باقری کنی در تایلند: عملیات حماس واکنش طبیعی فلسطینی‌ها به ۷۵سال اشغالگری بود

ایرنا نوشت: معاون سیاسی وزیر خارجه گفت: شروع بحران در سرزمین های اشغالی از حوادث ۱۵ مهر (۷ اکتبر) نبود و حمله حماس، واکنش طبیعی و قانونی فلسطینی ها به ۷۵سال اشغال سرزمین آنان از سوی رژیم صهیونیستی بود.

باقری کنی در تایلند: عملیات حماس واکنش طبیعی فلسطینی‌ها به ۷۵سال اشغالگری بود

علی باقری کنی معاون سیاسی وزیر امور خارجه، با هدف گفتگو و تبادل نظر در خصوص مسائل مختلف دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی و ارتقای بیش از پیش روابط با تایلند به این کشور سفر کرد.

باقری در ابتدای این سفر کوتاه و فشرده با شرکت در نشست مطبوعاتی در سفارت ایران در بانکوک در روز دوم آذر ۱۴۰۲ به سوالات خبرنگاران پر تعداد رسانه های مختلف تصویری، مکتوب و مجازی پاسخ داد.

مهم ترین موضوع در بین سوالات خبرنگاران، تهاجم رژیم صهیونیستی به غزه و آزادی اسرای تایلندی در اختیار حماس بود. سلامتی اسرای تایلندی و بازگشت آنان به وطن به دغدغه مهم دولت و ملت تایلند تبدیل شده است.

باقری در پاسخ اعلام کرد که شروع بحران در سرزمین‌های اشغالی از حوادث ۱۵ مهر (۷ اکتبر) نبود و حمله حماس، واکنش طبیعی و قانونی فلسطینی‌ها به ۷۵ سال اشغال سرزمین آنان از سوی رژیم صهیونیستی بود.

معاون وزیر خارجه با اشاره به نگرانی ایران در مورد سرنوشت اسرای خارجی به ویژه تایلندی در غزه، تاکید کرد که این موضوع در دستور کار سفر وزیر خارجه ایران به لبنان و قطر قرار دارد.

گفتنی است این نشست مطبوعاتی، پوشش گسترده‌ای در حوزه رسانه‌ای تایلند داشت و بسیاری از رسانه‌های این کشور همچنان اخبار این جلسه را منعکس می کنند.

معاون وزیر خارجه پس از نشست مطبوعاتی، با مقامات عالیرتبه تایلندی شامل رئیس مجلس ملی، معاون نخست وزیر و وزیر خارجه، سرپرست شورای امنیت ملی و معاون وزیر خارجه دیدار کرد.

در این دیدارها، طرفین با اشاره با روابط دوستانه و طولانی دو کشور در طول چهار قرن گذشته بر ضرورت گسترش هرچه بیشتر روابط در همه زمینه ها به ویژه در حوزه‌های اقتصادی و گردشگری تاکید کردند.

نشست باقری با سرپرست شورای امنیت ملی تایلند در ساختمان شورای امنیت ملی در بانکوک با حضور سفیر ایران در تایلند و اعضای هیئت اعزامی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

معاون وزیر خارجه در این دیدار، آمادگی ایران را برای تبادل تجربیات با تایلند در زمینه های مبارزه با تروریسم، افراط گرایی، قاچاق انسان و مواد مخدر اعلام کرد.

دو طرف همچنین برای سفر دبیرکل شورای امنیت ملی تایلند به تهران و سفر همتای ایرانی او به بانکوک توافق کردند.

دیدار بعدی با معاون نخست وزیر و وزیر خارجه تایلند برگزار شد. طرفین در این نشست بر اهمیت مردم، نخبگان و بخش خصوصی در گسترش روابط دوجانبه تاکید کردند. همچنین طرف تایلندی برای برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور اعلام آمادگی کرد.

در ادامه، دعوت رسمی وزیر خارجه ایران از طرف تایلندی برای سفر به تهران به وزیر خارجه تایلند اعلام شد.

وزیر خارجه تایلند با تاکید بر اهمیت ارتقای روابط اقتصادی از سفر مدیر کل منطقه ای وزارت خارجه این کشور به همراه گروهی از تجار تایلندی به ایران در ژانویه ۲۰۲۴ خبر داد. وی همچنین از تلاش های ایران برای کمک به آزادی اسرای تایلندی قدردانی کرد.

باقری در ادامه برنامه فشرده سفر خود در ضیافت ناهاری به میزبانی معاون وزیر خارجه تایلند شرکت کرد. معاون وزیر خارجه ضمن قدردانی از تایلند به دلیل نپیوستن به جریان ضد ایرانی در شورای حقوق بشر و مجمع عمومی، آمادگی ایران را برای گفتگو های گسترده حقوق بشری با تایلند اعلام کرد.

دیدار باقری با رئیس مجلس ملی تایلند با حضور سفیر ایران و اعضای هیئت اعزامی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در ساختمان مجلس در بانکوک برگزار شد. رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و تایلند، مشاور عالی رئیس مجلس و تعدادی از نمایندگان نیز در این جلسه حضور داشتند.

باقری با تاکید بر اهمیت روابط مجالس دو کشور برای ایران، به نیابت از رئیس مجلس شورای اسلامی از رئیس مجلس تایلند برای سفر به تهران دعوت کرد. طرف تایلندی نیز با اشاره به سفر خاطره انگیز خود به ایران در سال ۱۹۹۷ از دعوت سفر به ایران به گرمی استقبال کرد.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در پایان دیدارهای خود در مصاحبه اختصاصی با شبکه تلویزیونی Nation تایلند نیز حضور یافت و به سوالات خبرنگار این شبکه پاسخ داد.

311311

منبع: khabaronline-1841304

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار