روسیه: قطعنامه شورای امنیت حق حمله به یمن را نمی‌دهد

ایرنا نوشت: «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز (یکشنبه) اظهار داشت: قطعنامه ۲۷۲۲ شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره دریای سرخ، به هیچ عنوان حق حمله به یمن را نمی‌دهد.

روسیه: قطعنامه شورای امنیت حق حمله به یمن را نمی‌دهد

به گزارش از خبرگزاری تاس، ماریا زاخارووا در مصاحبه‌ای تلویزیونی تصریح کرد: قطعنامه ۲۷۲۲ شورای امنیت هیچ دلیلی ارائه نمی‌دهد که حتی فکر کنیم کسی حق دارد هر گونه حمله‌ای را انجام دهد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: حتی یک ماده منشور سازمان ملل که در قطعنامه شورای امنیت این سازمان در مورد دریای سرخ ذکر شده، اجازه حملات هوایی را نمی‌دهد.

وی ادامه داد: این قطعنامه نه کشورها، نه امکانات و نه ابزار را فهرست می‌کند.

روسیه پیشتر نیز خواستار تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص حملات تجاوزکارانه نیروهای آمریکایی - انگلیسی به یمن شده بود.

آمریکا و انگلیس با همراهی هشت کشور دیگر، پنجشنبه شب به وقت محلی (آمریکا) ۲۱ دی ماه جاری برابر با ۱۱ ژانویه ۲۰۲۴ در پی قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، به یمن حمله کردند.

شورای امنیت سازمان ملل ۲۰ دی ماه جاری برابر با ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴، قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده آمریکا و ژاپن را با شماره ۲۷۲۲ علیه انصارالله یمن درباره حملات در دریای سرخ بدون اشاره به دلیل اصلی این حملات و حمایت‌های واشنگتن از رژیم اسرائیل در بمباران غزه، تصویب کرد.

این قطعنامه، ۱۱ رای موافق ۱۵ عضو شورای امنیت را بدست آورد و بدون هیچ مخالفتی انجام شد و چهار عضو شورای امنیت از جمله روسیه، چین و الجزایر به آن رای ممتنع دادند. روسیه و چین از حق وتوی خود استفاده نکردند.

قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل از انصارالله یمن خواسته است حملات به محموله‌های تجاری و خطوط کشتیرانی را متوقف کند. این قطعنامه خواستار خویشتنداری برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها در دریای سرخ و منطقه است و از همه طرف‌ها می‌خواهد تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به بحران شامل حمایت از گفت‌ وگو و روند صلح یمن را تقویت کنند.

منابع خبری بامداد جمعه گزارش دادند که ارتش ملی یمن در پاسخ به تجاوز هوایی آمریکا و انگلیس به این کشور، یک هدف متعلق به ایالات متحده در دریای سرخ را هدف قرار داده است.

نیروهای دریایی یمن هشدار داده‌اند که عملیات نظامی علیه کشتی‌ها و منافع دشمن اسرائیلی را تا زمانی که تجاوزات آن به غزه و جنایاتش علیه ملت فلسطین متوقف شود، ادامه خواهند داد.

310310

منبع: khabaronline-1860848

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار