یک افشاگری که اسرائیل را برآشفته کرد/ واشنگتن و تل‌آویو با واقعیات کنار خواهند آمد؟

افشای واقعیت تلفات اسرائیل در جنگ با حماس، انتقاد افکار عمومی این کشور را برانگیخته است. از سوی دیگر با دورنمای انتخابات امریکا، فشار دولت بایدن برای پایان‌دادن به جنگ بیشتر می‌شود. اما آیا امریکا و اسرائیل به مسیری مشترک برای تعیین سرنوشت جنگ خواهند رسید؟

یک افشاگری که اسرائیل را برآشفته کرد/ واشنگتن و تل‌آویو با واقعیات کنار خواهند آمد؟

رسول سلیمی: دست‌کاری آمار زخمی‌ها از سوی ارتش اسرائیل به محور انتقاد رسانه‌های خارجی تبدیل شده است. در همین راستا روزنامه اسرائیلی هاآرتص اختلاف بزرگ بین تعداد سربازان زخمی گزارش شده توسط ارتش اسرائیل و سوابق بیمارستانی را فاش کرده که نشان می‌دهد تعداد سربازان زخمی بسیار بالاتر بوده است.

بر اساس آمار وزارت بهداشت اسرائیل، ۱۰ هزار و ۵۴۸ سرباز و غیرنظامی که در جنگ زخمی شده بودند، از ۷ اکتبر تا ۱۰ دسامبر بستری شده‌اند. از این تعداد، ۱۰ نفر در بیمارستان بستری شدند، ۵۴۸ نفر در شرایط بحرانی بستری شدند، در حالی که ۷ نفر در شرایط متوسط قرار داشتند. این روزنامه خاطرنشان کرد که ارتش اسرائیل دیروز برای اولین بار از زمان اغاز تجاوز به غزه، تعداد سربازان زخمی را منتشر کرد و اظهار داشته که فقط یک سرباز اسرائیلی در این دوره زخمی شده است.

اما بعد از انتشار گزارش وزارت بهداشت اسرائیل، مجدد ارتش آمار خود را به‌روز کرد و در جدیدترین اطلاعیه خود توضیح داده که ۲۵۵ سرباز دچار جراحات جدی، ۴۴۶ جراحت متوسط و ۸۹۲ دچار جراحت جزئی شده اند. ارتش اطلاعات مربوط به تعداد سربازان زخمی و وضعیت انها را پس از ان منتشر کرد که هاآرتص دو هفته پیش گزارش داد که از آنها از انجام این کار خودداری کرده اند.

یک افشاگری که اسرائیل را برآشفته کرد/ واشنگتن و تل‌آویو با واقعیات کنار خواهند آمد؟

  • گزینه‌های پیش روی واشنگتن و تل‌آویو برای آینده غزه/ بایدن از کدام سیاستمدار فلسطینی حمایت می‌کند؟

  • بررسی تأثیر جنگ غزه بر انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا/ بدبیاری بایدن، بهترین فرصت ترامپ شد

  • سناریوهای آینده فلسطین/ تشکیل کشور مستقل فلسطینی چه موافقان و مخالفانی دارد؟

هاارتص همچنین توضیح داده که: «حتی با درنظرنگرفتن شکاف‌های مختلف و گزارش‌دهی که ممکن است در زمینه بیمارستان رخ دهد، اختلاف بین ارقام ارتش و بیمارستان‌ها زیاد است. شکاف‌های گزارش شامل ثبت‌نام تکراری زخمی‌های منتقل شده از یک بیمارستان به بیمارستان دیگر است. همچنین این احتمال وجود دارد که حداقل برخی از بیمارستان‌ها سربازانی را که نیاز به مراقبت‌های پزشکی غیرمرتبط با جنگ دارند، پذیرفته باشند.»

این روزنامه در گزارش خود توضیح داده بود که از ۷ اکتبر، ۱۰۵۸۴ سرباز و غیرنظامی زخمی در جریان جنگ غزه در بیمارستان‌های اسرائیل بستری شده‌اند که ۱۳۱ نفر از آنها هنگام درمان در بیمارستان جان خود را از دست دادند، ۴۷۱ نفر در شرایط شدید یا بحرانی، ۸۶۸ نفر در وضعیت متوسط و ۸۳۰۸ نفر زخمی شدند.

شکاف بین اهداف و واقعیت‌های جنگ اسرائیل و حماس

انتشار آمار کشته‌ها و زخمی‌های اسرائیل در جنگ با حماس از آنجا اهمیت دارد که امریکا نیز بیش‌ازپیش نگران نتایج جنگ اسرائیل و حماس است. انتونی بلینکن گفته که تلاش می‌کند تلفات غیرنظامیان را از عملیات نظامی اسرائیل علیه حماس در نوار غزه کاهش دهد، اما بین قصد و نتایج ارتش اسرائیل شکاف و فاصله وجود دارد.

او تأکید کرده ما بر دو چیز متمرکز هستیم: «ما بر این موضوع متمرکز هستیم که قصد آنها چیست و یا آنها اقدامات لازم را انجام می‌دهند تا اطمینان حاصل شود که آنها در پایبندی به قوانین بشردوستانه و قوانین بین‌المللی عمل می‌کنند؟ ما همچنین به دنبال آن هستیم که نتایج حملات چه خواهد بود؟»

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که مقامات اسرائیلی معتقدند که اقداماتی را برای جلوگیری از خطر برای جنگجویان غیر حماس انجام داده‌اند؛ اما اخبار منتشر شده از حملات هوایی اسرائیل، خلاف آن را نشان داده است. چه آنکه دولت بایدن نیز بیش‌ازپیش تحت‌فشار انتقادات افکار عمومی امریکا درباره عملکردش در مواجهه با حملات اسرائیل قرار دارد.

به گفته دفتر نخست‌وزیری اسرائیل، فشار سیاسی و اعتراضات عمومی در ایالات متحده به دلیل حمایت از دولت اسرائیل در مبارزه با حماس افزایش‌یافته است. این در حالی است که بلینکن گفته «ما تقریباً به طور مداوم با اسرائیلی‌ها مذاکره می‌کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که آنها به تعهدات خود عمل می‌کنند.

ناظران سیاسی می‌گوید ایالات متحده تا حد زیادی در حمایت از کمپین نظامی اسرائیل ثابت‌قدم مانده، درحالی‌که هم‌زمان نگرانی‌های خود را از تلفات غیرنظامیان فلسطینی ابراز می‌کند. از سوی دیگر امریکا نقش خود را در جنگ اسرائیل و حماس با ارائه کمک‌های بیشتر به اوکراین برای دفع تهاجم روسیه متعادل می‌کند.

کنگره امریکا در حال حاضر در حال بررسی بسته‌ای است که میلیاردها دلار کمک بیشتر به اوکراین، اسرائیل و تایوان ارسال می‌کند. دموکرات‌ها تا حد زیادی در حمایت از بسته پیشنهاد شده توسط دولت بایدن همسو هستند، اما جمهوری‌خواهان نسبت به افزایش بودجه اوکراین تردید دارند.

فشار امریکا به اسرائیل برای پایان جنگ

افزایش تعداد تلفات و زخمی‌های اسرائیل در کنار مبهم بودن چشم‌انداز تجاوز اسرائیل به غزه، فشار امریکا به این کشور را برای پایان‌دادن به جنگ افزایش داده است. کشیده‌شدن پیامدهای جنگ اسرائیل علیه حماس به مناظره‌های انتخابات امریکا، بایدن را در نظرسنجی‌ها تحت‌فشار قرار داده تا آنجا که مخالفان جدی از بین گروه‌های مدنی حامی دموکرات‌ها درباره حمایت بایدن از اسرائیل شکل‌گرفته است. مخالفانی که خواه‌ناخواه اثرات منفی بر نتایج نظرسنجی‌های انتخاباتی گذاشته‌اند. وضعیتی که به نظر می‌رسد امریکا و اسرائیل را به سمت پایان‌دادن به جنگ تا سال جدید میلادی ترغیب کند.

۳۱۱۲۱۳

منبع: khabaronline-1847667

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار