که نشان می‌داد خلبانان پهپاد اسرائیلی در هفته‌های اول جنگ، اهداف احتمالی غزه را دیده‌اند.

در این ویدئوها، دو خلبان ارتش اسرائیل در مورد حمله یا عدم حمله صحبت می کنند. آنها در مورد افراد صحبت می کنند: «حداقل شش یا هفت نفر با لباس سیاه در محوطه مدرسه سرگردان هستند. یک، دو، سه، چهار، پنج، شش، هفت» یک خلبان ارتش اسرائیل به زبان عبری شمارش می کند.

ویدئوی سیاه و سفید تصاویر خاکستری تیره‌ای را نشان می‌دهد که به نظر می‌رسد افرادی روی زمین در حال حرکت هستند. یکی دیگر از خلبانان ارتش اسرائیل به منطقه‌ای اشاره می‌کند که در معرض دید قرار می گیرد و به زبان عبری می گوید: من تخمین می زنم که حداقل ۱۰ مورد اینجا وجود دارد، حتی ۲۰ یا ۳۰.

در فیلم دوم، یک خلبان ارتش اسرائیل می‌گوید:«من بچه ها را درست در کنار ساختمان می بینم.» بعداً در ویدیو، خلبان دیگری می پرسد: «می توانید به من نشان دهید بچه ها کجا هستند؟» خلبان اول پاسخ می دهد: «حالا از دید ما خارج شده است. ما نمی توانیم ببینیم، اما در منطقه ای که من علامت گذاری می کنم، در آن فضا، افراد زیادی از جمله کودکان هستند.»

اصول جنگ

ژنرال ارتش ایالات متحده، پل لوشنکو، یکی از نویسندگان کتاب آتی «مشروعیت جنگ هواپیماهای بدون سرنشین: ارزیابی ادراک عمومی»، پنج ویدیوی پهپادهای اسرائیلی را برای ان بی سی نیوز بررسی کرد. او با اشاره به غزه گفت: «اول و مهمتر از همه، این یک کار پیچیده است که براساس نوع میدانی که ما در آن فعالیت می کنیم، تنظیم شده است. شما می توانید ببینید که منطقه چقدر شلوغ است. قوانین بین المللی بشردوستانه سربازان را ملزم به رعایت اصول تمایز (بین غیرنظامیان و رزمندگان)، تناسب (استفاده از نیروی متناسب) و ضرورت نظامی (نیاز به دستیابی به یک هدف نظامی مشروع) می کند. این قوانین هم برای عملیات زمینی و هم برای حملات هوایی از جمله حملات هواپیماهای بدون سرنشین اعمال می‌شود. لوشنکو گفت که حملات هواپیماهای بدون سرنشین انجام شده توسط اسرائیل به احتمال زیاد منجر به تلفات غیرنظامیان شده است.

جنگ هوایی مخفیانه صهیونیست‌ها در غزه و کرانه باختری؛ « آنها هرگز آسمان را ترک نمی‌کنند»

او افزود: اشتباه نکنید: قوانین بین‌المللی بشردوستانه برای به حداقل رساندن خسارات جانبی به ویژه کشتار زنان و کودکان وضع شده است. اما در صورتی که شما یک هدف نظامی مهم داشته باشید، مانع از آن نمی شود!»

اخلاق‌دانان، اساتید و کارشناسان اسرائیلی مدعی هستند که حقوق بشر بین‌المللی در عملیات ارتش اسرائیل اعمال می‌شود. یکی از نویسندگان منشور اخلاقی ارتش اسرائیل، موشه هالبرتال، مشاور ارتش می‌گوید که این کدها در مورد هواپیماهای بدون سرنشین نیز اعمال می‌شود. هالبرتال، استاد دانشگاه عبری و دانشکده حقوق دانشگاه نیویورک می‌گوید: پهپادها توسط انسان‌ها اداره می شوند و آنها باید در حین کار با پهپاد مراقب باشند. دیل، استاد دانشگاه آکسفورد نگران است که فرماندهان ممکن است به شدت به حملات هواپیماهای بدون سرنشین تکیه کنند تا تلفات نیروهای خود را به حداقل برسانند. آنها همچنین ممکن است حملاتی را انجام دهند که روی زمین انجام نمی دهند. عیب این است که آن‌ها به فرماندهان این تصور را می‌دهند که... می‌توانند هر جایی را هدف قرار دهند و بنابراین ممکن است گاهی اهدافی را در دسترس قرار دهند که در غیر این صورت مورد حمله قرار نمی‌گرفتند».

از نظر آنها جنبه اخلاقی و قانونی این است که فرمانده نیروهای خود را از آسیب دور نگه دارد.

جنگ کثیف است

خلبانان پهپاد اسرائیلی به خطرات حملات خود اذعان دارند. یکی گفت: می توانم بگویم که جنگ کثیف است

حجاج، روزنامه‌نگار فلسطینی در جنوب غزه می‌گوید: مردم از اتفاقات بعدی بیم دارند. به نظر می‌رسد اهداف بزرگ‌تر مانند ساختمان‌ها با بمب‌های اف-۱۶ اسرائیلی یا هواپیماهای دیگر مورد اصابت قرار می‌گیرند. اما پهپادها همچنان به چرخش خود در بالای سر مردم ادامه می‌دهند و صدایشان مدام به گوش می‌رسد. سر و صدا مانع خواب ما می شود، ما را از صحبت کردن و خوب شنیدن باز می دارد. آنها هرگز آسمان را ترک نمی‌کنند.

310310

منبع: khabaronline-1839957

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار