آبزرور: ایران قدرت برتر خاورمیانه است نه آمریکا و متحدانش/ سه هدف اصلی در سیاست خارجی تهران

ایرنا نوشت: روزنامه آبزرور در مقاله ای حملات اخیر واشنگتن و لندن به یمن را نشاندهنده نقطه عطفی در شکست های مداوم غرب در خاورمیانه و عیان شدن دست برتر ایران در این منطقه دانست.

آبزرور: ایران قدرت برتر خاورمیانه است نه آمریکا و متحدانش/ سه هدف اصلی در سیاست خارجی تهران

مقاله نویس این روزنامه انگلیسی نوشت: حملات هوایی تحت هدایت آمریکا به شبه‌نظامیان در یمن نقطه عطف ناامیدکننده دیگری در مسیر طولانی شکست‌ های سیاسی غرب در خاورمیانه است که مهمترین و دامنه‌دارترین آن ناکامی ده ها ساله در حل‌وفصل مناقشه اسرائیل و فلسطین است.

این واقعیت که آمریکا با حمایت انگلیس وادار به استفاده از زور در پاسخ به حملات یمنی ها به کشتیرانی در دریای سرخ بوده، واقعیتی ناخوشایند را منعکس می‌کند: اهرم سیاسی واشنگتن رو به افول بوده، دیپلماسی آن ناکارآمد و اقتدارش تحقیر شده و یمنی ها بی پروا قول دادند که به حملاتشان ادامه خواهند داد.

این تشدید شدید و بی پایان تنش ها واقعیت دیگری را نیز برجسته می کند. قدرت مسلط در خاورمیانه دیگر آمریکا، مصر، عربستان سعودی یا حتی اسرائیل نیست. ایران است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، افکار جهانی (و بیشتر آمریکایی ها) را با تعهد شتابزده به حمایت بی قید و شرط از اسرائیل و وتو کردن طرح های آتش بس سازمان ملل، بیگانه کرد. سیاست او در خاورمیانه منسوخ و بیگانه با واقعیتهاست. آمریکا هرگز در جهان عرب محبوبیتی نداشت و به عنوان یک شر ضروری تحمل می شد. اما دیگر اینگونه نیست. ایران زمام امور را در دست گرفته است.

در این گزارش آبزرور ادعا شد: جمهوری اسلامی سه هدف اصلی در سیاست خارجی دارد: بیرون راندن آمریکا از خاورمیانه. حفظ برتری منطقه ای و تقویت اتحاد با چین و روسیه. نابودی اسرائیل، چهارمین هدف است.

تهران یک ائتلاف از نیروهای هم اندیش را تشکیل داده و آن را از راه دور برای کنار زدن آمریکا کنترل می کند. بمباران پایگاه های یمنی ها این واقعیت را تغییر نخواهد داد و به احتمال زیاد بر آتش روایت مقاومت ضد غربی و ضد اسرائیلی تهران در سراسر منطقه خواهد دمید.

ایران پس از ۴۵ سال تلاش اکنون به قدرت اصلی منطقه تبدیل شده است. تحریم، طرد و تهدید تهران جواب نداده است. آمریکا، انگلیس و اسرائیل با یک رقیب رعب آور روبرو هستند که (به همراه روسیه و چین) بخشی از یک اتحاد سه گانه جهانی بوده و توسط شبه نظامیان قدرتمند و قدرت اقتصادی حمایت می شود. برای اجتناب از یک درگیری گسترده‌ تر به یک رویکرد دیپلماتیک تازه داریم.

311311

منبع: khabaronline-1860652

ارسال نظر